SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Szybko starzejące się społeczeństwo sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze na terenie Niemiec. Odpowiadając na zapotrzebowanie tamtejszego rynku pracy, coraz więcej opiekunek z Polski decyduje się na karierę w branży opiekuńczej za granicą. Dzięki rzetelnej pracy polskie opiekunki pracujące w Niemczech cieszą się coraz większą popularnością.

Niemiecki rynek pracy przyciąga wysokimi zarobkami, więc liczba Polaków chętnych do podjęcia takiego zatrudnienia wzrasta adekwatnie do potrzeb naszych zachodnich sąsiadów. Wynagrodzenia często przekraczają dwie średnie pensje nad Wisłą, a do tego dochodzą bardzo dobre warunki socjalne.

Przyjrzyjmy się specyfice opieki nad seniorami. W artykule wyjaśnimy również rolę i kluczowe cechy dobrej opiekunki oraz podpowiemy, gdzie szukać pracy w opiece i jak wybrać tę najlepszą ofertę.

opiekunka

Czym jest opieka seniora?

Opieka nad osobą starszą to dawanie oparcia i zaspokajanie potrzeb, których podopieczny nie jest w stanie zaspokoić samodzielnie. Jest ona konieczna, aby zadbać o jego zdrowie i odpowiednią jakość życia.

Opieka nad starszymi ludźmi może być bardzo satysfakcjonująca, a zarazem wymagająca. Wiąże się ona z dużym zaangażowaniem, a praca fizyczna łączy się z pracą umysłową. Poza wsparciem w czynnościach dnia codziennego opiekunka nawiązuje relacje z podopiecznym i wspiera go w każdej kwestii.

opiekunka osoby starszej

Kiedy opieka nad starszymi ludźmi staje się konieczna?

Jest kilka przyczyn, które prowadzą do sytuacji, w jakiej osoba starsza nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić własnych potrzeb. Może to być związane z nagłym pogorszeniem jej zdrowia po wypadku, przebytej chorobie lub operacji. Zdarza się też, że przyczyna leży w naturalnym procesie starzenia się organizmu, kiedy to z upływem lat podstawowe czynności wiążą się z coraz większym wysiłkiem. Niedostarczenie pomocy i opieki dla seniora w takiej sytuacji może mieć fatalny wpływ na jego życie, zdrowie czy samopoczucie.

Gdy seniora zaczynają dotykać wspomniane problemy, a najbliżsi nie są w stanie poświęcić się opiece w pełnym wymiarze godzin, należy rozważyć skorzystanie z usług opiekuńczych. Dziś na rynku pojawia się coraz więcej firm, które odpłatnie oferują taką pomoc, ale nie wszystkie usługi z ich oferty będą dobrym wyborem dla osób starszych.

senior

Najlepsza forma opieki nad starszymi osobami

Badania wykazują, że zmiana otoczenia może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie i psychikę seniorów. Aby zapewnić podopiecznemu spokojną i bezpieczną przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z całodobowej opieki sprawowanej w miejscu jego zamieszkania. Opiekunka, zajmując się tylko swoim podopiecznym, może poświęcić mu znacznie więcej ciepła, troski i uwagi niż personel z domu opieki.

Dzięki domowej opiece nad osobami starszymi podopieczni zachowują większą niezależność oraz dłużej funkcjonują w znanym sobie środowisku. Opieka domowa jest dostosowana do wymogów rodziny podopiecznego, a jej zakres zależy od stanu zdrowia seniora oraz jego potrzeb. Pomoc domowa ma szczególną wagę dla osób, którzy cierpią na poważne problemy zdrowotne i z tego powodu wymagają stałego monitorowania.

Na czym polega praca opiekunki?

Potrzeby seniorów i ich rodzin są bardzo różne. Tak samo zróżnicowany jest zakres i stopień trudności wymaganych prac. Czasami niezbędna będzie pomoc fizyczna w codziennym funkcjonowaniu seniora. Zwłaszcza, jeśli jest on schorowany lub niepełnosprawny. Niekiedy opieka dla seniora będzie ograniczała się jedynie do dotrzymywania mu towarzystwa, aktywizacji i organizacji wolnego czasu. Zdarza się również i tak, że rolą opiekunki będzie przejęcie części domowych obowiązków osoby starszej. Pomoc może być potrzebna m.in. przy robieniu zakupów, gotowaniu czy utrzymaniu czystości w miejscu zamieszkania.

opiekunka osoby starszej

Najważniejsze cechy opiekunki

Czy każdy nadaje się do pracy w opiece nad starszymi ludźmi? Niestety nie. Najważniejszymi cechami, jakie powinna posiadać dobra opiekunka osób starszych, są empatia i cierpliwość. Opieka nad osobą starszą wymaga zrozumienia ograniczeń, które utrudniają codzienne życie seniora. Z upływem lat osoby starsze popełniają coraz więcej błędów, zapominają, stają się niezdarne. Często ich frustracja przeradza się w złość. Opiekunka osób starszych powinna rozumieć takie zachowania seniorów i umieć odpowiednio na nie zareagować.

senior

Gdzie szukać pracy dla opiekunki i jak wybrać tą najlepszą?

Kluczowe znaczenie mają tu dwie rzeczy: legalność zatrudnienia i dopasowanie oferty do własnych umiejętności. Praca na czarno wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Dodatkowo opiekunka nie jest wtedy w żaden sposób chroniona za granicą. Nie ma opłacanych składek zdrowotnych, nie może skorzystać z pomocy lekarza. Problemem może być także wezwanie innych służb, które mogą się zainteresować, co Polka robi w domu seniora. Niestety duża część ogłoszeń prywatnych oferuje właśnie nielegalne zatrudnienie.

Polecamy natomiast skorzystanie z pośrednictwa rzetelnej agencji, która gwarantuje legalność zatrudnienia. W Veritas Opieka posiadamy szeroką paletę ofert pracy w Niemczech, wśród których każda z potencjalnych kandydatek znajdzie coś dla siebie. Do każdej osoby aplikującej na stanowisko opiekunki podchodzimy indywidualnie. Analizując predyspozycje kandydatki, dobieramy najlepiej pasującą do niej ofertę.

Innymi bardzo ważnymi detalami przy wyborze oferty są: atrakcyjne wynagrodzenie, opieka koordynatora, pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności czy organizacja transportu do miejsca pracy.

Wybranie idealnej oferty pracy nie jest proste, a temat jest na tyle szeroki, że poświęcimy mu osobny artykuł.