SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Miażdżyca u seniora: czynniki ryzyka

Osoby w podeszłym wieku często cierpią na różnego rodzaju choroby przewlekłe. Jedną z nich jest miażdżyca, zwana również arteriosklerozą. To przewlekła choroba, która potrafi latami nie dawać żadnych objawów. Rozwija się w ukryciu i atakuje wtedy, gdy trudno ją już zatrzymać. Gdy senior trafia do lekarza, okazuje się, że w tętnicach zaszły już nieodwracalne zmiany. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać wczesne objawy miażdżycy i poznać jej przyczyny. Dzięki temu, jako opiekunka, będziesz mogła w pewnym stopniu uchronić podopiecznego przed rozwojem choroby.

Przyczyny rozwoju miażdżycy u starszej osoby

Jak pokazują badania, miażdżyca może zacząć rozwijać się już w młodym wieku – nawet u nastolatków i u dzieci. Objawy natomiast pojawiają się około 40-50 roku życia, a także w starszym wieku. Dlaczego rozwój miażdżycy wygląda tak specyficznie? Otóż okazuje się, że na tę chorobę w dużej mierze pracuje… sam chory. Miażdżyca to wynik wieloletnich zaniedbań w diecie i zdrowiu, co prowadzi do niszczenia tętnic i odkładania się w nich złogów tłuszczowych. Inną przyczyną są przewlekłe schorzenia, które pojawiają się u osób starszych. Stąd teoria, że podeszły wiek jest jednym z czynników ryzyka rozwoju miażdżycy. Niestety, nieleczona choroba tętnic skutkuje groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Dlatego tak ważne jest, by rozpoznawać pierwsze sygnały alarmowe i starać się niwelować czynniki, które mogłyby wpłynąć na rozwój miażdżycy. A jeśli objawy już się pojawią, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Jakie jeszcze wyróżniamy przyczyny miażdżycy?

  • Wysoki cholesterol – chodzi tutaj przede wszystkim o „zły” cholesterol LDL. To on sprawia, że na ścianach tętnic odkłada się tłuszcz.
  • Czynniki genetyczne – jeśli w najbliższej rodzinie seniora zdarzały się przypadki miażdżycy, to istnieje ryzyko, że on sam też zachoruje.
  • Cukrzyca – podopieczni chorujący na cukrzycę są bardziej zagrożeni wystąpieniem miażdżycy.
  • Nadciśnienie tętnicze – nieuregulowane, wysokie ciśnienie może skutkować uszkodzeniem żył i tętnic, a to ułatwia odkładanie się blaszek miażdżycowych.
  • Palenie – szkodliwe substancje obecne w papierosach, jak nikotyna, uszkadzają naczynia krwionośne.

miażdżyca

Miażdżyca i jej najczęstsze objawy

Miażdżyca to choroba, która atakuje tętnice i naczynia krwionośne. Wraz z jej rozwojem w żyłach odkładają się tak zwane blaszki miażdżycowe, co utrudnia przepływ krwi. Elastyczność tętnic się zmniejsza, a one same stają się coraz węższe. W efekcie coraz więcej narządów wewnętrznych nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i zaczyna nieprawidłowo funkcjonować. Pamiętaj, że miażdżyca nie musi dotyczyć jedynie serca. Może dojść do miażdżycy kończyn dolnych, aorty, a nawet mózgu. Zatem to, jakie objawy się pojawią, zależy od miejsca wystąpienia choroby.

W przypadku miażdżycy kończyn dolnych senior może skarżyć się na:

  • uczucie zimna w nogach (widoczna jest bladość skóry),
  • zrogowaciały, nieprzyjemny w dotyku naskórek,
  • kłucie, drętwienie i mrowienie stóp,
  • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie paznokci,
  • sinienie nogi podczas siadania,
  • zanik owłosienia i mięśni w stopie (jeśli niedokrwienie trwa długo).
  • zaawansowane niedokrwienie kończyn dolnych może skutkować pojawieniem się owrzodzeń, martwicy i zgorzeli.

Miażdżyca aorty zwykle objawia się:

  • bólem zlokalizowanym w klatce piersiowej,
  • kłopotami z koncentracją i zapamiętywaniem informacji,
  • szybkim męczeniem się, nawet przy małym wysiłku,
  • gorszym samopoczuciem.

Do nieoczywistych objawów należą wzdęcia, nudności, wymioty, utrata apetytu, duszność, ból promieniujący do nóg.

Jeśli miażdżyca atakuje tętnice szyjne, można zaobserwować dezorientację, przejściowe niedowłady, trudności z mówieniem, zaburzenia pamięci, omdlenia, problemy z widzeniem, silny ból i zawroty głowy. W przypadku, gdy choroba dotyka naczyń krwionośnych w mózgu, do objawów dołączają zaburzenia równowagi i czucia, spadek siły mięśniowej i drżenie, a także mikroudary. Zaawansowana miażdżyca mózgu może też prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i psychicznych – a te objawy często są mylone z chorobami psychicznymi. Nie bagatelizuj więc żadnego, szczególnie nietypowego objawu. Jeżeli podejrzewasz, że Twój podopieczny może chorować na miażdżycę, zgłoś swoje obawy lekarzowi.

profilaktyka miażdżycy

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę?

Walka z miażdżycą nie musi być z góry przegrana. Nawet jeśli w organizmie zaczęły już zachodzić zmiany, nie jest jeszcze za późno na reakcję. Przede wszystkim warto być świadomym, na jakie czynniki ryzyka narażony jest senior. Jeśli odpowiednio zadbasz o zdrowie swojego podopiecznego, ten może uchronić się przed miażdżycą. Oto działania profilaktyczne, które warto podjąć w zależności od przyczyny choroby.

Przy wysokim cholesterolu skup się przede wszystkim na diecie seniora. Wzbogać jego menu o owoce, warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste. Ogranicz za to (a najlepiej całkowicie odstaw) tłuszcze nasycone i trans, czyli fast foody, przetworzone jedzenie i czerwone mięso. Zachęcaj też podopiecznego, żeby regularnie robił badania krwi.

Nadciśnienie tętnicze wymaga codziennego mierzenia ciśnienia krwi. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, skontaktuj się z lekarzem. Ogranicz też sól w potrawach i zadbaj, by osoba starsza częściej się ruszała. Podobnie działaj w przypadku nadwagi i otyłości, które również są czynnikiem ryzyka miażdżycy. Przygotowuj też sycące, zdrowe posiłki – zmniejszą ochotę na podjadanie słodyczy i słonych przekąsek.

Przy cukrzycy konieczne jest codzienne mierzenie poziomu cukru we krwi, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej. Szczególnie ta ostatnia jest bardzo ważna, gdyż brak ruchu też może prowadzić do rozwoju miażdżycy.

Twój podopieczny pali? Zachęcaj go do ograniczania nałogu, a jeśli podjął decyzję o rzuceniu palenia, wspieraj go w niej. Możesz porozmawiać z lekarzem, który podpowie Wam, jak najlepiej poradzić sobie z tym wyzwaniem.

W przypadku ryzyka genetycznego jedyną metodą na uniknięcie miażdżycy są regularne kontrole lekarskie. W zachowaniu zdrowia pomaga też ruch i odpowiednia dieta.

Zdrowe serce może służyć seniorowi przez wiele lat. Czasami dbanie o nie wymaga wprowadzenia daleko idących zmian. Zmiany te, choć często trudne dla chorego, przynoszą wiele korzyści: poprawiają zdrowie, kondycję i samopoczucie. Walkę z miażdżycą można podjąć w każdym wieku, a jej profilaktykę warto zacząć już teraz. Pamiętaj, że skutki miażdżycy w podeszłym wieku mogą być bardzo poważne. Podjęcie odpowiednich środków nierzadko może ocalić życie seniora.