SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Praca na nocną zmianę opiekunki osoby starszej

Wszyscy wiemy, że praca opiekunki osoby starszej jest bardzo odpowiedzialna i absorbująca. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że taka praca bardzo często związana jest z obowiązkiem wstawania w nocy. Praca na nocną zmianę jest bardziej męcząca i wymagająca – to fakt. Czy w takim razie podopieczny ma prawo wymagać od opiekunki osób starszych pomocy również w nocy? I w jakich sytuacjach praca na nocną zmianę może być konieczna? 

praca opiekunki

W jakich sytuacjach mamy do czynienia z nocnymi zmianami? 

Każda opiekunka po ciężkim dniu myśli tylko o tym, aby odpocząć, zrelaksować się, a przede wszystkim porządnie się wyspać. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W wielu sytuacjach opiekunka musi się liczyć z pracą na nocną zmianę. 

 Nocne wstawanie jest zazwyczaj koniecznością, gdy: 

  • osoba starsza źle się czuje i potrzebuje naszej pomocy
  • wymagana jest zmiana bielizny na suchą (podopieczny ma problem z wychodzeniem do toalety)
  • chory cierpi na demencję i odczuwa niepokój
  • chory cierpi na schorzenie, które może zakłócać sen np. bezdech, różnego rodzaju bóle organów, zespół niespokojnych nóg
  • podopieczny potrzebuje pomocy przy korzystaniu z toalety

Jeśli umowa nie stanowi inaczej, teoretycznie praca w nocy wymagana jest tylko w sytuacjach awaryjnych, takich, które zmuszają do natychmiastowej interwencji. 

W rzeczywistości opiekunki bardzo często skarżą się na tzw. nocki. Osoby starsze, nie zdając sobie sprawy z uciążliwości takiego zachowania, wołają je w nocy do asystowania w błahych sprawach. Takich jak poprawienie kołdry, poduszki czy dotrzymanie towarzystwa. 

Bardzo trudno jest określić powagę sytuacji, będąc wyrwanym ze snu. Dobrą praktyką jest sprawdzenie z seniorem jego aktualnej potrzeby i odpowiednie jej zaspokojenie. Absolutnie nie powinno się ignorować tych nocnych problemów i zakładać, że “to na pewno coś błahego”. Dlatego też, osoby zainteresowane pracą jako opiekunka osób starszych powinny liczyć się z faktem pracy również w nocy. Jeśli tego typu nocne potrzeby pojawiają się cyklicznie, warto podkreślić to w umowie.

Opiekunka osoby starszej powinna brać pod uwagę, że gdy wyjeżdża podjąć pracę w opiece, to warunki owej działalności zawodowej są bardzo specyficzne. Wiążą się one z nieregulowanym czasem pracy. Jednak w większości przypadków rodzina podopiecznego jest w stanie finansowo zrekompensować tego typu niedogodności. 

opieka nad osobami starszymi

Warunki pracy opiekunki osób starszych

Analizując ten aspekt, przede wszystkim należy mieć na uwadze, że pracując w opiece senioralnej, niemal bez przerwy przebywamy w miejscu zamieszkania podopiecznego. Przez kilka czy kilkanaście tygodni opiekunka staje się kolejnym domownikiem, a co za tym idzie, powinna czuć się jak u siebie w domu. Pomimo przeszkód, jakimi są obowiązki związane z pracą nocną, musi funkcjonować również w ciągu dnia.

Aby zmniejszyć dolegliwości związane z nieregularnym snem, warto zadbać o higienę życia codziennego podopiecznego. Zdrowy sen osoby starszej to zdrowy sen opiekunki. Należy przestrzegać długości snu, zarówno podopieczny, jak i opiekunka powinni spać tyle, aby nie czuć zmęczenia w trakcie dnia. 

Opiekunka stara się zapewnić osobie starszej jak najlepsze warunki życia. Jest jednak daleko od rodziny, musi posługiwać się językiem obcym, często opiekować osobą schorowaną, dlatego jej praca jest bardzo stresująca. 

Badania pokazują, że bezsenność, która jest skutkiem pracy zmianowej, ma konsekwencje nie tylko psychologiczne, ale też somatyczne. Opiekunki pracujące na nocną zmianę często uskarżają się na podwyższoną irytację, wspomniany już wcześniej stres, trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków. Czy skarżenie się na te dolegliwości jest równoznaczne z utratą dobrego zdrowia? Tego, niestety, badania nie precyzują.

nocna zmiana

Jak można sobie pomóc? 

Na początku danego kontraktu powinno ustalić się z rodziną podopiecznego godziny pracy oraz zakres obowiązków. Podopieczni zazwyczaj sądzą, że skoro opiekunka mieszka w ich domu, to jest do ich dyspozycji 24 godziny na dobę, bez czasu “dla siebie”. Nie jest to słuszne przekonanie. Nawet mimo elastycznych godzin pracy opiekunki rodzina musi zapewnić jej czas wolny. 

Naturalnie jeśli nocne wstawanie doskwiera zbyt mocno, opiekunka może po jakimś czasie zrobić sobie dłuższą przerwę w wyjazdach i po prostu odpocząć.

nocna zmiana

Bezsenne noce 

Częste wstawanie jest zmorą niejednej opiekunki. Wiadomo, że jeśli senior podupadnie na zdrowiu, opiekunka często sama budzi się, by sprawdzić, co u niego, nawet w środku nocy. Zdarzają się jednak i inne sytuacje, jeszcze poważniejsze i bardziej uciążliwe niż ta. Mowa tu o stanie, w którym senior cierpi na bezsenność i wymaga, by osoba opiekująca się nim bezustannie towarzyszyła mu w owych bezsennych momentach. 

Jedyną rzeczą, jaką w tej sytuacji można zrobić, jest rozmowa z podopiecznym oraz jego rodziną i grzeczne, ale dosadne wyjaśnienie sytuacji. Opiekunka też musi mieć czas na odpoczynek i dobrze jest, jeśli obydwie zainteresowane strony mają tego świadomość.

Jeżeli mimo to podopieczny wymaga trwania przy nim cały czas, w dzień i w nocy, to jedyną możliwością jest zatrudnienie dwóch opiekunek. W tego typu sytuacji będą one mogły na zmianę asystować podopiecznemu.