SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Hobby dla opiekunki osoby starszej: w czym może pomóc?

Warto mieć pasję, która pochłania nas całkowicie i pomaga zapomnieć o trudach codzienności. Potrzebują jej zwłaszcza opiekunki osób starszych. Opieka nad seniorem to często gotowość do pomocy przez 24 godziny na dobę, czasem stres i obawa, co przyniesie kolejny dzień. Dlatego każda opiekunka powinna zadbać o to, by w czasie wolnym zająć się tym, co naprawdę lubi. Przyniesie jej to szereg korzyści – wszystkie opisujemy w poniższym artykule.

Opieka nad seniorem: czy w takiej pracy jest miejsce na hobby?

Praca opiekunki seniorów w Niemczech jest bardzo wymagająca fizycznie i psychicznie. To nie tylko codzienne obowiązki, ale i budowanie relacji z podopiecznym i jego rodziną. Oczywiście zdarza się, że dobry kontakt „łapiemy” już od pierwszego dnia, nie jest to jednak regułą. Na dodatek opiekunki często nie dosypiają. Brak snu i trudności w dogadaniu się z seniorem bywa początkiem drogi do poczucia wypalenia zawodowego. Aby do tego nie dopuścić, dobrze jest zorganizować nieco czasu dla siebie. Doskonałym pomysłem jest właśnie znalezienie sobie hobby czy odświeżenie dawnej pasji.

opiekunka osoby starszej

Co daje Ci własne hobby? Oto kilka korzyści płynących z jego posiadania:

 • pomaga zachować higienę psychiczną i przygotowuje na kolejny dzień,
 • wspiera koncentrację i pamięć, co pozwala lepiej wykonywać codzienne obowiązki,
 • redukuje stres,
 • ułatwia odzyskanie równowagi wewnętrznej,
 • gwarantuje lepsze samopoczucie,
 • pozwala zachować zdrowie i dobry nastrój.

Możesz odpoczywać w taki sposób, jaki najbardziej lubisz

Odpoczynek działa tylko wtedy, gdy sprawia przyjemność. Jeśli więc wolisz odpoczywać aktywnie, znajdź ulubiony sport. Wiele dyscyplin możesz uprawiać niezależnie od tego, czy jesteś w Polsce, czy w Niemczech. Nordic walking, bieganie, spacery, jazda na rowerze, pływanie – to tylko niektóre przykłady. A jeżeli wymarzoną chwilą relaksu jest dla Ciebie pół godziny z książką na tarasie, spędź tak wolny czas. Lubisz kontaktować się z innymi ludźmi? Znajdź w pobliżu siłownię, studio fitness, klub książki. Wolisz odpoczywać w samotności? Wybierz się do parku lub na łąkę i tam naładuj akumulatory.

Aby odpoczynek był efektywny, dobrze jest połączyć go z realizowaniem hobby. Dlaczego? Z prostego powodu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie oderwać myśli od codziennych obowiązków, problemów i trosk. Jeżeli Twoje hobby sprawi, że choć na chwilę przestaniesz myśleć o pracy, to bardzo dobrze. Dzięki temu szybko odzyskasz siły i zregenerujesz swój organizm.

jak znaleźć pasję

Spis ciekawych hobby dla opiekunek seniora

Jak znaleźć pasję w obcym kraju? Może to się wydawać trudne, a nawet niemożliwe. Istnieje jednak kilka pomysłów, które można realizować w każdym miejscu na świecie. Prezentujemy je poniżej – kto wie, może wśród nich znajduje się Twoje nowe hobby?

 • Robótki na drutach: jeśli prace ręczne sprawiają Ci przyjemność i uspokajają, weź ze sobą na sztelę druty albo szydełko. Własnoręcznie wykonane szaliki, czapki, ozdobne serwetki są nie tylko ozdobą, ale i piękną pamiątką. Możesz nimi obdarować seniora albo własną rodzinę.
 • Krzyżówki i łamigłówki: pracując z osobami starszymi, łatwo zauważyć, jak starzenie się wpływa na funkcjonowanie mózgu. Aby utrzymać umysł w dobrej kondycji, konieczne są ćwiczenia. Doskonale sprawdzą się tutaj krzyżówki, popularne sudoku czy rebusy. To także dobry sposób na relaks po ciężkim dniu pracy.
 • Gotowanie: do obowiązków opiekunek często należy przygotowywanie posiłków dla seniora. Jak sprawić, żeby ulubione przez Ciebie gotowanie nie stało się rutynową czynnością? Warto szukać pomysłów na nowe dania i udoskonalać te sprawdzone. W wolnych chwilach poszerzaj wiedzę na temat gotowania, sezonowych produktów i modnych potraw. Poczytaj blogi dietetyków – znajdziesz tam informacje o tym, jak komponować posiłki. Dzięki temu będą one zdrowsze i smaczniejsze.
 • Czytanie: Mogłoby się wydawać, że to hobby jest banalne. Nic bardziej mylnego. Czytanie przenosi nas do innego świata, ćwiczy wyobraźnię i wspaniale relaksuje. Zamiast więc czytać to, co zawsze, sięgnij po książkę z nieco innej półki. Dotąd wybierałaś tylko kryminały? Spróbuj przeczytać powieść obyczajową, historyczną, albo nawet fantastyczną. To będzie dla Ciebie ciekawe i rozwijające doświadczenie.
 • Sport: tutaj możliwości jest bardzo dużo. Możesz sprawdzić, gdzie w okolicy jest otwarta pływalnia i spróbować swoich sił na torze. A może czas spróbować chodzenia z kijkami, czyli nordic walking? Jeśli wolisz intensywniejszą formę aktywności, wybierz bieganie. Pamiętaj o tym, żeby niezależnie od dyscypliny unikać przemęczania się. Twój organizm Ci za to podziękuje.
 • Fotografia: jeżeli uwielbiasz robić zdjęcia, zabierz ze sobą aparat. Być może nawet wystarczy ten wbudowany w telefon komórkowy. Obserwuj uważnie świat dookoła i wychwytuj najlepsze pomysły na kadry. Swoimi dziełami możesz pochwalić się seniorowi, rodzinie i znajomym. Pragniesz, żeby Twoje zdjęcia zobaczyło więcej osób? Dobrym pomysłem jest założenie własnego konta na Instagramie.

Opieka nad seniorem nie wyklucza własnego hobby

Nie znalazłaś powyżej swojego hobby? Szukaj, próbuj, inspiruj się. I przede wszystkim się nie zrażaj – szukanie prawdziwej pasji to często długa droga. Jeśli na niej wytrwasz, szybko zauważysz korzyści. Opieka nad seniorem stanie się łatwiejsza, a Ty będziesz ze spokojem patrzeć w przyszłość.