Praca profesjonalnego opiekuna to niełatwe zadanie. Mimo tego daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza tym osobom, które czerpią radość z pomocy innym. Opiekun lub opiekunka osób starszych musi stawić czoło wielu trudnym sytuacjom. Jaki powinien być opiekun i jak tak naprawdę wygląda jego praca? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Kim jest opiekunka osób starszych?
Opiekun osób starszych to pracownik, który ma za zadanie opiekować się seniorem i pielęgnować go. Oprócz tego jest też odpowiedzialny za organizowanie podopiecznemu czasu wolnego. Opiekunki gotują również posiłki dla siebie i seniora, a także dotrzymują mu towarzystwa na co dzień. Wydawać by się mogło, że taka praca to sama przyjemność. Oczywiście zdarzają się mało wymagający seniorzy. Opiekunka osób starszych powinna być jednak przygotowana na różne scenariusze. Zdarzają się sytuacje, kiedy podopieczny jest przewlekle chory albo cierpi na dolegliwości wieku starczego. Wtedy do pracy w opiece potrzebne są dodatkowe umiejętności medyczne i pielęgnacyjne.
Jak zostać opiekunem lub opiekunką osób starszych? Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje oraz znaleźć właściwą ofertę. W Internecie można spotkać wiele ogłoszeń o pracy w opiece w Niemczech, ale lepiej nie odpowiadać na prywatne wpisy. Lepszym wyjściem jest skorzystanie z oferty profesjonalnych agencji, takich jak Veritas. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że prywatne ogłoszenia to ryzyko trafienia na tak zwaną „sztelę minę”. Dodatkowo opiekunka pracująca w ten sposób często nie ma pisemnej umowy, a w nagłych i trudnych sytuacjach nie jest chroniona prawnie.
Wykształcenie opiekuna seniora nie musi koniecznie opierać się na studiach medycznych. Poszukiwane są zarówno pielęgniarki, jak i psychologowie, pedagogowie i fizjoterapeuci. W opiece z sukcesem pracują także osoby bez wykształcenia kierunkowego. Wystarczy doświadczenie w pracy z osobami starszymi – może to być nawet opieka nad seniorem z rodziny. Przyda się natomiast kurs pierwszej pomocy, prawo jazdy oraz znajomość języka, jeśli opiekunka decyduje się na pracę w Niemczech.
Opieka nad seniorem to zajęcie wymagające siły psychicznej i fizycznej
W pracy opiekuna osoby starszej niezwykle ważna jest siła fizyczna. Podopiecznemu często trzeba pomagać w codziennych czynnościach: wstawaniu, siadaniu, chodzeniu i myciu się. Nie oznacza to jednak, że praca w opiece jest zarezerwowana tylko dla najsilniejszych. Istnieje wiele przydatnych technik transferu podopiecznych, które ułatwiają wykonywanie obowiązków. Warto też dowiedzieć się, czy w domu, w którym mieszka senior, dostępny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak:
-
- podnośnik kąpielowy,
- krzesło toaletowe,
- łóżko rehabilitacyjne,
- śliskie tkaniny, które ułatwiają obracanie osoby starszej na boki.
Jeśli jest taka potrzeba i możliwość, można poprosić o pomoc kogoś z rodziny podopiecznego. Dzięki temu nawet osoby, które mają problemy z kręgosłupem, mogą podjąć pracę w opiece.
To, w jakim zakresie podopieczny będzie potrzebował pomocy, zależy od stanu jego zdrowia. Niektórzy dadzą sobie radę z samodzielnym jedzeniem, czesaniem i higieną osobistą, innym trzeba będzie asystować. Opiekunkom często trudno się pogodzić z faktem, że senior, mimo jak najlepszej opieki, coraz bardziej słabnie. W takich przypadkach warto skupić się na radości z każdego dnia i z drobnych rzeczy: z wyjścia na spacer, z samodzielnie zjedzonego posiłku. Dzięki temu przyszłość będzie wydawała się lepsza i pogodniejsza.
Charakter i umiejętności opiekunki są bardzo ważne
Cechy idealnego opiekuna lub opiekunki osób starszych to przede wszystkim: empatia, cierpliwość, otwartość, zrozumienie oraz komunikatywność. Opiekun powinien też być konsekwentny, mieć motywację do pracy, a także umieć w razie potrzeby pójść na kompromis. Seniorzy często chorują na przewlekłe schorzenia. Konieczna okaże się więc siła psychiczna, która pomoże radzić sobie z cierpieniem podopiecznego. Dobrze jest pamiętać, że na niektóre dolegliwości nie ma lekarstwa, ale odpowiednia, troskliwa opieka może przynieść ulgę.
Praca opiekunki w Niemczech jest coraz popularniejsza. Z tego powodu w internecie łatwo można znaleźć interesujące oferty. Zarobki również są atrakcyjne – zwykle dużo wyższe, niż w Polsce. Jeśli zatem chcesz wyjechać do pracy w Niemczech od zaraz, już dziś dobrze jest podszlifować język. Im wyższa znajomość niemieckiego, tym większa szansa na wysokie zarobki.