SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Komfort psychiczny podczas pracy opiekunki w Niemczech

Opiekunka osoby starszej to wymagający zawód. Często trzeba się mierzyć z różnego rodzaju wyzwaniami, a codzienne obowiązki nie należą do najłatwiejszych. Z tego powodu opiekunkom pracującym w Niemczech nieraz towarzyszy stres i zmęczenie. Niełatwo jest poświęcać czas podopiecznemu, gdy marzysz o chwili relaksu. Dlatego warto zadbać o swój komfort psychiczny. Jak można to zrobić? W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka przydatnych podpowiedzi. Zapraszamy do lektury!

Opiekunka osoby starszej pracuje inaczej, niż „na etacie”

Praca w opiece seniora jest specyficznym zajęciem, znacznie różniącym się od standardowej pracy etatowej. Poszczególne sztele mogą wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z agencją i z niemieckimi pracodawcami. Twoja koleżanka „po fachu” może mieć więc kompletnie inne doświadczenia od Ciebie. Na przykład Ty możesz liczyć na dwa wolne popołudnia w tygodniu, a ona tylko na jedno. W obu przypadkach seniorem musi się zająć ktoś z rodziny lub pielęgniarka. Zatem to, ile wolnego macie, zależne jest od możliwości bliskich podopiecznego. Warto jednak pamiętać, że wieczory, gdy senior już śpi, albo popołudnia, kiedy ucina sobie drzemkę, również są czasem wolnym. Opiekunka osoby starszej pozostaje wtedy jedynie do dyspozycji – gdyby coś zaczęło się dziać. Nie zapominaj też, że przysługuje Ci urlop. To doskonała okazja, żeby nieco dłużej odpocząć i nabrać sił na kolejne wyzwania w pracy.

Wielu ludzi – zwłaszcza ci, którzy nie pracują w opiece w Niemczech – ma na jej temat mylne wyobrażenie. Uważają, że opiekunka wykonuje swoje obowiązki przez 24 godziny na dobę i musi rezygnować ze wszystkiego, co sprawia jej przyjemność. Nic bardziej mylnego! Co prawda praca ta jest wymagająca, ale każda opiekunka powinna mieć zapewniony czas wolny, który przeznaczy na własne aktywności albo na odpoczynek. Zwykle praca opiekunki kończy się około 20:00-21:00, w zależności od tego, kiedy senior idzie spać. Potem może robić to, na co ma ochotę, pod warunkiem, że podopieczny nie potrzebuje nagłej pomocy. Tego typu sytuacje nie zdarzają się jednak każdego dnia. Jeżeli więc nie stanie się nic nieoczekiwanego, to spokojnie będziesz mogła zagłębić się w lekturze ulubionej książki.

opiekunka do starszej osoby

Czas wolny w opiece w Niemczech

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, praca opiekunki nie jest zajęciem całodobowym. To, czy będziesz mieć wolny czas w ciągu dnia, zależy od wielu czynników, między innymi od dobrej organizacji. Natomiast późniejszy wieczór jest już niemal całkowicie dla Ciebie. Praca opiekunki w Niemczech potrafi być bardzo stresująca, dlatego tak ważna jest umiejętność odpoczywania i regeneracji sił. Jeżeli więc tylko masz ku temu okazję, skorzystaj z chwili oddechu. W wolnym czasie możesz robić co tylko chcesz: odpoczywać, czytać książki, rozwijać swoje pasje, ruszać się, rozmawiać z bliskimi w Polsce. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Przede wszystkim trzeba znaleźć kogoś, kto pod Twoją nieobecność zajmie się osobą starszą. Może to być ktoś z jej bliskich, rehabilitant, pielęgniarka. Senior, zwłaszcza przewlekle chory, nie powinien bowiem zostawiać bez opieki. Teraz możesz już pójść do siebie albo nawet wyjść z domu – na spacer, do kawiarni, do kina. W zależności od indywidualnych ustaleń z pracodawcami będzie Ci przysługiwać określona liczba wolnych godzin. Dowiedz się, czy takie aktywności, jak wspólne jedzenie posiłków z podopiecznym albo robienie dla niego zakupów, są wliczane w czas pracy.

Pracując w opiece w Niemczech, nie zapominaj o sobie. Tylko wypoczęta opiekunka osoby starszej może zadbać o nią tak, jak należy. Zwróć więc uwagę na swoje potrzeby, emocje i na własny komfort psychiczny. Spokój i uśmiech na Twojej twarzy wpłynie pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale także na seniora. Łatwiej będzie Wam współpracować i wzajemnie się dogadywać. Dlatego tak ważne jest, żeby w miarę możliwości, w ciągu dnia, wygospodarować nieco czasu tylko dla siebie.

praca w opiece seniora

Każda opiekunka osoby starszej powinna docenić siebie!

Wiesz już, że praca 24 godziny na dobę w zawodzie opiekunki to mit. Niestety, jest on dość powszechny i często zniechęca nowych kandydatów do podjęcia pracy w Niemczech. A warto nadmienić, że jest ona dobrze płatna. Dodatkowo nie brakuje różnorodnych ofert zatrudnienia, spośród których każda opiekunka do starszej osoby znajdzie coś dla siebie. To prawda, że praca jest wymagająca, ale jeśli dbasz o swoje samopoczucie i korzystasz z wolnych chwil, jesteś w stanie jej sprostać. Na czym dokładnie będą polegać Twoje obowiązki? Głównym zadaniem opiekunki jest pomoc seniorowi w wykonywaniu codziennych czynności. Oprócz tego często robi zakupy i zwykle przygotowuje oraz podaje podopiecznemu posiłki. Ostateczny zakres obowiązków jest uzależniony od umowy, a także od stanu zdrowia osoby starszej. Opiekunka osób starszych powinna też posiadać kilka przydatnych cech, jak empatia, cierpliwość, wyrozumiałość, komunikatywność i asertywność.

Praca w niemieckiej opiece nie należy do łatwych. Każdego dnia warto pamiętać o tym, że Twój zawód jest niezwykle potrzebny. Dzięki Twoim staraniom na ustach podopiecznego pojawia się uśmiech, a codzienność jest dla niego łatwiejsza. Możesz być dla niego podporą i najlepszym przyjacielem – ale tylko wtedy, gdy najpierw zadbasz o siebie.