SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Notfalldose, czyli pierwsza pomoc w domu seniora

Pracując w opiece w Niemczech, być może natknęłaś się na ciekawe rozwiązania, które w Polsce są rzadko spotykane albo zupełnie nieznane. Jednym z nich jest Notfalldose. Pod tą dość tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się pewien specjalny pojemnik. Umieszcza się w nim podstawowe dane na temat mieszkańca domu i chowa się go… na drzwiach lodówki. Jaki sens ma takie działanie? Czy Notfalldose daje jakieś korzyści seniorowi i opiekunce? I wreszcie – jak korzystać z tego typu rozwiązań? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Czym jest Notfalldose?

Całodobowa opieka nad chorym seniorem w domu to nieprzewidywalne zajęcie. Nigdy nie wiadomo, kiedy jego stan może się nagle pogorszyć. W takich chwilach trzeba działać natychmiast. Znajomość zasad pierwszej pomocy to tylko połowa sukcesu. W niektórych przypadkach dużo zależy od tego, jak szybko przyjadą ratownicy medyczni i jakiej pomocy będą w stanie udzielić. Dlatego nasi zachodni sąsiedzi opracowali kilka rozwiązań, które mają pomóc załodze karetek po dotarciu na miejsce. Są to chociażby opaski na rękę lub zawieszki informacyjne, wszywki do ubrań i karty ICE (In Case of Emergency). Przydają się one osobom chorym lub alergikom. Senior może więc czuć się bezpieczny, kiedy wychodzi na zewnątrz – ma bowiem przy sobie informacje, które ułatwią udzielenie mu pomocy. Jednak w domu tego typu przedmioty leżą zwykle zapomniane w szufladach czy szafkach. Czasem podopieczny nie pamięta też, gdzie je ostatnio położył. I tutaj z pomocą przychodzi właśnie Notfalldose.

Pierwszą oznaką, że w domu znajduje się pojemnik ratunkowy, jest naklejka na drzwiach. Umieszcza się ją od wewnętrznej strony mieszkania. Gdy ratownicy wchodzą do domu i widzą nalepkę „skrzynka ratunkowa”, mogą od razu skierować kroki do lodówki. Nie muszą zadawać wielu pytań; wystarczy że wyjmą kartkę z pojemnika i zapoznają się z najważniejszymi informacjami. Dzięki temu pomoc może zostać udzielona natychmiast. Warto wiedzieć, że nie każdy jest w stanie zareagować z zimną krwią i udzielić ratownikom wszystkich potrzebnych informacji. Stres różnie wpływa na ludzi, zarówno na opiekunów, jak i samych seniorów. Nietrudno zapomnieć o jakimś ważnym szczególe, zwłaszcza gdy senior zasłabł albo stracił przytomność. Dane zawarte w skrzynce ratunkowej są więc nieocenioną pomocą dla podopiecznych i ich bliskich.

Notfalldose a praca opiekunki

W przypadku opiekunek pracujących w Niemczech do głosu często dochodzi też bariera językowa. Stres sprawia, że można zapomnieć nawet najprostsze słówka, a bez nich trudno będzie porozumieć się z ratownikami. Inna sytuacja: możemy doskonale wiedzieć, co chcemy powiedzieć, ale nie znamy nazw leków ani historii choroby seniora. Dlatego w Niemczech od 2015 roku zachęca się rodziny chorych do umieszczania w domowej lodówce pojemnika z podstawowymi danymi. Korzystają z niego nie tylko osoby starsze, ale też przewlekle chore lub przyjmujące stale leki. Warto wiedzieć, że opiekunka seniora nie podaje mu leków ani nie leczy chorób. Odpowiadają za to lekarze lub Pflegedienst. Jednak w sytuacji awaryjnej to właśnie ona musi wezwać pomoc medyczną i powiedzieć, co stało się podopiecznemu.

notfalldose formularz

Zawartość domowej skrzynki ratunkowej

Jak już wcześniej mówiliśmy, Notfalldose jest skrzynką umieszczaną na drzwiach lodówki. Musi zatem być na tyle niewielka, aby się tam zmieściła i na tyle duża, żeby w razie potrzeby od razu ją dostrzec. W Internecie można kupić taki pojemnik – ma on cylindryczny kształt i jest zamykany na zakrętkę. Zazwyczaj oznacza się go biało-zielonymi naklejkami, ale niekiedy jest w kolorze czerwonym. Na takie rozwiązanie zdecydowało się kilka oddziałów Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Gdy go otworzysz, zobaczysz krótki formularz z następującymi danymi:

  • imieniem, nazwiskiem i adresem seniora (Name, Vorname, Anschrift),
  • kontaktem telefonicznym do lekarza prowadzącego (Kontaktdaten Hausärztin/Hausarzt),
  • przebytymi chorobami, a także informacją o alergiach i nietolerancjach (Erkrankungen, Allergien, Unverträglichkeiten),
  • dokładnym opisem miejsca, gdzie w domu przechowuje się leki (Aufbewahrungsort der Medikamente),
  • informacjami o dyspozycji woli pacjenta oraz o udzielonych pełnomocnictwach (Hinweis auf Patientenverfügung und/oder Vorsorge-vollmacht/Betreuung),
  • kontaktem do osób, które należy powiadomić w razie nagłej sytuacji (Kontaktdaten von nahestehenden Personen, die im Notfall benachrichtigt werden sollen),
  • opisem osób, zwierząt itp. którymi będzie trzeba się zająć, jeśli poszkodowany jakiś czas będzie nieobecny (Informationen, wer bei eigener plötzlicher Abwesenheit versorgt werden muss).

Warto wiedzieć, że pojemnik zawsze musi być umieszczony na półce na drzwiach lodówki. Dlaczego właśnie tam? Pomysłodawcom Notfalldose chodziło o to, by znaleźć takie miejsce, które znajduje się w każdym domu i jest łatwe do znalezienia. A wszystkie te kryteria spełnia właśnie lodówka. Niezaprzeczalną zaletą skrzynki alarmowej jest też jej bezawaryjność. Nie ma tu żadnej elektroniki, która mogłaby zastrajkować albo zostać odczytana przez osoby niepowołane. Nie potrzeba do niej żadnych baterii ani akumulatorów. A jeśli trzeba zaktualizować informacje, możesz to zrobić w kilka chwil – za pomocą długopisu.

opieka nad seniorem

Notfalldose – ułatwienie dla opiekunki seniora

W Polsce Notfalldose jest praktycznie nieznanym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że niejedna opiekunka reaguje zdziwieniem na cylindryczne pudełko zostawione w lodówce. Warto więc przed wyjazdem dowiedzieć się o nim nieco więcej, gdyż to właśnie ono może Ci pomóc w krytycznej sytuacji. Jak rozpoznać, czy w domu podopiecznego znajduje się skrzynka ratunkowa? Spójrz na drzwi wejściowe – od strony mieszkania powinna być do nich przyklejona nalepka. Druga znajduje się na drzwiach lodówki. W ten sposób, już od pierwszych minut na nowej szteli, dowiesz się, na jakie ułatwienia możesz liczyć. A jeśli u seniora w domu nie ma Notfalldose? Możesz zapytać rodzinę o możliwość kupienia takiego pojemnika. Można znaleźć je w aptekach i ośrodkach zdrowia; kosztują około 2 euro. Niekiedy służby medyczne same dają je w prezencie.

Jako opiekunka osób starszych wiesz, że w niektórych sytuacjach każda sekunda jest na wagę złota. Notfalldose może znacznie skrócić czas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i tym samym nawet uratować życie podopiecznego. Nie obawiaj się więc z niego skorzystać – da Ci pewność siebie w najtrudniejszych sytuacjach.