SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak wygląda praca w Niemczech?

Polki w Niemczech znakomicie wypełniają swoje obowiązki w roli opiekunek osób starszych, a w swojej pracy są pracowite, ambitne i bardzo zaangażowane. Niemieckie rodziny bardzo sobie cenią ich pracowitość oraz pomoc. A z racji tego, że niemieckie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, to zapotrzebowanie na pomoc w opiece nad seniorami z roku na rok rośnie. Jak wygląda praca w Niemczech i jak opiekunki są tam traktowane?

Czy warto wyjechać do pracy w opiece?

Osoby starsze z Niemiec bardzo często mieszkają same i nie mogą liczyć na bliskich, którzy mogliby im zapewnić codzienną pomoc. Dlatego Niemcy tak chętnie zatrudniają zaangażowane i pracowite opiekunki z Polski. Pracując na zleceniu, bardzo często stają się też częścią rodziny, u której pracują. Traktuje się je z szacunkiem i bardzo docenia, nie tylko finansowo. Osoby, które decydują się na taką pracę, często traktują ją jak misję niesienia pomocy osobom potrzebującym i tak też są postrzegane – jako osoby, które z zaangażowaniem tę pomoc niosą.

Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś w takiej pracy jest źle traktowany, są to pojedyncze wyjątki. W takich sytuacjach sprawdzona i rzetelna agencja powinna jak najszybciej reagować i pomóc opiekunce w rozwiązaniu problemu. To, jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech, w dużej mierze zależy od tego, jak firmy, które pośredniczą w załatwianiu formalności, pomagają osobom wyjeżdżającym. To one ustalają warunki i szczegóły dotyczące zlecenia. Dlatego, zanim zdecydujemy się na podjęcie takiego wyzwania, znajdźmy doświadczoną i rzetelną firmę, która pomoże nam w załatwieniu wszelkich formalności.

praca opiekunki w niemczech

Predyspozycje do podjęcia takiego zatrudnienia

Opieka nad osobami starszymi to idealne zajęcie dla osób empatycznych i wyrozumiałych, które wiedzą, jak opiekować się osobą starszą. Zdarza się, że podopieczny jest osobą schorowaną lub unieruchomioną. Dlatego osoba, która decyduje się na taką pracę, powinna być odporna na stres. Może się okazać, że będzie to dla nas nie tylko idealny sposób na zdobycie pieniędzy, ale również  możliwość rozwoju. Taka praca może być prawdziwą przygodą. Umożliwia ona poznanie nowej kultury, przyjaciół, naukę języka niemieckiego.

Praca w Niemczech może dawać dużo satysfakcji, ale pamiętajmy o tym, że jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Dlatego jeszcze raz podkreślimy – empatia i wyrozumiałość to podstawowe kryterium pozwalające na pracę w charakterze opiekunki. Takie podejście pełne ciepła i zrozumienia z pewnością bardzo ułatwi wykonywanie tego zawodu.

praca opiekunki w Niemczech - Veritas

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech – rekrutacja

Wiarygodna, doświadczona firma udostępnia wiele ofert pracy, a przy tym gwarantuje legalne i bezpieczne zatrudnienie. Sam proces rekrutacji nie jest stresujący i trudny. To bardzo ważne, aby osoba, która stara się o pracę, nie musiała stresować się rozmową z rekruterem. Sprawnie przeprowadzona rozmowa pomoże opiekunce podjąć właściwą decyzję.

Podczas rekrutacji pracownicy agencji zazwyczaj sprawdzają doświadczenie opiekunki oraz poziom znajomości języka niemieckiego. Osoby, które starają się o wyjazd do Niemiec, powinny przygotować się na to, że będą musiały opowiedzieć o swoich poprzednich miejscach pracy i o doświadczeniu jakie dzięki temu zdobyły. Nie ma się czego jednak obawiać, wiele firmy w bardzo szybki i przejrzysty sposób przeprowadza takie rozmowy. Pomaga i wspiera chętne do wyjazdu opiekunki osób starszych.

praca opiekunki seniora

Jak wygląda praca w opiece na co dzień?

Opiekunka osoby starszej mieszka z seniorem w tym samym domu, ale do dyspozycji dostaje osobny pokój. Przebywa z podopiecznym przez kilka tygodni, 24 godziny na dobę i powinna mu pomagać we wszelkich czynnościach związanych z jego życiem codziennym. Musi jednak także pamiętać o odpoczynku i o dbaniu o swoje potrzeby. Zadania osoby, która pracuje w opiece i jej codzienne obowiązki zależą w dużej mierze od potrzeb osoby starszej i wymagań rodziny.

Związane są zazwyczaj z takimi obowiązkami jak:

  • dbanie o higienę osoby starszej;
  • podstawowe prace domowe – takie jak sprzątanie, pranie, robienie zakupów, gotowanie (pamiętając o diecie seniora);
  • dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej – podczas spacerów, rozmowa z podopiecznym;
  • dbanie o jego dobre samopoczucie – opiekunki powinny zadbać o komfort psychiczny seniora;
  • pomoc we wstawianiu oraz poruszaniu się.

Osoby pracujące w opiece powinny życzliwie traktować podopiecznego, reagować na jego potrzeby i zapewniać mu godną pomoc. Dzięki rozmowom, spacerom, spotkaniom z przyjaciółmi i rehabilitacji podopieczny będzie się czuł dużo lepiej. Wyjazd do takiej pracy organizuje firma. Dzięki temu opiekunka nie musi się martwić o przejazd i rozpoczęcie zlecenia, a na miejscu otrzymuje również potrzebne wsparcie.

praca w niemczech do opieki

Stabilna praca w Niemczech

Bezpieczne i stabilne miejsce pracy jest bardzo istotne dla każdego z nas, szczególnie jeśli wyjeżdża się za granicę. To, jak wygląda praca w Niemczech, w dużej mierze zależy od wspomnianych wyżej czynników. Warto spróbować swoich sił w opiece nad osobą starszą. Całkiem możliwe, że okaże się, że jest to idealna dla nas praca.