SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak udzielić seniorowi pierwszej pomocy?

Opiekunka, która zajmuje się osobami w podeszłym wieku, musi być przygotowana na różne sytuacje. W każdej chwili stan zdrowia podopiecznego może ulec nagłemu pogorszeniu – zwłaszcza jeśli ten cierpi na choroby przewlekłe. Nie ma wtedy miejsca na emocje, trzeba zareagować szybko i profesjonalnie. Tylko jak rozpoznać, czy dana sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji opiekuna? I jak powinna wyglądać pierwsza pomoc udzielana osobie starszej?

Sytuacje, w których pierwsza pomoc jest niezbędna

Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest konieczne w dwóch rodzajach nagłych sytuacji:

  • przewidywalnych, czyli takich, z którymi opiekun się liczy i których jest świadomy, jak chociażby zaostrzenie objawów choroby,
  • nieprzewidywalnych – tych, które wcześniej nigdy nie wystąpiły i są zaskoczeniem dla obu stron; wymagających wezwania karetki.

Z reguły w pierwszym przypadku łatwiej jest poradzić sobie z sytuacją. Znasz bowiem szczegóły dotyczące chorób podopiecznego i leków, jakie ten przyjmuje. Mimo wszystko nagłe zaostrzenie objawów może być stresującym wydarzeniem. Dlatego dobrze jest wcześniej porozmawiać z lekarzem osoby starszej. Specjalista podpowie Ci, jak udzielić pierwszej pomocy seniorowi w razie:

  • skoków ciśnienia, których nie da się kontrolować,
  • hipoglikemii,
  • duszności (w przypadku chorób układu oddechowego),
  • nasilenia bólu (szczególnie u seniorów chorych na nowotwory).

Lekarz powinien Ci opisać każdy specyficzny objaw, jaki może wystąpić u chorego seniora. Jego zadaniem jest także pokazanie, jak należy w danej sytuacji postąpić. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co możesz zrobić samodzielnie, by pomóc (i jednocześnie nie zaszkodzić) podopiecznemu. Dowiesz się też, w jakich momentach należy wezwać profesjonalną pomoc medyczną. Wiedzę możesz uzupełnić również o kurs pierwszej pomocy organizowany w Agencji Veritas. Dzięki temu poczujesz większą pewność siebie i zyskasz świadomość, że w razie potrzeby będziesz w stanie pomóc osobie starszej. Pamiętaj, by o każdym tego typu incydencie poinformować lekarza – nawet jeśli nie wzywałaś karetki.

udzielanie pierwszej pomocy

Gdy opiekunka niczego się nie spodziewa…

Niestety, zdarzają się też sytuacje, w których trudno szybko zareagować. Mowa o chwilach, gdy senior nagle zaczyna źle się czuć, a objawy nie pasują do schorzenia, na jakie cierpi. Masz jednak przewagę nad nieznanym – cały czas przebywasz z podopiecznym. Możesz więc obserwować go na bieżąco i wychwycić każdą najmniejszą zmianę w zachowaniu czy w objawach choroby. Jeżeli więc widzisz, że coś się dzieje, ale nie masz możliwości określenia przyczyny tego stanu, jak najszybciej zadzwoń na pogotowie. Zdarzenia takie jak zawał serca, zator naczyniowy czy udar mózgu wymagają szybkiego działania. Niezbędne jest też wsparcie wykwalifikowanego personelu medycznego, gdyż sama pierwsza pomoc nie wystarczy. Dlatego zawsze miej pod ręką numery telefonu do pogotowia ratunkowego, lekarza i do rodziny seniora.

Jakie objawy wskazują na konieczność wezwania pogotowia? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy podopieczny nie skarży się na ostry ból w klatce piersiowej lub innej części ciała. Twój niepokój powinny też wzbudzić zaburzenia czucia jednej strony ciała albo jego dolnej części, duszność czy nagłe osłabienie. Zaobserwuj, czy nieoczekiwanie nie pogorszyła się seniorowi mowa, wzrok lub słuch. Bądź też czujna. Jeśli zauważysz krwotok, drgawki, obrzęki kończyn, zasłabnięcie albo utratę przytomności, dzwoń po karetkę. Potencjalnie groźne dla życia podopiecznego mogą być: urazy i złamania, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem i przedawkowanie leków.

Zdarzają się także sytuacje, w których nie trzeba od razu wzywać pogotowia. Warto jednak skonsultować je z lekarzem prowadzącym seniora. Są to chociażby: gorączka, wymioty, biegunka, zaparcia, kaszel, utrata apetytu, gorsze samopoczucie, kłopoty z oddawaniem moczu.

 

Jak udzielić seniorowi pierwszej pomocy?

Najtrudniejszym aspektem udzielania pierwszej pomocy jest zapanowanie nad stresem. To naturalne, że czujesz strach i obawę przed tym, co może się wydarzyć. Ważne, żeby nie dać się sparaliżować stresowi. W tym celu dobrze jest nauczyć się procedury reagowania w nagłych sytuacjach. Co powinnaś wiedzieć?

W pierwszej kolejności wybierz numer 112. To całodobowy, działający w Europie numer alarmowy i ratunkowy. Rozmowę z dyspozytorem zacznij od podania adresu zdarzenia – dzięki temu personel medyczny będzie mógł od razu ruszać w drogę. Następnie podaj imię, nazwisko, płeć i wiek poszkodowanego. Opisz okoliczności wydarzenia i powiedz, w jakim stanie aktualnie jest podopieczny. Na samym końcu podaj swoje imię i nazwisko.

Jeżeli zostałaś poproszona o udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej, to jesteś zobowiązana, by to zrobić. W jaki sposób? Na początku sprawdź, czy jesteście oboje z poszkodowanym bezpieczni. Jeśli tak, zapytaj seniora, czy wszystko jest w porządku, czy Cię słyszy. Gdy jest przytomny i reaguje, pozostaw go w danej pozycji i wezwij pomoc. Jeśli jest nieprzytomny, odwróć go na plecy, odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę – w ten sposób udrożnisz drogi oddechowe. Nachyl się nad seniorem i sprawdź, czy oddycha. Jeżeli tak, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej, wyjmij z ust protezy i ciała obce, a następnie wezwij pomoc. Przez cały czas kontroluj funkcje życiowe podopiecznego; okryj go też kocem, żeby nie tracił ciepła. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Naprzemiennie wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej (na wysokości 1/3 mostka) i 2 wdechy. Powtarzaj czynność aż do przyjazdu pogotowia.

Pierwsza pomoc jest niezwykle ważna w pracy każdej opiekunki w Niemczech. Pamiętaj, że od Twojej szybkiej reakcji niekiedy może zależeć zdrowie, a nawet życie seniora.