W społecznej świadomości senior wciąż jest osobą, która spędza całe dnie w fotelu, oglądając telewizję lub słuchając radia. Jednak Ty, jako opiekunka pracująca w Niemczech, wiesz, że tak nie jest. Współcześni seniorzy są aktywni, ciekawi świata. Chętnie powracają do starych pasji lub odkrywają nowe – o ile oczywiście pozwala im na to stan zdrowia. Oczywiście zdarzają się osoby, które wpisują się w stereotyp. Jednak także ich można zachęcić do aktywności; trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Dowiedz się, jak znaleźć hobby dla seniora i jak wspierać pasje, które podopieczny już odkrył.
Nigdy nie jest za późno na dobre hobby dla seniora
Wielu ludzi (w tym sami seniorzy) twierdzi, że czas na odkrywanie pasji był już wcześniej. Że im w tym wieku „po prostu nie wypada” szukać i próbować nowych rzeczy. Nic bardziej mylnego! Wiek senioralny jest wręcz wymarzoną porą, by rozwijać swoje zainteresowania. Podopieczni są już na emeryturze. Nie ograniczają ich codzienne obowiązki, nie muszą rano biec do pracy, a dzieci są już dorosłe i samodzielne. Nagle zyskują dużą ilość czasu, z którą na pierwszy rzut oka trudno coś zrobić. Zdarza się, że senior po prostu zasiada na długie godziny przed telewizorem bądź słucha radia. Wielu osobom starszym jednak to nie wystarcza. Emerytura, która była widziana jako nagroda za lata ciężkiej pracy, okazuje się… nudna. Dlatego tak istotne jest, by popatrzeć na nią z innego punktu widzenia. Wolny czas może być nudą, ale także przestrzenią dla nowych możliwości. Zastanów się wiec, jaka aktywność da seniorowi największą radość. Czy woli spędzać czas w odosobnieniu, czy lubi towarzystwo innych? Wiele osób starszych chciałoby zrobić coś ciekawego, ale potrzebuje inspiracji lub podpowiedzi.
Pamiętaj, aby hobby dla seniora było dostosowane do jego możliwości oraz dotychczasowych zainteresowań. Chcesz zaproponować swojemu podopiecznemu coś zupełnie nowego? Weź pod uwagę wszelkie przeciwwskazania dotyczące stanu zdrowia. Dopasuj zajęcie do sprawności fizycznej i umysłowej osoby starszej. A przede wszystkim zapytaj podopiecznego o to, czym interesował się w przeszłości i co sprawia mu największą przyjemność. Nigdy nie zmuszaj go do robienia czegoś, co po prostu nie daje mu radości. Za to motywuj osobę starszą do działania. Okaż, że interesuje Cię hobby seniora, rozmawiaj o nim i ciesz się sukcesami podopiecznego. Zachowaj wyczucie i nie bądź nachalna. Niech aktywność seniora wynika z jego chęci, a nie przymusu.
Kilka pomysłów na aktywność w podeszłym wieku
Wśród najczęściej spotykanych zainteresowań podopiecznych są: czytanie książek, robótki na drutach, słuchanie muzyki i majsterkowanie. Wielu seniorów posiada jednak inne pasje, często porzucone przed laty i zapomniane. Warto więc zachęcić osobę starszą do ich pielęgnowania i do odkrywania nowych. Oto kilka pomysłów, które być może przypadną jej do gustu.
-
- Ogrodnictwo: jeżeli Twój podopieczny lubi przyrodę, kocha spokojne spacery wśród zieleni, możesz zaproponować mu przygodę z pielęgnacją roślin. Nie potrzeba do tego ogródka – wystarczy domowy parapet.
- Nauka korzystania z komputera: coraz więcej seniorów interesuje się nowoczesnymi technologiami. Oczywiście nie muszą od razu opanowywać programowania czy grać w skomplikowane gry. Pokaż osobie starszej, jak może sprawdzać wiadomości ze świata, zainstaluj jej odtwarzacz muzyki i wspólnie poszukajcie przebojów z jej młodości. A ile radości sprawi seniorowi napisanie e-maila do wnuka!
- Gra w gry planszowe i karciane: to również jest idealne hobby dla seniora. Najlepiej sprawdzą się klasyki, czyli warcaby, szachy, chińczyk. Jeśli osoba starsza wyrazi chęć, możecie przejść do bardziej skomplikowanych, współczesnych planszówek.
- Zajęcia kreatywne: to, jak będą wyglądać, zależy od preferencji seniora. Można chociażby pisać opowiadania, robić kolorowe szaliki na drutach, malować po numerach, dekorować przedmioty metodą scrapbookingu czy decoupage.
- Gotowanie: wiele osób starszych wprost uwielbia gotować. Pozwól więc podopiecznemu eksperymentować w kuchni lub odtwarzać smaki znane z dzieciństwa.
- Gra na instrumencie: to aktywność, która wspomaga pamięć i koncentrację. Sprawdzi się więc w profilaktyce chorób otępiennych. Poza tym nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż bezbłędne zagranie nawet prostej melodii.
- Sport: Pamiętaj, że aktywność fizyczna seniorów jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zachęcaj więc podopiecznego do treningów w domu i poza nim. Dobrym pomysłem okaże się nordic walking, pływanie, jazda na rowerze.
Jak hobby dla seniora wpływa na jakość jego życia?
Pomysłów na spędzanie wolnego czasu jest dużo – wszystko zależy od tego, co preferuje podopieczny i co sprawia mu radość. Ale dlaczego o tym w ogóle piszemy? I z jakiego powodu wszelkie poradniki i serwisy internetowe zachęcają do szukania hobby? Powyższe zajęcia nie są jedynie „wypełniaczami czasu”. Pasja, która motywuje seniora i sprawia mu przyjemność, pozytywnie wpływa na jego życie. Przede wszystkim odpręża, pozwala zapomnieć o trudnej codzienności, wspomaga zdrowie psychiczne. Pozwala też na zachowanie sprawności umysłowej oraz fizycznej. Wiele pasji można dzielić: nie tylko z opiekunką, ale też z rówieśnikami, co pomaga pokonać uczucie osamotnienia. Aktywność społeczna seniorów wcale nie musi się zmniejszać wraz z upływem lat.
Podsumowując: jak znaleźć najlepsze hobby dla seniora? Przede wszystkim niczego mu nie narzucaj. Podsuwaj pomysły i obserwuj, czy mu się podobają. Możesz skorzystać z naszych propozycji albo zapytać podopiecznego wprost, czego chciałby spróbować. Zapewnij go, że jeżeli coś okaże się dla niego niezbyt ciekawe, zawsze może zrezygnować.