SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Karta EKUZ: czy jest potrzebna opiekunce w Niemczech?

To jest ten moment: znalazłaś ofertę pracy, która doskonale odpowiada Twoim wymaganiom. Zgodziłaś się ją przyjąć i za kilka lub kilkanaście dni wyjeżdżasz jako opiekunka do Niemiec. Zanim jednak przyjedzie po Ciebie bus, trzeba dopełnić formalności. Na szczęście nie jest ich dużo i mają na celu przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo. Dlatego jednym z najważniejszych dokumentów, które powinnaś zabrać na sztelę, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ). Czym ona jest i w jaki sposób ją uzyskać? Dowiesz się tego już za chwilę.

Czym jest karta EKUZ?

Wyjeżdżając do obcego kraju, czy to na wakacje, czy do pracy, warto być przygotowanym na wszelakie niespodzianki. Jeszcze przed przekroczeniem granicy zgromadź potrzebne dokumenty i dobrze je zabezpiecz. Wśród nich powinna znaleźć się karta EKUZ, upoważniająca do bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Ma do niej prawo każda osoba ubezpieczona. Dzięki tej karcie możesz pójść w Niemczech do lekarza, gdyż zapewnia ona niezbędne świadczenia medyczne. Oczywiście bez karty EKUZ też mogłabyś odbyć wizytę lekarską czy nawet pojechać do szpitala. Musiałabyś jednak zapłacić za opiekę, a ceny usług medycznych w Niemczech są wysokie. Jeśli natomiast posiadasz kartę EKUZ, możesz korzystać z pomocy lekarzy i personelu medycznego w takim samym zakresie, jak mieszkańcy danego kraju.

Pamiętaj, że karta EKUZ ma określoną datę ważności. Jest ona uzależniona od statusu osoby ubezpieczonej. Wygląda to następująco:

  • osoby bezrobotne: 12 miesięcy,
  • osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę agencyjną czy inną umowę o świadczenie usług: 6 miesięcy,
  • renciści (w wieku powyżej 18 lat): 18 miesięcy,
  • osoby zatrudnione i prowadzące działalność gospodarczą: 3 lata,
  • emeryci: 20 lat (w przypadku osób, które pobierają emeryturę, ale nie osiągnęły wieku emerytalnego, czas ten skraca się do 5 lat).

Karta EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości. Dzięki niej masz prawo do opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Ciekawostką jest fakt, że można z niej korzystać także na niektórych terytoriach zamorskich Francji, Portugalii i Hiszpanii, ale nie obowiązuje na przykład w San Marino i Watykanie.

karta EKUZ

Tak opiekunka w Niemczech wykorzysta EKUZ

Do posiadania karty EKUZ zachęci Cię każda dobra firma oferująca pracę w opiece w Niemczech. Niezależnie od tego, co wydarzy się podczas zlecenia, z tą kartą będziesz miała pewność, że w razie konieczności otrzymasz pomoc. Warto jednak wiedzieć, jak działa EKUZ, tak, by nie napotkać nieprzewidzianych trudności. Po pierwsze, tak jak już wspominaliśmy, prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, co obywateli danego kraju. Jeżeli za pewne usługi medyczne trzeba dopłacić, Ty również będziesz musiała to zrobić. W Niemczech na przykład dolicza się 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Zdarza się też, że mimo posiadanie EKUZ trzeba zapłacić za leczenie, a dopiero po powrocie do kraju można złożyć wniosek o refundację.

Karta EKUZ nie sfinansuje też każdego zabiegu. Ból zęba można wyleczyć za darmo, ale za operację plastyczną trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Posiadanie karty pomoże Ci też w nagłych przypadkach, chociażby złamania ręki, udaru, zatrucia, zawału itp. W takich momentach możesz spokojnie czekać na pomoc lekarską, gdyż jesteś objęta ubezpieczeniem. Warto jednak pamiętać o jednym fakcie: EKUZ upoważnia Cię do otrzymania wszelkich świadczeń zdrowotnych niezbędnych w Twoim stanie zdrowia, aż do dnia wyjazdu z danego kraju. Nie obejmuje jednak leczenia planowanego ani kosztów powrotu do Polski, nawet jeśli wiąże się z nagłym zachorowaniem. W sytuacji, gdy konieczne jest długotrwałe i kosztowne leczenie, a powrót do Polski okazuje się tańszy, można złożyć wniosek o pokrycie kosztów podróży. Karta EKUZ nie obejmuje wypadków losowych, jak utrata bagażu czy nawet tak poważnych sytuacji, jak śmierć. Dlatego mimo wszystko dobrze jest się dodatkowo ubezpieczyć.

opiekunka w Niemczech u lekarza

Formalności, czyli jak uzyskać kartę EKUZ

Jeśli szukasz pracy w niemieckiej opiece poprzez agencję, konsultanci pomogą Ci w dopełnieniu formalności. Zawsze dobrze jest jednak wiedzieć, jak możesz zdobyć kartę EKUZ samodzielnie. Nie jest to trudne – wystarczy kilka kroków, aby móc cieszyć się posiadaniem ubezpieczenia zdrowotnego za granicą. Na samym początku trzeba pobrać wniosek. Możesz to zrobić na stronie pacjent.gov.pl/ekuz, na stronie IKP albo osobiście w oddziale NFZ.  Następnie wydrukuj wniosek, wypełnij go i podpisz. Wypełniony dokument zeskanuj i wyślij na podany na stronie adres e-mail. Nie zapomnij o podaniu adresu fizycznego, na który ma zostać wysłana Twoja karta. Wniosek składa agencja w Twoim imieniu? Na stronie NFZ znajdziesz upoważnienie, które należy dołączyć do wniosku. Twój wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu kilku dni. Zazwyczaj jest to 5 dni roboczych, ale w okresie od czerwca do września cały proces może potrwać trochę dłużej – do 10 dni. Na Internetowym Koncie Pacjenta będziesz mogła zobaczyć, na jakim etapie jest Twoja sprawa oraz śledzić przesyłkę.

Karta EKUZ jest niezbędna dla opiekunek, które wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Jeśli jej nie posiadasz, nie będziesz mogła skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej za granicą. A warto pamiętać, że zagraniczne placówki medyczne pobierają spore opłaty za świadczenie usług. Za to wiele z nich pokrywa właśnie karta EKUZ, a konkretnie – polskie NFZ. Dzięki niej unikniesz więc zbędnych kosztów, a jednocześnie zyskasz tak potrzebny przy pracy za granicą spokój ducha.