Opieka w Niemczech to zajęcie wymagające dużego zaangażowania, empatii i elastyczności. Często opiekunki zmagają się z wieloma trudnymi wyzwaniami, jak chociażby nocne wstawanie. Jest to jeden z głównych tematów poruszanych na forach opiekuńczych – czy na tej szteli będę musiała wstawać w nocy? No właśnie – czy jest to obowiązek, albo może stały element każdego zlecenia? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Potrzeba nocnego wstawania zależy od wielu czynników: stanu zdrowia podopiecznego, zapisów w umowie oraz organizacji pracy w danym domu. Zobacz, kiedy możesz spodziewać się wstawania do podopiecznego oraz jak sobie z tym poradzić.
Powody nocnego wybudzania u seniora
Nocny odpoczynek to klucz do regeneracji ciała oraz umysłu, a także do dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Niestety, osoby w podeszłym wieku często cierpią na problemy ze snem. Jeżeli są one sporadyczne i nie wpływają na zdrowie seniora, nie trzeba się zbytnio martwić. W takiej sytuacji opieka w Niemczech powinna obejmować działania profilaktyczne, jak relaksacja, higiena snu, wieczorne wyciszenie. Należy też pilnować pór zasypiania, a najlepiej wypracować pewną rutynę, która uspokoi podopiecznego i przygotuje go do odpoczynku. Może się jednak zdarzyć, że nocne wybudzanie jest skutkiem przewlekłych chorób. Są to zazwyczaj te schorzenia fizyczne lub psychiczne, które utrudniają seniorowi samodzielne funkcjonowanie po zmroku. Mowa tutaj na przykład o:
- nietrzymaniu moczu lub potrzebie korzystania z toalety – wielu seniorów, szczególnie tych cierpiących na choroby układu moczowego lub przyjmujących leki moczopędne, odczuwa potrzebę częstego oddawania moczu – także w nocy. Zadaniem opiekunki jest wtedy pomoc przy korzystaniu z toalety lub wymianie pieluch;
- zaburzeniach snu i dezorientacji nocnej – osoby cierpiące na demencję, chorobę Alzheimera lub inne schorzenia neurodegeneracyjne nierzadko budzą się w nocy zdezorientowane, próbując np. wyjść z domu lub szukać bliskich. W takich przypadkach opiekunka powinna interweniować, by zapewnić seniorowi bezpieczeństwo;
- bólu lub innych dolegliwościach somatycznych – u osób starszych często występują schorzenia powodujące przewlekły ból (np. reumatyzm, neuropatia). Senior może więc potrzebować pomocy w zmianie pozycji na mniej bolesną lub w zażyciu leków przeciwbólowych;
- potrzebie pomocy przy zmianie pozycji – osoby leżące, z ograniczoną mobilnością, potrzebują regularnego obracania ich z boku na bok, aby zapobiec odleżynom – także w nocy;
- lękach nocnych lub samotności – niektóre osoby starsze, szczególnie te mieszkające samotnie przez większą część życia, mogą mieć trudności z zasypianiem; często też budzą się z lękiem. Opiekunka staje się wówczas wsparciem emocjonalnym.
Opieka w Niemczech a nocne wstawanie
Wiele opiekunek, których podopieczni nie śpią w nocy, zadaje sobie pytanie: czy za każdym razem muszę wstawać? Czy moja obecność jest konieczna, aby ulżyć osobie starszej w bólu czy cierpieniu? Warto wiedzieć, że opiekując się osobą starszą wymagającą stałej opieki, musimy być gotowi na pewne poświęcenia. Senior, który ma problemy ze snem i wybudza się w środku nocy, może potrzebować kogoś, kto pozwoli mu się uspokoić i na nowo zasnąć. Czasem trzeba przynieść osobie starszej przewidzianą dawkę leku, innym razem sprawdzić aparaturę medyczną, do której jest podłączona. Jednak zdarzają się sytuacje, w których senior nie potrzebuje stałej pomocy, a opieka w Niemczech ogranicza się do asystowania w ciągu dnia. O jakich okolicznościach mowa?
- Podopieczny jest w pełni sprawny umysłowo i częściowo ruchowo. Jeśli senior samodzielnie korzysta z toalety i nie ma problemów z poruszaniem się, nie potrzebuje nadzoru w nocy.
- Senior przesypia całą noc bez wybudzania się. Dotyczy to głównie osób, które nie cierpią na choroby neurodegeneracyjne i mają ustabilizowany tryb dnia.
- W umowie z agencją lub rodziną jest jasno określone, że opiekunka nie świadczy pomocy w nocy. W takich przypadkach obowiązki nocne mogą być przejęte przez inne osoby, np. rodzinę seniora lub pielęgniarkę nocną.
- Opiekunka ma zagwarantowany 8-godzinny nieprzerwany wypoczynek nocny.
Jeżeli nocne wstawanie jest dla Ciebie dużym obciążeniem, w pierwszej kolejności porozmawiaj z rodziną podopiecznego. Opowiedz o zachowaniu seniora, wymień sytuacje, z którymi masz do czynienia na co dzień. Pamiętaj, że to Ty przebywasz przy podopiecznym na co dzień. Jego krewni, nawet najbliżsi, mogą nie być świadomi pewnych problemów czy dolegliwości. Kolejnym punktem jest poinformowanie o sytuacji agencji opiekunek. Jeśli będzie taka potrzeba, koordynator Ci pomoże. A jeżeli stan zdrowia seniora uległ nagłemu pogorszeniu, możesz porozmawiać o zwiększeniu swojej miesięcznej stawki albo zatrudnieniu dodatkowego opiekuna na noc.
Praca nocna: konsekwencje i… zalety
Regularne wstawanie w nocy może wpływać na kondycję psychiczną i fizyczną opiekunki. Brak snu prowadzi do zmęczenia, spadku koncentracji i obniżonego nastroju. Dlatego ważne jest, by już na etapie wyboru zlecenia dokładnie zapoznać się z profilem podopiecznego i zakresem obowiązków. Jeżeli często wstajesz w nocy, porozmawiaj ze swoją agencją pracy. Możesz wynegocjować dodatkowe wynagrodzenie, zmodyfikować godziny pracy albo wprowadzić inne potrzebne zmiany. Gdy jednak wiadomo już, że nocne wstawanie będzie częścią obowiązków, warto się do tego przygotować. Przede wszystkim zadbaj o drzemki w ciągu dnia, jeśli to możliwe. Krótki odpoczynek może znacząco poprawić samopoczucie. Zorganizuj też przestrzeń seniora – w miarę możliwości ustaw oświetlenie nocne, zabezpiecz meble i porozmawiaj z rodziną o toalecie nocnej w pobliżu łóżka. Być może te zmiany pozwolą podopiecznemu nieco się usamodzielnić. Na bieżąco też komunikuj się z rodziną i agencją, a także monitoruj swoje zdrowie psychiczne. Brak snu może bowiem prowadzić do wypalenia zawodowego. Jeśli czujesz się przeciążona, nie wahaj się prosić o zmianę zlecenia.
Nocna opieka w Niemczech może mieć także zalety, przede wszystkim finansowe. Za pracę po zmroku agencje i pracodawcy oferują dodatkowe pieniądze. Zarobki opiekunek w Niemczech są wysokie, a jeśli dodamy do tego premię za nocne obowiązki, suma staje się jeszcze atrakcyjniejsza.
Opiekunka seniora w Niemczech nie zawsze musi wstawać w nocy. Wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznego, organizacji opieki i zapisów w umowie. Nocne wstawanie może się za to okazać konieczne w przypadku seniorów poważnie chorych, z demencją, lękami nocnymi czy mających problemy z nietrzymaniem moczu. Na wielu sztelach jednak opiekunki mogą spać spokojnie, gdyż seniorzy nie wymagają nocnej pomocy. Warto więc jeszcze przed wyjazdem dokładnie dowiedzieć się, jak będzie wyglądała praca na danym zleceniu. Dzięki temu unikniesz niespodzianek i będziesz mogła spokojnie poświęcić się pracy.