Seniorzy cierpiący na niewydolność serca potrzebują stałej, uważnej opieki. Zanim więc podejmiesz się pracy z podopiecznym chorującym na serce, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tutaj najpotrzebniejsze informacje o tym, czym jest niewydolność serca i jakie są jej objawy. Dowiesz się też, jak ułatwić starszej osobie codzienne funkcjonowanie i spowolnić rozwój choroby. Zapraszamy do lektury.
Rodzaje i przyczyny niewydolności serca u starszych osób
Niewydolność serca często jest nazywana także niewydolnością krążenia. Jest to stan, w którym serce nie pracuje prawidłowo. Do tkanek i narządów w ciele seniora nie trafia więc tyle krwi, ile jest potrzebne do ich normalnego działania. Przyczyną niewydolności serca jest zwykle choroba i towarzyszące jej uszkodzenie mięśnia sercowego. Mowa tu o takich schorzeniach jak: choroba niedokrwienna, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, wady zastawek. Im pacjent jest starszy, tym częściej rozpoznaje się u niego niewydolność serca. Szacuje się, że już co 10 osoba w wieku powyżej 10 lat cierpi na to schorzenie.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje niewydolności krążenia:
Skurczowa – polega na tym, że serce nie kurczy się wystarczająco mocno i przez to pompuje zbyt małą ilość krwi do tkanek oraz narządów. Nie zaspokaja więc potrzeb organizmu.
Rozkurczowa – na nią najczęściej chorują seniorzy. W odróżnieniu od poprzedniego rodzaju niewydolności krążenia, tutaj problem leży w rozkurczu serca. Nie jest on na tyle duży, żeby serce mogło się napełnić krwią. Rezultat natomiast jest podobny, jak w poprzednim przykładzie. Krwi, która przepływa do naczyń i tkanek, jest zbyt mało, żeby je odżywić.
Niewydolność serca: rozpoznaj jej objawy
Bez względu na to, który z wyżej opisanych rodzajów niewydolności serca występuje, efekt jest taki sam: problemy z krążeniem krwi i niedotlenienie organizmu. A to prowadzi do wystąpienia szeregu objawów. Większość z nich można zaobserwować już w początkowym stadium choroby. Niewydolność serca może rozwijać się latami i coraz bardziej dawać się we znaki seniorowi. Na co zatem zwrócić uwagę?
- zmęczenie: na początku łatwo je zbagatelizować, gdyż podopieczny będzie uskarżał się na nie jedynie po wysiłku fizycznym. Z czasem jednak nasila się ono tak bardzo, że utrudnia codzienne funkcjonowanie;
- duszności: zwróć uwagę, czy podopieczny nie miewa ich w pozycji leżącej. To wskazuje na zaawansowany etap schorzenia;
- opuchlizna i obrzęki nóg oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej: senior, który na nie cierpi, nie może się swobodnie poruszać. Trudno mu też znaleźć wygodną pozycję do leżenia czy zasnąć w nocy, gdyż wtedy ból przybiera na sile;
- częstomocz, czyli wielokrotne oddawanie moczu w nocy. Powodem jest lepsze ukrwienie nerek, a także skutki uboczne niektórych leków przyjmowanych przez starsze osoby.
Pamiętaj, że niewydolność serca to częste schorzenie wśród osób po 70. roku życia. Dlatego dobrze jest obserwować podopiecznego na co dzień i w razie niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem. Sygnałem ostrzegawczym są wspomniane już wcześniej duszności i zmęczenie, ale też nagłe zwiększenie masy ciała czy pojawienie się obrzęków na nogach. Warto także znać zasady pierwszej pomocy, by w razie nagłej potrzeby móc odpowiednio zareagować.
Leczenie niewydolności serca u seniora – czy to możliwe?
Opieka nad seniorem cierpiącym na niewydolność krążenia jest wyzwaniem. Taka osoba musi regularnie przyjmować leki przepisane przez lekarza. W Niemczech dba o to Pflegedienst, ale warto również samemu wiedzieć, jakie medykamenty powinien brać podopieczny i o jakiej porze. A co Ty, jako opiekunka, możesz zrobić dla seniora z niewydolnością serca?
Po pierwsze, zadbaj o to, żeby osoba starsza odpowiednio się odżywiała. W utrzymaniu zdrowia pomoże przede wszystkim prawidłowa masa ciała. Posiłki powinny być lekkostrawne, smaczne, bez dodatku przetworzonych produktów. Uważaj na dania podnoszące cholesterol i bogate w sól – lepiej, żeby senior ich unikał. Podawaj posiłki regularnie, najlepiej 5 razy dziennie. Oprócz tego zachęć podopiecznego do codziennej aktywności. Dopasuj ćwiczenia do stanu zdrowia seniora. Mogą to być nawet spacery czy lekkie ćwiczenia gimnastyczne. I przede wszystkim obserwuj osobę starszą. Miej oko na wszelkie niepokojące objawy i pilnuj, żeby senior regularnie odwiedzał kardiologa.
Zajmowanie się podopiecznym chorym na serce to trudne zadanie. Często towarzyszą mu silne, czasem negatywne emocje – i to po obu stronach. Co zatem można zrobić, żeby relacje opiekun-podopieczny nie ucierpiały? Dobrym pomysłem jest ułożenie szczegółowego planu dnia. Dzięki temu unikniesz pośpiechu i nerwów, które mogłyby udzielić się podopiecznemu. Znajdziesz też czas na chwilę odpoczynku, spokojną rozmowę czy popołudniowy spacer. Twój spokój pozytywnie wpłynie na nastrój podopiecznego, co w przypadku niewydolności serca jest bardzo ważne.