SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Odzież dla osoby starszej: jaka powinna być?

Podeszły wiek niesie za sobą wiele niedogodności i problemów, takich jak na przykład ograniczenie ruchomości stawów i przewlekłe bóle. Dotknięty nimi senior może mieć kłopoty z wykonaniem czynności, które do niedawna były dla niego proste – chociażby ubieranie się. Coraz trudniej zapiąć guziki czy zawiązać sznurowadła. Jak opiekun osoby starszej może wspomóc ją w takiej sytuacji? Dowiesz się tego z dzisiejszego tekstu.

Cechy ubrań, które są odpowiednie dla seniora

Jako opiekunka osoby starszej, to Ty wybierasz ubranie, które danego dnia założy Twój podopieczny. Masz więc wpływ na to, czy będzie się w nim dobrze czuł. Warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jakie cechy powinna mieć codzienna garderoba dla seniora?

  • Komfort i wygoda – chodzi przede wszystkim o niekrępowanie ruchów. Odpadają więc zbyt wąskie spodnie czy uciskające nogi rajstopy. Nie tylko utrudniają poruszanie się, ale też zmniejszają swobodny przepływ krwi w żyłach, co może prowadzić do żylaków. Przydadzą się za to miękkie, luźne spodnie, a także bluzki i swetry o swobodnym kroju. Buty też powinny być komfortowe: na płaskiej podeszwie albo na bardzo niskim i szerokim obcasie.
  • Łatwość zakładania: zrezygnuj z guzików czy zamka błyskawicznego. Jeśli Twój podopieczny nie jest już na tyle sprawny, żeby sobie z nimi poradzić, zrodzi to tylko obustronną frustrację. Zamiast nich zaproponuj osobie starszej spodnie lub spódnicę na gumce, bluzkę wkładaną przez głowę z szerokim dekoltem, sweter „oversize” bez zapięcia. A jeżeli guziki na przykład w kurtce czy swetrze są konieczne, wybierz te większe i łatwiejsze do uchwycenia.
  • Naturalne materiały: pamiętaj, że skóra seniora jest delikatna. Lepiej więc unikać szorstkich tkanin, jak chociażby wełna, poliester albo akryl. Postawmy za to na bawełnę, jedwab i len. Nie podrażniają skóry, nie uczulają i są miłe w dotyku.

Pamiętaj, żeby odzież dla podopiecznego była przede wszystkim czysta, wyprasowana i schludna. Warto też posłuchać samej osoby starszej – zapewne ma ulubione kolory i ubrania, w których czuje się najlepiej. Założenie ulubionej bluzki czy koszuli może znacznie poprawić nastrój już z samego rana.

opiekun osoby starszej

Jak opiekun osoby starszej może ją wspierać w ubieraniu?

Wielu seniorów, mimo pogarszającej się sprawności, chce pozostać samodzielnymi. Dobrze jest to uszanować i pozwalać podopiecznemu na samodzielne założenie ubrania – jeśli tylko jest w stanie to zrobić. W przeciwnym razie można delikatnie i taktownie zaproponować wsparcie. Opiekun przejmuje wtedy rolę asystenta osoby starszej, który uważnie obserwuje sytuację i wkracza do akcji, kiedy jest to konieczne. Pamiętaj, że nawet najdrobniejsza aktywność, jak chociażby założenie butów, ma duże znaczenie dla aktywizacji seniora. Dodatkowy wysiłek, jaki trzeba w to włożyć, wpływa korzystnie na sprawność fizyczną i często jest elementem rehabilitacji. Dobrym pomysłem jest zaproponowanie podopiecznemu akcesoriów ułatwiających ubieranie się. Do najpopularniejszych należą:

  • pomocnik do ubierania się, czyli połączenie chwytaka do ubrań z łyżką do butów: przydaje się osobom, które mają problem z poruszaniem rękami albo cierpiącym na schorzenia kręgosłupa;
  • przyrząd do zdejmowania butów: nieoceniony dla seniorów z zaburzeniami równowagi czy dla tych, którzy nie mogą się schylać;
  • chwytaki do zakładania skarpet lub rajstop: pomogą osobom z bólami pleców, bioder albo kolan;
  • przyrząd do zakładania biustonosza: ułatwi Twojej podopiecznej zapięcie haftek;
  • szydełko do zapinania guzików i zamków błyskawicznych: będzie wsparciem dla osób cierpiących na artretyzm, reumatyzm albo bóle dłoni i palców;
  • specjalne elastyczne sznurówki spiralne: zaleca się je seniorom, którzy na co dzień zmagają się z obolałymi, opuchniętymi stopami.

samodzielność seniora

Pory roku a ubiór. O czym opiekun osoby starszej musi wiedzieć?

Ubranie dla seniora powinno być dostosowane do aktualnej pogody i temperatury. Pory roku potrafią bowiem spłatać figla – nieraz w lutym jest ciepło jak na wiosnę, a w lipcu prognozy pokazują kilkanaście stopni i deszcz. Warto wiedzieć, że zarówno przemarznięcie, jak i przegrzanie jest niebezpieczne dla zdrowia osoby starszej. W cieplejsze dni, a zwłaszcza podczas letnich upałów zadbaj, żeby podopieczny nosił naturalne, łatwo przepuszczające powietrze ubrania. Jednocześnie nie powinny one odkrywać zbyt dużej powierzchni ciała, ze względu na możliwość poparzenia słonecznego. Jeśli chodzi o buty, zaproponuj osobie starszej sandały, które lepiej niż klapki trzymają stopy i dobrze sprawdzają się na spacerach. Nie zapomnij też o nakryciu głowy: kapelusz z rondem, czapka z daszkiem albo lekka chustka sprawdzą się idealnie.

Jesienią i zimą opiekun osoby starszej musi dokładnie dobierać dla niej ubiór. Nagłe zmiany temperatur i aury nie służą podopiecznemu, a nieodpowiednie ubranie może skutkować przeziębieniem. Pamiętaj, że seniorzy mocniej odczuwają chłód, niż młodsze osoby, dlatego i w domu, i na zewnątrz powinni być ubrani nieco cieplej. Dobrym wyjściem jest ubranie osoby starszej „na cebulkę”. Kilka cieńszych warstw lepiej ochroni przed zimnem, niż jedna gruba. A kiedy nagle się ociepli, spokojnie można zdjąć jedną z nich. Zimowa kurtka seniora powinna być długa, a szalik, czapka i rękawiczki ciepłe.

Ubieranie nie musi być dla osoby starszej kłopotliwą czynnością. Wystarczy odpowiednio dobrać garderobę i korzystać z przydatnych akcesoriów. Dzięki temu Twój podopieczny na nowo poczuje się samodzielny, a proces ubierania będzie przebiegał sprawnie i w dobrej atmosferze.