SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Nocna zmiana czyli czy opiekunka musi pracować w nocy?

Opiekunka osoby starszej musi brać pod uwagę, że gdy wyjeżdża podjąć pracę w opiece seniora, to warunki owej działalności zawodowej są bardzo specyficzne. Praca dla opiekunki osoby starszej jest czymś, co towarzyszy jej w niepełnym wymiarze godzin, co często mylnie interpretowane jest zwłaszcza przez rodzinę seniora czy samego podopiecznego. Niejednokrotnie wymaga się od opiekunki seniora trwania przy nim cały czas, w dzień i w nocy. Czy tak może być?

Warunki pracy opiekunki osób starszych

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że pracując w opiece seniora, niemal bez przerwy jesteśmy w jego domu. Przez tych kilka czy kilkanaście tygodni opiekunka tu mieszka, żyje. Pomaga nie tylko seniorowi, ale również wykonuje drobne obowiązki domowe, pomaga w sprzątaniu, zakupach. Stara się zapewnić osobie starszej jak najlepsze warunki życia. Jest z daleka od rodziny, musi posługiwać się językiem obcym. Co więcej, jako, że zajmuje się często osobami dotkniętymi demencją czy chorobami, jej praca opiekunki jest bardzo stresująca i nie należy do łatwych.

Godziny pracy opiekunki

Najczęściej powinno określić się je na samym początku. Podopieczni zazwyczaj sądzą, że skoro opiekunka mieszka w ich domu, jest do ich dyspozycji 24 godziny na dobę, bez chwili czasu dla siebie. Nie jest to słuszne przekonanie. Nawet mimo elastycznych godzin pracy opiekunka osoby starszej musi mieć odrobinę czasu tylko dla siebie. Tym czasem jest też czas nocny, chyba, że warunki umowy stanowią inaczej i od opiekunki wymagane jest wstawanie by doglądać podopiecznego czy podać mu leki.

Wstawanie w nocy

Jest to zmora niejednej opiekunki. Wiadomo, ze jeśli senior podupadnie na zdrowiu opiekunka często sama wstaje, by sprawdzić co u niego nawet w środku nocy. Jest to jednak inna sytuacja niż ta, na jaką przy pracy w opiece seniora opiekunki często narzekają. Mowa tu o takich momentach, gdzie senior cierpi na bezsenność i wymaga, by opiekunka wówczas mu towarzyszyła. Nie jest to sytuacja komfortowa, gdyż w zmęczeniu i niewyspaniu spowodowanym takim nocnym wstawaniem, jakość pracy opiekunki w dzień może mocno się pogorszyć.

Jedyną rzeczą, jaką w tej sytuacji można zrobić jest rozmowa z podopiecznym oraz jego rodziną i grzeczne ale dosadne wyjaśnienie sytuacji. Opiekunka też musi kiedyś odpocząć i dobrze jest, jeśli obydwie zainteresowane strony mają tego świadomość.