SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Obowiązki opiekunki osób starszych - fakty i mity

Opieka seniora to dość specyficzna branża. Zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech może różnić się w zależności od zlecenia (pot. szteli). Wpływ na obowiązki opiekuna ma również stan zdrowia seniora. Nic zatem dziwnego, że na temat zajęć opiekunki krąży bardzo wiele niedomówień i fałszywych informacji. Jakie są mity o pracy dla opiekunki osób starszych?

Obowiązki opiekunki osób starszych

MIT: Praca dla opiekunki to zajęcie tylko dla kobiet.

PRAWDA: Faktycznie kobiety stanowią najliczniejszą grupę wykonującą zawód opiekunek osób starszych. Jednak w opiece seniora mogą pracować także mężczyźni. Nie ma przeciw temu żadnych przeciwwskazań.

To, że panów w opiece seniora jest mało, wynika nie tyle z niechęci pracodawców, co raczej z mniejszej chęci podjęcia tego typu pracy przez panów. Mężczyźni jako opiekunowie osób starszych sprawdzają się w zwłaszcza w szczególnych sytuacjach. A mianowicie gdy opieka nad podopiecznym wymaga np. transferu, brakuje pomocniczego sprzętu, zaś senior ma nadwagę. Siła i męska tężyzna fizyczna jest wtedy bardzo potrzebna!

Prawdą jest też i to, że mężczyźni bywają nieco mniej odporni na krytykę. Niestety niektórym seniorom zdarza się jej nie szczędzić. Czasem sami podopieczni, również mężczyźni, zgłaszając chęć zatrudnienia opiekuna seniora podkreślają, iż preferowani są raczej panowie. Jest to dla podopiecznego mniej krępujące.

MIT: Opiekunka osoby starszej to zajęcie tylko dla osób w średnim wieku.

PRAWDA: Praca jako opiekunka w Niemczech podejmowana jest w większości przez kobiety w średnim wieku. Nie oznacza to jednak, że ograniczenia wiekowe są z góry narzucone.

Osoby młode rzadziej podejmują się opieki z różnych względów – na przykład ze strachu, że nie poradzą sobie z chorobą seniora, z obawy o odnalezienie wspólnego języka. Często też bywa tak, że młodzi wolą jednak poszukać innego typu pracy za granicą (kelner, kurier, praca na produkcji). Wciąż bowiem, mimo pracy zawodowej, chcą się wyszaleć, a pracując jako opiekunka osoby starszej, nie miałyby takiej możliwości.

praca kobiet po 50

Zajęcia tego nie podejmują też raczej młode matki – ze względu na zbyt długie rozstanie z potomstwem. Panie w średnim wieku bywają czasem preferowane przez pracodawców. Podkreślają oni większe doświadczenie życiowe takich opiekunek, a także lepsze porozumienie z podopiecznym ze względu na mniejszą, niż w przypadku np. młodych studentek, różnicę wieku.

MIT: Opiekunka osoby starszej w Niemczech musi perfekcyjnie mówić po niemiecku.

Prawda: Praca dla opiekunki osoby starszej w Niemczech nie jest przeznaczona tylko dla tych, którzy perfekcyjnie znają język niemiecki.

Niemniej, praca całkiem bez znajomości języka raczej byłaby trudna (chyba, że zatrudniający znają język polski). Najczęściej wymaga się jednak co najmniej komunikatywnego poziomu znajomości języka. Pamiętać należy też o tym, że jeśli opiekunka poważnie podchodzi do swojego zawodu, powinna wciąż starać się doskonalić swoje umiejętności językowe.

MIT: Opiekunka osoby starszej musi mieć wykształcenie medyczne.

Prawda: Praca opiekunki osoby starszej nie jest tym samym, co praca domowej pielęgniarki.

Opiekunce nie wolno samodzielnie dokonywać jakichkolwiek zabiegów medycznych.  Nie wolno jej również podawać podopiecznemu leków i suplementów, o ile tych w konkretnej dawce nie zapisał lekarz seniora. Ważne jednak, by opiekunka znała zasady pierwszej pomocy i wiedziała na przykład, jak rozpoznać udar mózgu czy zawał serca i jak reagować w ich przypadku.

opiekunka podaje leki osobie starszej

Dobra opiekunka przed podjęciem pracy stara się też jak najwięcej dowiedzieć o chorobie podopiecznego, by mieć świadomość, z jakimi objawami i dolegliwościami będzie mieć do czynienia. Tym bardziej, że jej zawód polega na maksymalnym możliwym podnoszeniu jakości życia podopiecznego.

MIT: Opieka seniora to zajęcie 24/7!

Prawda: Opiekunka osoby starszej mieszka z podopiecznym.

Nie oznacza to jednak, że jest do dyspozycji bez przerwy. Jak w każdym innym zawodzie, ma bowiem prawo do odpoczynku i czasu wolnego. Warto zasady i czas owego wolnego określić już na wstępie w umowie, by uniknąć później nieprzyjemności.

MIT: Obowiązki opiekunki osób starszych obejmują również gruntowne sprzątanie

Prawda: zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech może być różny w zależności od zlecenia.

Praca opiekunki zawsze polega przede wszystkim na tym, by maksymalnie ułatwić seniorowi życie. Opiekunka animuje jego czas wolny, przygotowuje mu posiłki, pilnuje wizyt lekarskich, pomaga w higienie czy ubieraniu. Nie jest zatem niczym dziwnym, że często wykonuje też drobne prace gospodarskie czy zakupy. Jest to rzecz normalna i najczęściej wynika z umowy. Nie jest to jednak to samo, co praca sprzątaczki.

Pracodawcy nie mogą na niej wymusić np. generalnych porządków domowych z odgruzowaniem strychu i piwnicy włącznie. Jeśli opiekunka widzi, że żądania pracodawców są zbyt daleko posunięte, powinna zwrócić im na to uwagę, może też poprosić o pomoc koordynatora z agencji.

relaks opiekunki