SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Mieszkanie dostosowane do potrzeb chorego na Alzheimera

Na chorobę Alzheimera cierpią głównie osoby w starszym wieku. Jest to schorzenie otępienne, które powoduje stopniowe obumieranie komórek nerwowych w mózgu. Przez to pojawiają się problemy z pamięcią krótkotrwałą, orientacją w przestrzeni i czasie. Chory ma kłopoty z nazywaniem rzeczy, a w końcowej fazie z mówieniem. Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, a leki mogą jedynie spowolnić jej rozwój. Dlatego warto, by opieka nad starszą osobą z Alzheimerem odbywała się w jej domu. Zadaniem rodziny i opiekunki jest więc takie przystosowanie mieszkania, by było bezpieczne dla chorego seniora.

Opieka nad starszą osobą chorą na Alzheimera

Z czasem choroba Alzheimera postępuje, a objawy przybierają na sile. Osoba starsza ma trudności z rozpoznawaniem ludzi, nawet przyjaciół i członków rodziny. Sprawia jej kłopot także nazywanie przedmiotów czy odnajdywanie właściwych słów. Na spacerze z trudem rozpoznaje znajome dotąd miejsca. Dla podopiecznego problemem może być także wykonywanie codziennych czynności i poruszanie się. W ostatniej fazie choroby niemal całkowicie zanika pamięć, a chory traci kontrolę nad potrzebami fizjologicznymi. Ma również problemy z chodzeniem, przez co większość czasu spędza w łóżku. Taki podopieczny wymaga całodobowej, pełnej opieki.

opieka nad osobą starszą

Specyfika choroby Alzheimera powoduje, że opieka nad starszą osobą jest trudna i wymagająca, również psychicznie. Opiekunka powinna mieć świadomość, że niektóre zachowania podopiecznego wynikają z jego choroby, a nie ze złej woli. Warto odnieść się ze zrozumieniem do reakcji seniora. Co czuje chory na Alzheimera? Świat staje się dla niego obcy i nieprzyjazny. Osoba starsza może być więc zdenerwowana, zniecierpliwiona lub nawet agresywna w pozornie zwyczajnych sytuacjach. Dlatego tak bardzo potrzebna jest wiedza na temat choroby Alzheimera. Dzięki niej opiekunka będzie wiedzieć, jak reagować na takie zachowanie podopiecznego. Ważne jest również przystosowanie mieszkania do potrzeb chorego – tak, żeby było dla niego bezpieczne.

Jak dostosować mieszkanie chorego na Alzheimera?

Warto wiedzieć, że chorzy na Alzheimera nie lubią zmian. Potrzebują za to przewidywalności i stabilności w otoczeniu, dlatego rola mieszkania jest tu tak ważna. Dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny oraz niczym niezagrażający podopiecznemu. A co zrobić, jeśli zmiany w domu są konieczne? Najlepiej wprowadzać je powoli, etapami, dając seniorowi czas na przyzwyczajenie się do nich. Dobrze jest też wziąć pod uwagę problemy z koordynacją ruchową , które nasilają się wraz z chorobą. Osoba starsza potrzebuje więc sporo wolnej przestrzeni. Najlepiej będzie ustawić meble pod ścianami, a ostre narożniki zabezpieczyć za pomocą nakładek. Usuń z drogi podopiecznego wszelkie małe stoliki, krzesła, kwietniki, dywany, a także kable. Również wystające progi mogą być przyczyną potknięć i poślizgnięć. W sypialni dobrze jest zamontować uchwyt ułatwiający podnoszenie się z łóżka i wstawanie, a w łazience specjalne poręcze. W wannie powinna znaleźć się mata antypoślizgowa.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – choroba Alzheimera postępuje, nie można jej cofnąć, a jedynie spowolnić. Wraz z upływem czasu Twój podopieczny będzie miał coraz większe problemy z pamięcią i orientacją w czasie oraz przestrzeni. Warto więc zawczasu przygotować pomocnicze karteczki i symbole, które porozmieszczasz w domu. Jeśli senior zapomni drogi do łazienki, oznaczmy ją. Powieśmy też kartki na drzwiach do pomieszczeń i drzwiczkach szafek, a także na domowych sprzętach. Niech w widocznym miejscu znajdzie się tablica z podpisanymi zdjęciami bliskich. Przypnij na niej też karteczkę z numerami telefonów: do rodziny, na pogotowie, straż pożarną. Zadbaj o to, żeby każdy przedmiot i kartka miały swoje stałe miejsce.

Alzheimer osoba chora

Otoczenie chorego powinno być bezpieczne

W przypadku osób cierpiących na Alzheimera ważne jest odpowiednie przystosowanie mieszkania. W większości przypadków wystarczą drobne zmiany, by otoczenie seniora stało się dla niego bezpieczne:

  • Schowanie ostrych narzędzi, zapałek, zapalniczek: powinny znaleźć się w zamkniętych na klucz szafkach i szufladach, aby chory nie miał do nich dostępu;
  • Ukrycie środków chemicznych, takich proszki do prania, żrące płyny, rozpuszczalniki, środki czystości i substancje chemiczne różnego rodzaju;
  • Podawanie seniorowi leków osobiście: podopieczny nie powinien mieć do nich dostępu i zażywać ich samodzielnie;
  • Schowanie łatwo tłukących się talerzy, szklanek i wazonów na wysokie półki i do szafek. Zastawa dla osoby starszej powinna składać się z naczyń z tworzywa sztucznego, które nie ulegną potłuczeniu;
  • Schowanie przedmiotów wartościowych: dokumentów, kart kredytowych, pieniędzy, kluczy od domu i kluczyków do samochodu. Niech znajdą się w niedostępnym dla seniora miejscu. Chory w późniejszych stadiach choroby Alzheimera mógłby je niechcący przenieść, wyrzucić albo oddać niewłaściwej osobie;
  • Zabezpieczenie sprzętów elektronicznych i kuchenek gazowych;
  • Zabezpieczenie gniazdek i kabli, a także drzwi i okien.

Bezpieczne i funkcjonalne mieszkanie to nie wszystko. Duża odpowiedzialność stoi po stronie opiekunki osoby starszej. Jej cierpliwość, wyrozumiałość i czujność pomogą stworzyć godne warunki do życia dla chorego na Alzheimera.