SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Kontrakt czy umowa: jaka forma pracy w opiece w Niemczech się sprawdzi?

Na jakich warunkach pracują opiekunki za zachodnią granicą? To w dużej mierze zależy od indywidualnych ustaleń z rodziną seniora. Zawsze jednak opierają się one na umowie cywilnoprawnej, zawieranej osobiście albo za pośrednictwem agencji. Opieka w Niemczech jest specyficzną branżą, dlatego opiekunki chcą mieć pewność, że wszystko pójdzie po ich myśli. Z tego powodu często wahają się pomiędzy zatrudnieniem na umowę a pracą w oparciu o kontrakt. Czym różnią się te dwie formy współpracy?

Opieka w Niemczech: jaką umowę wybrać?

Niezależnie od tego, na którą opcję zatrudnienia się zdecydujesz, będziesz pracować w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego, a do podpisania otrzymasz umowę zlecenie. Opiekunki bardzo cenią sobie tę opcję, gdyż pozwala im na swobodne zapoznanie się z warunkami zatrudnienia. Umowa jest bowiem zapisana zarówno po niemiecku, jak i po polsku, co znacznie ułatwia jej przeanalizowanie. Szybko znajdziesz w niej najistotniejsze punkty, jak miejsce pracy, długość zlecenia, prawa i obowiązki opiekunki oraz wiele innych. Warto też wiedzieć, że umowa i kontrakt nie różnią się między sobą, jeśli chodzi o treść. Jak je zatem odróżnić?

Najbardziej popularne formy zatrudnienia w opiece to:

  • Umowa zlecenie – dla opiekunki w Niemczech ważne będzie, jeśli może zawrzeć ją po polsku, z polskim pośrednikiem. Może przybrać formę kontraktu, w grę wchodzi też umowa niemiecka. Zwykle obejmuje okres kilku tygodni albo kilku miesięcy. Wybierają ją też opiekunowie-skoczkowie. Formalnościami zajmuje się agencja opieki.
  • Własna działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce – nie jest to zbyt popularna forma pracy w niemieckiej opiece. Opiekunka musi bowiem samodzielnie rozliczać podatki i dopełniać formalności.
  • Gewerbe, czyli działalność gospodarcza w Niemczech – zarejestrowana u naszych zachodnich sąsiadów. Na tę formę zatrudnienia decydują się zwłaszcza ci pracownicy, dla których opieka w Niemczech jest sposobem na samodzielność zawodową.

Kiedy zatem podjąć pracę w formie umowy, a kiedy zdecydować się na kontrakt? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

opieka w Niemczech umowa niemiecka

Zalety i wady kontraktu

Wielu opiekunów chce wyjechać w określonym terminie. To zrozumiałe – nie każdy jest przecież dostępny przez cały czas. Są też inne zobowiązania, chociażby rodzinne czy zawodowe, a także prywatne plany. Niestety, dopasowanie wyjazdu w taki sposób, by wszystkie strony były zadowolone, jest bardzo trudne. Dużo zależy bowiem od potrzeb podopiecznego, od planów zmienniczki czy oczekiwań rodziny. Osoby starsze nie lubią też częstych zmian, a nagły przyjazd nowej opiekunki wiąże się dla nich ze sporym stresem. Z tego powodu agencje mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o terminy wyjazdów. Widać to zwłaszcza w przypadku, gdy opiekun chce wyjechać z dnia na dzień. Brak dostępnych zleceń powoduje, że opiekunowie decydują się na pracę w opiece w Niemczech prywatnie, bez pośredników. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Chociaż wśród prywatnych ofert łatwiej jest znaleźć zatrudnienie od zaraz, to taka opcja wiąże się z dużym ryzykiem. Często jest to bowiem praca bez umowy i świadczeń. Może Ci być trudno dochodzić swoich praw czy wynagrodzenia. Lepszym wyjściem jest podpisanie uregulowanego prawnie kontraktu.

Tego typu umowa może być zawarta na dowolny okres czasu, a termin zatrudnienia określa zleceniodawca. Owszem, jest on z góry wiadomy, ale firmy wykazują w tym zakresie dużą elastyczność. W ten sposób pracują głównie duże agencje, a celem takiego działania jest poprawa dostępności ofert pracy dla stałych opiekunów. Dzięki temu możesz szybko znaleźć zatrudnienie nawet w okresie przedświątecznym, podczas wakacji czy długich weekendów. Kontrakt ma więc wiele zalet, ale trzeba przygotować się na to, że terminu wyjazdu nie będzie można zmienić.

opieka osób starszych Niemcy

Umowa dla opiekunki w Niemczech: czy warto?

Spisanie umowy, czy to zlecenia, czy działalności gospodarczej, daje opiekunce spokój ducha. Warto podjąć taką decyzję wspólnie z dobrą agencją, która będzie z Tobą zgodnie współpracować. Kiedy obie strony dogadują się co do warunków umowy, a opiekunka może liczyć na wsparcie, nie trzeba się martwić o niejasne zapisy w dokumencie. Możesz wyjaśnić z konsultantem każdy punkt, który wzbudza Twoje wątpliwości. Tutaj zarobki opiekunki osób starszych w Niemczech są od razu ściśle określone. A dzięki spisaniu umowy można w łatwy sposób rozwiązać problemy czy nieporozumienia. Będziesz też wiedzieć, co zrobić w nieprzewidzianych sytuacjach, jak chociażby pobyt podopiecznego w szpitalu.

Punkt, który wywołuje wśród opiekunów najwięcej emocji, to kary umowne. Wiele osób obawia się, że będzie musiało płacić dodatkowe pieniądze, jeśli coś pójdzie nie ta. Jednak tak naprawdę zapis o karach umownych dotyczy skrajnych sytuacji. Zdarzają się bowiem nieodpowiedzialni opiekunowie, którzy na przykład nadużywają alkoholu w miejscu pracy. Uczciwi pracownicy, rzetelnie wykonujący swoje obowiązki, nie muszą się niczego obawiać.

Praca w branży takiej jak opieka w Niemczech musi być bezpieczna. Z tego powodu dobrze jest zdecydować się na umowę – czy to w formie kontraktu, umowy zlecenia czy działalności gospodarczej. Dokument da Ci nie tylko gwarancję otrzymania wypłaty. Będziesz mieć także pewność, że w razie potrzeby otrzymasz wsparcie i pomoc.