SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Opieka w Niemczech: praca z dwójką podopiecznych

Już od wielu lat w Niemczech przybywa osób w podeszłym wieku, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Ich rodziny poszukują pomocy zarówno w kraju, jak i za granicą. Opieka w Niemczech stała się więc popularnym i bardzo dochodowym zajęciem. Większość ofert pracy dotyczy zajmowania się jedną osobą, ale nie brakuje i takich, w których mowa jest o dwójce podopiecznych. I tu pojawia się pytanie: czy tego typu praca nie będzie zbyt trudna? Jeśli i Ty sobie je zadajesz, przeczytaj poniższy tekst – on rozwieje Twoje wątpliwości.

Zalety i wady opieki nad parą seniorów

Praca w opiece nad dwójką podopiecznych ma swoje plusy, których czasami nie dostrzegamy od razu. Przede wszystkim w domu przebywa więcej osób. Łatwiej więc o miłą pogawędkę czy o wesoły nastrój. Zdarza się też, że bardziej sprawny senior pomaga w drobnych, rutynowych czynnościach. Jeżeli jeden z podopiecznych ma trudny charakter i niełatwo go namówić do współpracy, to bliska osoba może okazać się pomocna. A w pewnych sytuacjach dwójka podopiecznych może nieco Cię odciążyć. Praca w niemieckiej opiece nie polega bowiem jedynie na pielęgnacji osoby starszej, ubieraniu jej i pomocy w poruszaniu się. Jednym z obowiązków jest też dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu. Gdy opiekujesz się jedną osobą, to Ty odpowiadasz za jej aktywizację i zachęcasz do rozmów. Dwoje podopiecznych może spędzać czas we własnym gronie.

A jakie wady ma opieka nad dwojgiem seniorów? Pierwszym aspektem, który przychodzi na myśl, jest większa ilość pracy. Jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jeżeli oboje podopiecznych wymaga całodobowej opieki, agencje szukają pary opiekunów. Oferta pracy dla pojedynczej osoby oznacza, że na szteli nie będzie więcej pracy, niż w przypadku jednego seniora. Zdarza się, że każdemu podopiecznemu trzeba pomóc się podnieść, usiąść lub przejść w inne miejsce. Nieznacznie może zwiększyć się też ilość obowiązków domowych. Przy parze podopiecznych jest więcej zmywania, prania i prasowania. Przy gotowaniu sprawa jest prostsza – dodajesz nieco więcej produktów do garnka.

opieka w Niemczech praca

Dlaczego opieka w Niemczech jest tak popularna?

Gdybyśmy zapytali kandydatów do pracy w niemieckiej opiece, co ich motywuje, otrzymalibyśmy mnóstwo różnych odpowiedzi. Jednak najczęściej spotykaną motywacją są względy finansowe. Współpracując z dobrą agencją, można zarobić nawet 1900-2000 euro netto miesięcznie. Wszystko zależy od konkretnego ogłoszenia oraz od Twoich kompetencji i oczekiwań. Mimo wszystko nawet jeśli wybierasz krótkie zlecenia w opiece w Niemczech, jesteś w stanie sporo zarobić. A jeżeli dodatkowo opiekujesz się parą seniorów, wypłata będzie odpowiednio wyższa.

Inną motywacją zachęcającą do podjęcia pracy w opiece jest satysfakcja i poczucie spełnienia. Wiele osób zajmujących się seniorami przyznaje, że uśmiech na twarzy podopiecznego potrafi wynagrodzić wszelkie trudy. Opieka nad dwójką osób starszych może być więc podwójnie satysfakcjonująca.

Zajmowanie się dwójką podopiecznych może też oznaczać, że będziesz mieć nieco więcej wolnego czasu. W przypadku opieki nad jedną osobą rodzina oczekuje od Ciebie dotrzymywania jej towarzystwa przez większość czasu. To Ty zajmujesz się pielęgnacją seniora, pomagasz mu w codziennych czynnościach, gotujesz, aktywizujesz i zabawiasz rozmową. Gdy w domu jest dwójka podopiecznych, mają zapewnione swoje towarzystwo. Mogą więc zajmować się tym, co oboje lubią najbardziej. Ty natomiast masz wtedy chwilę dla siebie. Warto wiedzieć, że osoby starsze są o wiele bardziej narażone na konsekwencje płynące z izolacji i samotności. Poczucie osamotnienia może wzmagać u nich objawy chorób przewlekłych, skutkować obniżoną odpornością, a nawet depresją.

praca w opiece nad dwójką seniorów

Opieka w Niemczech: oferty pracy z dwojgiem podopiecznych

Warto uważnie czytać aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech, zwłaszcza jeśli dotyczą dwójki seniorów. Niektóre z nich są przeznaczone dla par opiekunów. Dzieje się tak w sytuacji, gdy każde z podopiecznych potrzebuje kompleksowej opieki. Może się bowiem zdarzyć, że jedno cierpi na chorobę Alzheimera, a drugie ma problem ze wstawaniem i siadaniem. W takim przypadku trzeba się nimi zajmować osobno, co oznacza więcej pracy. Dobrze jest więc zapytać koordynatora z agencji o to, które oferty pracy będą dla Ciebie odpowiednie. Lepiej nie szukać tego typu pracy na własną rękę, przeglądając prywatne ogłoszenia o opiece w Niemczech. Trudno Ci będzie zweryfikować nie tylko warunki zatrudnienia, ale też prawdziwość samej oferty. W Agencji Veritas uzyskasz pomoc i profesjonalne doradztwo. Pomożemy Ci wybrać taką ofertę, jakiej aktualnie potrzebujesz.