Składając sobie życzenia na nowy rok, często mówimy : „I żeby ten rok był lepszy od poprzedniego”. Chcemy, by spotykały nas same dobre rzeczy, ale jednocześnie często też sami pragniemy zmienić się na lepsze. W tym celu niejedno z nas podejmuje postanowienia noworoczne. Czasami to te same obietnice, które składaliśmy sobie rok lub dwa lata temu, ale – niestety – nie doszły do skutku. Co zrobić, by tym razem było inaczej? Oto kilka rad, które pomogą Ci wytrwać w noworocznych postanowieniach.
Dlaczego postanowień tak trudno dotrzymać?
Zanim spiszesz nowe postanowienia noworoczne, skup się na starych. Przypomnij sobie, jakie miałaś cele na rok, który właśnie minął. Być może któryś z nich udało Ci się zrealizować? Jeśli tak, to dobry moment na świętowanie sukcesu. W przeciwnym razie zastanów się, co można poprawić, by za rok móc z dumą powiedzieć: zrobiłam to. Pamiętaj, każdemu z nas zdarzają się dobre i złe chwile. Niepowodzenia nie są powodem do smutku czy załamań, ale lekcją, z której można wyciągnąć wnioski na przyszłość. To pomoże Ci z nadzieją patrzeć na kolejny rok, planować zmiany w życiu. Niezależnie od tego, co chcesz osiągnąć: rozwijać się zawodowo, uprawiać sport, zdrowiej się odżywiać, poświęcić się pasji – warto podejść do tego w pozytywny sposób. Dobre nastawienie pomoże Ci zbudować silną wolę, a ta z kolei – wytrwać w podjętych postanowieniach.
Każdego roku w styczniu siłownie oraz gabinety dietetyczne przeżywają oblężenie. I niezmiennie po jednym lub dwóch miesiącach pustoszeją. Dlaczego tak się dzieje? Często po pewnym czasie zaczyna nam brakować silnej woli. Pojawiają się pokusy i okazje, by zrezygnować. Jeśli chcesz wytrwać w postanowieniach, nie poddawaj się im. Pamiętaj o obietnicy, którą sobie złożyłaś i planuj działania krótkoterminowe. Nie mów sobie: „przestanę jeść słodycze” tylko „w ten weekend, zamiast kupować cukierki, upiekę zdrowe ciasto”. Zbyt wygórowane cele nierzadko powodują jedynie frustrację i złość na siebie. Drobne, przemyślane kroki sprawią, że łatwiej Ci będzie dojść do celu.
Postanowienia noworoczne dla opiekunki seniora
Praca w niemieckiej opiece to bardzo trudne i wymagające zajęcie. Dlatego wśród Twoich postanowień noworocznych powinno znaleźć się choć jedno takie, które pozwoli Ci zadbać o własne zdrowie. Co możesz sobie postanowić na nowy rok?
- Nie będę zapominać o sobie. Na co dzień poświęcasz się swoim obowiązkom, myślisz przede wszystkim o dobru podopiecznego. W końcu na tym polega Twoja praca. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś jednocześnie myślała też o sobie. Nie podejmuj się szteli, która jest ponad Twoje siły. Na trudne zlecenia przyjdzie czas; a jeśli nie możesz dogadać się z pracodawcą, poradź się swojego koordynatora.
- Znajdę chwilę na odpoczynek. Praca opiekunki seniora często oznacza całodobową gotowość do pomocy. Nikt jednak nie powinien od Ciebie wymagać, byś cały czas była przy podopiecznym i nie dosypiała. Zadbaj o higienę snu, a gdy w ciągu dnia senior drzemie, zrelaksuj się. Poczytaj książkę, ułóż włosy, zrób delikatny makijaż. Zrób wszystko, by nabrać sił na kolejne obowiązki.
- Spróbuję czegoś nowego. To, że myślisz już o emeryturze, nie oznacza, iż masz rezygnować z marzeń i pasji. Zawsze chciałaś nauczyć się robić sushi? A może pójść na masaż relaksacyjny? Postanowienia noworoczne to idealny pretekst, by zrealizować ten cel. Brakuje Ci odwagi? Pomyśl, że już teraz możesz być z siebie dumna. Pracujesz za granicą, na co dzień używasz obcego języka. Pomagasz osobie potrzebującej i chorej. Jeśli więc od lat chcesz spróbować czegoś nowego, zrób to teraz!
- Nauczę się korzystać z komunikatora/laptopa/tabletu. Będąc przez kilka tygodni lub miesięcy poza domem, trudno jest poradzić sobie z tęsknotą za bliskimi. Pomagają w tym rozmowy wideo. Jeśli do teraz nie byłaś w stanie przełamać się i korzystać z nowoczesnej technologii, nowy rok to dobry pretekst, by to zmienić.
- Zadbam o swoje interesy. Podstawą w pracy opiekunki powinna być umowa. Dobre firmy opiekuńcze oferujące pracę w Niemczech przedstawią Ci warunki na piśmie i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Nie ryzykuj współpracy na czarno, bez umowy. Może się okazać, że warunki są zupełnie inne, niż obiecywano, a nieuczciwy pracodawca nie chce płacić wynagrodzenia. Dlatego warto pamiętać o tym, by w opiece pracować legalnie.
Sposoby na zrealizowanie postanowień
Postanowiłaś sobie, że w tym roku awansujesz? Znakomicie! Wbrew pozorom w zawodzie opiekunki seniora jest możliwy awans. Kluczem do sukcesu jest podnoszenie swoich kwalifikacji i rozwijanie umiejętności. Na początku opiekunka otrzymuje łatwiejsze, ale jednocześnie niżej płatne zlecenia. Jeśli jednak na bieżąco będzie się dokształcać, uczyć języka i angażować na przykład w wolontariat, szanse na lepsze wynagrodzenie wzrosną. Możesz zadzwonić do swojej agencji i zapytać, jakie są możliwości podniesienia kwalifikacji. W Veritas mamy dla naszych Opiekunek chociażby kursy zawodowe i bezpłatne lekcje języka niemieckiego. Możesz z nich skorzystać w każdej chwili, niezależnie od stażu w opiece.
Nowy rok to czas, gdy chcemy zmienić coś w swoim życiu. Nierzadko rzucamy się na głęboką wodę, wyznaczając sobie kilkanaście celów i ganiąc siebie za najmniejszą porażkę. Brzmi znajomo? W tym roku śmiało możesz postąpić inaczej. Ogranicz swoje postanowienia noworoczne do kilku, maksymalnie pięciu. Odpowiednio je opisz – skup się na tym, co chcesz osiągnąć, a nie na tym, z czego chcesz zrezygnować. Zamiast „Nie będę już pracować na tej szteli” powiedz „W tym roku znajdę zlecenie idealne dla mnie”. Gdy lista będzie gotowa, opowiedz o niej rodzinie lub przyjaciółce. Świadomość, że inni wiedzą o Twoich postanowieniach, jeszcze bardziej zmotywuje Cię do działania. I nie zapominaj świętować każdego, nawet drobnego sukcesu. Dzięki temu upewnisz się, że tym razem dasz radę zrealizować postanowienia noworoczne.