SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Opieka nad osobami starszymi - obowiązki

Starość często określana jest jako jesień życia, druga młodość lub trzeci wiek. Jednak nie dla wszystkich jest to okres beztroski i spokojny. Często ten czas przebiega w zgoła inny sposób. Odcieni starości jest tak dużo, jak dużo jest ludzkich historii. Wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie samemu, dlatego też potrzebuje opieki dla seniora.

W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest zatrudnienie wykwalifikowanej i doświadczonej opiekunki seniora, która pomoże we wszelkich czynnościach związanych z opieką nad osobą starszą.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest zajęciem, które cieszy się dużą popularnością. Osoby świadczące takie usługi są bardzo cenione i poszukiwane. Zapotrzebowanie na pracowników do opieki nad seniorem rośnie z dnia na dzień. Z drugiej zaś strony coraz więcej jest chętnych do podjęcia tego typu pracy.

Kiedy senior wymaga opieki drugiej osoby? Przede wszystkim wtedy, kiedy przestaje być samodzielny, a wszelkie czynności związane z dniem codziennym zaczynają sprawiać mu trudności.

opiekunka seniora

Na czym polega opieka nad osobami starszymi?

Opieka nad seniorem bardzo często jest wymagającym wyzwaniem dla rodziny. Trzeba poświęcić dużo czasu, zaangażowania, cierpliwości oraz wysiłku. Z tego powodu należy się do niej w odpowiedni sposób przygotować lub zlecić ją osobie, która ma doświadczenie w tej kwestii.

Profesjonalna opieka w miejscu zamieszkania seniora jest tutaj doskonałym rozwiązaniem. Warto bowiem zadbać o to, aby starsza osoba otrzymała pomoc, na jaką zasługuje w każdym aspekcie swojego życia. Wspomniana opieka długoterminowa jest opieką domową, co oznacza, że opiekunka mieszka z seniorem w jego domu. Opiekuje się nim przez całą dobę, dbając o jego bezpieczeństwo zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Starsze i schorowane osoby potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, nie powinny więc mieszkać same. Opieka seniora w Niemczech jest bardzo popularną formą pomocy osobom starszym. Senior ma zapewnione wsparcie i ma pewność, że opiekunka pomoże mu we wszelkich czynnościach związanych z jego codziennym funkcjonowaniem.

podopieczna

Do obowiązków opiekunki należą między innymi:

 • pomoc w dbaniu o higienę osobistą osoby starszej, czyli wsparcie w takich czynnościach jak mycie, kąpanie czy golenie;
 • czasami profilaktyczne zabiegi przeciwodleżynowe;
 • dbanie o gospodarstwo domowe, w tym robienie zakupów;
 • dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej w trakcie wykonywania przez nią czynności codziennych, a także organizacja wspólnego spędzania czasu (spacery, gry towarzyskie, wizyty w kinie, w restauracji);
 • przebieranie osoby starszej, zmiana pielucho-majtek;
 • dbanie o czystość w domu, w tym: mycie podłóg, mycie naczyń, prasowanie, gotowanie i podawanie posiłków, sprzątanie;
 • jeśli jest to wymagane- realizacja recept;
 • aktywizacja seniora, czyli pomoc w rehabilitacji lub dbanie o to, aby senior w miarę możliwości był aktywny fizycznie;
 • podawanie odpowiednich leków osobie starszej;
 • podstawowa pomoc w zakresie spraw urzędowych.

Niemal w każdym przypadku zakres obowiązków nieznacznie różni się od powyższego. Zależny jest on od stanu zdrowia seniora i wymagań rodziny. Aby zapewnić odpowiednią opiekę osobie starszej, należy monitorować jej stan zdrowia i reagować na wszelkie niepokojące dolegliwości. Ważne jest, aby pomagać seniorowi w codziennych czynnościach, które sprawiają mu trudność.

babcia i dziadek

Jaka powinna być opiekunka do osoby starszej? Jakie cechy powinna posiadać?

Opieka nad osobami starszymi często jest wymagającym i trudnym zajęciem. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się wiele empatii, siły, zrozumienia, ale też czasu i doświadczenia w podobnej pracy. Dlatego opiekunka osoby starszej musi mieć odpowiednie predyspozycje. Jakie cechy powinna posiadać idealna opiekunka?

Opiekunka seniora w Niemczech powinna oczywiście mówić po niemiecku i posiadać doświadczenie w tym lub zbliżonym zawodzie. Bardzo ważne jest również to, aby posiadała następujące cechy:

 • tolerancja oraz cierpliwość do osoby starszej, która może wymagać wielokrotnego tłumaczenia i powtarzania tych samych informacji;
 • wysoka odpowiedzialność – w grę wchodzi całodobowa opieka nad drugim człowiekiem, który powinien się czuć bezpiecznie;
 • samodzielność – przeważnie opiekunki mogą liczyć na wsparcie koordynatora, aczkolwiek na co dzień są same z osobą starszą;
 • asertywność — opiekunka powinna potrafić powiedzieć „nie”, jeśli wie, że jakaś czynność może być szkodliwa dla osoby starszej;
 • opanowanie i odporność na stres w razie nagłych sytuacji;
 • duża empatia i wrażliwość na potrzeby podopiecznego – tego typu cechy przydadzą się szczególnie, jeśli senior choruje;
 • uczciwość, zarówno w stosunku do podopiecznego, jak i jego rodziny;
 • istotne jest również, aby osoba opiekująca się seniorem była serdeczna i troskliwa: takie cechy wzbudzają zaufanie.

Opieka nad starszymi ludźmi wymaga dobrej organizacji czasu oraz pilnowania porządku w domu. Opiekunka powinna posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat chorób oraz dolegliwości wieku podeszłego. Osoby, które posiadają wspomniane cechy i umiejętności, z pewnością poradzą sobie w opiece seniora w Niemczech.

opiekunka w Niemczech

Ile można zarobić w opiece?

Ile zarabia opiekunka w Niemczech? Wynagrodzenie w pracy opiekunki zależne jest od kilku czynników. Zazwyczaj jednak można zarobić od 1300 do 1900 euro miesięcznie. Wysokość zarobków jest uzależniona od wcześniejszego doświadczenia oraz od znajomości języka, a także stanu zdrowia podopiecznego. Jeśli osoba starsza jest chora i wymaga więcej uwagi, opiekunka zarabia adekwatnie wyższą sumę.

Jak wybrać najlepszą pracę? Zanim zdecydujemy się na jakąś ofertę, przeanalizujmy wszelkie dostępne informacje. Dopytajmy rekrutera o to, co jest dla nas ważne, sprawdźmy warunki mieszkalne na miejscu.

Zanim wyjedziemy do pracy, powinniśmy wiedzieć, jaki jest stan zdrowia podopiecznego, do jakiego miejsca jedziemy i ile przysługuje nam czasu wolnego. Każdemu należy się odpoczynek, szczególnie w tak trudnej pracy, jaką bywa opieka nad seniorem. Dokładniej rozwiniemy ten temat w następnym artykule.