Wraz z upływem lat pogarsza się zarówno zdrowie, jak i sprawność organizmu. Senior ma problemy z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubieranie czy mycie. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc opiekunki do osób starszych. Warto jednak pamiętać, że pewna doza samodzielności jest dla podopiecznego niezwykle ważna. Jak powinna zatem wyglądać opieka nad osobą starszą? Na co można pozwolić seniorowi i jak wspierać jego samodzielność na co dzień?
Jak opiekunka może zachęcić podopiecznego do samodzielności
Starość to dla wielu ludzi najtrudniejszy etap życia. To wtedy w organizmie zachodzą znaczące zmiany, które wpływają na codzienność osoby starszej. Zmniejsza się wydolność organizmu, pojawiają się przewlekłe dolegliwości i choroby. Niektóre z nich mają cięższy przebieg i trudniej je leczyć. Przez to seniorzy często wycofują się z życia społecznego i izolują we własnym domu. Bierność i unikanie kontaktów międzyludzkich sprawiają, że stan podopiecznego coraz bardziej się pogarsza. Pojawia się znużenie, niechęć do podejmowania codziennych aktywności oraz trudności w funkcjonowaniu. Jak temu przeciwdziałać? Dużą rolę możesz odegrać tutaj Ty, jako opiekunka osoby starszej. Pokaż podopiecznemu, że bycie aktywnym dodaje energii do życia i umożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb.
W przypadku seniorów dbanie o aktywizację ma szczególne znaczenie. Nie tylko pomaga w realizacji potrzeb osoby starszej, ale też dobrze wpływa na jej umysł i emocje. Dzięki codziennym ćwiczeniom i obowiązkom można opóźnić rozwój demencji lub choroby Alzheimera. Natomiast aktywność fizyczna uruchamia różne partie mięśni i pozwala zachować zdrowie. Zadbaj o to, by senior regularnie wychodził na spacery i miał wpływ na przykład na to, jakie posiłki pojawiają się na stole. Warto też mieć na uwadze bezpieczeństwo osoby starszej. Samodzielność nie może jej w żaden sposób zagrażać – przystosuj więc otoczenie do potrzeb seniora. Otoczenie powinno być przyjazne i przewidywalne, a wszelkie potencjalne zagrożenia ograniczone. Pamiętaj o tym, że osoby starsze czują się najlepiej, gdy wiedzą, jak będzie wyglądać ich dzień. Przygotuj więc plan dnia, który pomoże usystematyzować codzienność i walczyć z wymówkami.
Czym jest opieka dla osoby starszej?
Zdarza się, że opiekunka wyręcza osobę starszą praktycznie we wszystkim. Powodów może być wiele: stan zdrowia podopiecznego, jego niezdecydowanie lub niechęć do podejmowania aktywności. Warto jednak, niezależnie od sytuacji, zatroszczyć się o samodzielność seniora. Obserwuj więc jego reakcje i zachowanie, a interweniuj tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nawet, jeżeli osoba starsza cierpi na schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, dobrze jest pozwolić jej zająć się prostymi rzeczami. Może pomóc Ci w ścieleniu łóżka, w ścieraniu kurzu czy przygotowywaniu obiadu. Wystarczy, że dobierzesz drobne obowiązki do możliwości podopiecznego. Senior może także dbać o własny wygląd i higienę. Jeśli da radę samodzielnie się ubrać, uczesać, umyć twarz – pozwól mu na to. Możesz też udostępnić podopiecznemu akcesoria ułatwiające wiązanie sznurówek czy zakładanie swetra. Dzięki temu poczuje się pewniej, będzie miał więcej energii do działania i pozostanie aktywny na dłużej.
Opieka nad osobą starszą jest wyzwaniem, zwłaszcza gdy trzeba zadbać o jej samodzielność. Postaraj się wspierać każdą inicjatywę podopiecznego i dopingować go w działaniu. Koniecznie podkreśl jego mocne strony, a poczuje, że go doceniasz. A jeśli senior potrzebuje pomocy? Udziel jej, ale dyskretnie i z wyczuciem, bez pouczania i podkreślania swojej roli. Za to chwal osobę starszą za każdą próbę działania – czy to udaną, czy nieudaną. W efekcie podopieczny chętniej będzie podejmował codzienne aktywności. Znajdź coś, co senior lubi robić. Może jest to gotowanie? W takim razie poproś go, żeby podzielił się z Tobą sprawdzonym przepisem na obiad i pomógł Ci go przygotować. Da mu to satysfakcję i poczucie, że jest potrzebny innym. Na dodatek przypominanie sobie kolejnych kroków podczas gotowania jest doskonałym ćwiczeniem umysłowym. Poprawia skupienie i koncentrację, a jednocześnie wspomaga pamięć. Zachęcenie seniora do wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń pozytywnie wpłynie na jego samoocenę.
Jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą?
Praca w opiece nad osobą starszą uczy, że każdy senior jest inny. Nie zawsze te sposoby, które sprawdzały się u poprzedniego podopiecznego, będą skuteczne w przypadku obecnego. Dobrze jest zatem obserwować osobę starszą i jej nie naciskać, ale stawiać wyzwania odpowiednie do jego możliwości i osobowości. Warto wiedzieć, że czasami przyczyny niechęci do aktywności są złożone. Jeżeli wynikają one z powodów zdrowotnych, zmień nieco strategię, tak, aby była dopasowana do stanu zdrowia seniora. I niezależnie od sytuacji podkreślaj dobre strony dbania o samodzielność i zaradność. Już po krótkim czasie razem z podopiecznym zauważycie efekty Waszych działań.