Zapewne wiesz, jak trudno jest wrócić do pracy po zwolnieniu chorobowym albo urlopie. Nawet, jeśli Twoja nieobecność była dość krótka, potrzebujesz nieco czasu, żeby na nowo wdrożyć się w obowiązki. A jak wygląda powrót do pracy w takiej branży, jak opieka w Niemczech, po dłuższej przerwie? Czy kwalifikacje opiekunki mogą ulec „przedawnieniu”? Kiedy jest najlepszy moment na wysłanie CV do agencji? Sprawdź!
Opiekunka szuka pracy po przerwie: na co zwrócić uwagę?
Przyczyn, dla których opiekunka seniora decyduje się na przerwę w pracy, jest wiele. Może to być siła wyższa, jak na przykład konieczność pozostania z rodziną: dziećmi, rodzicami. Zdarza się też, że zdrowie na pewien czas nie pozwala podjąć zatrudnienia. Niektóre opiekunki, chcąc spełnić swoje marzenia, zaczynają podróżować po świecie. Niezależnie od jej powodów, przerwa może trwać dość długo – przez miesiące, a nawet lata. W efekcie opiekunka na pewien czas staje się nieaktywna zawodowo. Wraz z upływem czasu coraz częściej w głowie pojawia się myśl: „a może by tak wrócić do pracy?” Wiele osób odwleka moment powrotu, głównie ze względu na towarzyszące temu obawy. Rynek pracy ciągle się zmienia, także w takiej branży, jak opieka w Niemczech. Dlatego opiekunki często martwią się, że trudno im będzie znaleźć dla siebie miejsce. Nie wiedzą, czy będą w stanie sprostać obecnym oczekiwaniom rodzin.
Jeśli również jesteś w takiej sytuacji, pamiętaj: nawet długa nieobecność na rynku pracy nie przekreśla Twoich szans na znalezienie szteli. Zanim jednak zaczniesz odpowiadać na ogłoszenia zamieszczane przez agencje, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Oto wskazówki, które pomogą Ci z sukcesem wrócić do pracy w opiece.
Opieka w Niemczech: wskazówki dla opiekunki
- Oceń swoje umiejętności i kwalifikacje – to pierwszy punkt, który należy wziąć pod uwagę przy powrocie na rynek pracy. Określ, w czym czujesz się dobrze, jak chciałabyś się realizować. Być może będą to konkretne sztele albo pewien zakres obowiązków? Zastanów się też, czego na pewno chciałabyś uniknąć w swojej pracy, a co dla Ciebie najbardziej się liczy. Przeanalizuj też swoje umiejętności miękkie: empatię, komunikatywność, zarządzanie czasem, oraz twarde: kompetencje zawodowe, znajomość języka.
- Jeśli to konieczne, podnieś kompetencje – zawsze możesz zacząć od powtórzenia niemieckich słówek i zwrotów. Dobrym pomysłem jest też zapisanie się na kurs dla opiekunek lub kurs pierwszej pomocy.
- Zaktualizuj swoje CV – o tym, jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych, pisaliśmy już wcześniej. Przed powrotem do pracy warto na nie spojrzeć i zorientować się, czy nie trzeba dopisać nowych umiejętności lub doświadczenia. Ciekawym pomysłem jest też zmiana szaty graficznej – w Internecie znajdziesz sporo darmowych szablonów do CV.
- Rozważnie wybieraj ogłoszenia – oferta pod tytułem „opieka w Niemczech za 2000 euro miesięcznie” powinna Cię nie tylko zaciekawić, ale też wzbudzić czujność. Zawsze sprawdzaj szczegóły ogłoszenia, a jeśli coś jest niejasne, pytaj. I przede wszystkim korzystaj z ofert zamieszczanych przez renomowane agencje opiekuńcze. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zaproponowana Ci praca jest legalna.
Opieka w Niemczech a obowiązki opiekunki seniora
Nawet jeśli dotychczas nie pracowałaś w opiece, możesz spróbować swoich sił. Branża ta jest idealna dla osób, które przez dłuższy czas były nieaktywne na rynku pracy. Możliwość doboru zlecenia, jego długości i charakteru sprawia, że łatwiej jest na nowo wdrożyć się w obowiązki zawodowe. Wystarczy, że umiesz mówić po niemiecku w stopniu komunikatywnym, jesteś empatyczna, cierpliwa, potrafisz słuchać i czerpiesz radość z pomagania innym. Możesz pracować na „etacie” z ramienia wybranej agencji opieki albo założyć jednoosobową działalność gospodarczą i działać na własny rachunek. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i predyspozycji. Gewerbe będzie dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które znają realia niemieckiego rynku pracy i orientują się w koniecznych formalnościach.
Jakie obowiązki będą na Ciebie czekać? Przede wszystkim będziesz pomagać podopiecznemu w wykonywaniu codziennych czynności. Wielu seniorów potrzebuje wsparcia w myciu, higienie, jedzeniu i poruszaniu się. Zadaniem opiekunki jest też dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną osoby starszej, przypominanie o zażywaniu leków, organizowanie czasu wolnego. W niektórych domach opiekunka robi zakupy i załatwia bieżące sprawy dotyczące podopiecznego. Do niej należy też utrzymanie porządku w pomieszczeniach, z których korzysta ona i senior. Jednak Twoim najważniejszym obowiązkiem będzie dotrzymywanie osobie starszej towarzystwa. Staniesz się jej emocjonalnym wsparciem, zadbasz o to, by czuła się bezpiecznie. Będziesz też regularnie kontaktować się z rodziną podopiecznego i informować o jego samopoczuciu i zdrowiu.
Co zyskasz, wracając do pracy opiekunki po przerwie?
Powrót do pracy po przerwie może być stresującą sytuacją. Opieka w Niemczech to wymagające zajęcie, dlatego wielu opiekunów waha się, czy da radę. Jeśli i Ty masz wątpliwości, dobrym ruchem jest skupienie się na korzyściach. Co da Ci powrót do pracy w niemieckiej opiece?
- Legalne zatrudnienie,
- atrakcyjne wynagrodzenie,
- możliwość dalszego rozwoju zawodowego,
- poznawanie innej kultury i nowych ludzi,
- szansę na zrobienie czegoś dobrego – pomoc starszemu człowiekowi z pewnością do takiej kategorii należy.
Jeśli czujesz, że opieka w Niemczech jest dla Ciebie albo rozważasz powrót do pracy po przerwie, skontaktuj się z nami. Zapewnimy Ci stałą opiekę koordynatora, dostęp do całodobowej linii pomocy, a także materiały szkoleniowe z języka niemieckiego. Każde ogłoszenie jest dokładnie opisane, a rodziny podopiecznych weryfikowane. Oferujemy legalne zatrudnienie i terminowe wypłaty wynagrodzeń oraz atrakcyjne bonusy i premie. Współpracując z Veritas, możesz być spokojna o swoją przyszłość.