Opieka w Niemczech to praca, która daje nie lada satysfakcję, ale przy okazji jest wymagająca. Jadąc na sztelę, musisz przygotować się na dzień wypełniony obowiązkami. Opieka nad seniorem nie kończy się bowiem na pomocy w karmieniu czy ubieraniu. Często jest to także prowadzenie domu, robienie zakupów czy wykonywanie mnóstwa innych zajęć. Może się też zdarzyć, że niemiecki pracodawca będzie wymagał od Ciebie zrobienia czegoś, co nie znajduje się w umowie. Jak wtedy zareagować? Jakie prawa ma opiekunka pracująca w Niemczech i na kogo może się powołać?
Opieka w Niemczech: codzienne obowiązki opiekunki
Na początek przyjrzyjmy się dokładnie obowiązkom, jakie na zleceniu otrzymuje opiekunka. Opieka w Niemczech to przede wszystkim dbanie o szeroko pojęty dobrostan podopiecznego. To opiekunka wspiera go w codziennym życiu, aktywizuje i zapewnia towarzystwo. Jej kluczowe obowiązki to:
- pomoc przy porannej i wieczornej toalecie, myciu, pielęgnacji i ubieraniu,
- przygotowywanie i podawanie posiłków, niekiedy również karmienie,
- pomoc w poruszaniu się po domu i podczas spacerów, wsparcie we wstawaniu i siadaniu,
- organizowanie seniorowi zajęć w czasie wolnym: rozmowa z nim, spacery, pielęgnowanie hobby, proponowanie rozrywek,
- sprzątanie pomieszczeń użytkowanych na co dzień,
- robienie zakupów lub sporządzanie listy, zarządzanie gospodarstwem domowym,
- stałe monitorowanie samopoczucia i zdrowia seniora, asystowanie przy wizytach u lekarza, informowanie rodziny o zaistniałych zmianach.
Oczywiście zakres obowiązków może być różny, zależnie od oferty pracy oraz od indywidualnych ustaleń z rodziną podopiecznego. Warto więc zachować elastyczność, nie tylko po to, by „móc się dogadać” ale też dlatego, aby być gotowym na zmieniające się potrzeby seniora. Pamiętaj przy tym o swoich prawach i ograniczeniach wynikających ze specyfiki zawodu. O jakich ograniczeniach mowa? Opiekunka domowa, ze względu na prawo panujące w Niemczech, nie może:
- wykonywać czynności medycznych: podawać zastrzyków, zmieniać opatrunków, dawkować leków,
- pracować przez całą dobę bez przerwy,
- podejmować się ciężkich prac fizycznych (przenoszenie mebli, odgruzowywanie strychu, kopanie w ogrodzie),
- opiekować się osobami, których nie obejmuje umowa (na przykład innym członkiem rodziny podopiecznego).
Zasady te istnieją przede wszystkim po to, by Tobie, jako opiekunce, zapewnić bezpieczeństwo pracy – zwłaszcza gdy przypadkowo trafisz na sztelę-pułapkę. Dlatego jeśli czujesz, że Twoje prawa są przekraczane, mów o tym. Jasno przedstawiaj swoje kompetencje, bądź uprzejma. W ten sposób unikniesz ewentualnych nieporozumień czy konfliktów. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zakresu Twoich obowiązków, skontaktuj się ze swoim koordynatorem. Przedstawiciel agencji postara się pomóc Ci w wyjaśnieniu danej sytuacji.
Prawa i warunki pracy w opiece
Pracując za zachodnią granicą, podlegasz niemieckiemu prawu pracy. To ono reguluje warunki Twojego zatrudnienia. Istnieją także specjalne przepisy, które dotyczą specyfiki pracy opiekunek domowych i chronią je przed nadużyciami. Będąc opiekunką w Niemczech, masz prawo do określonej ilości godzin pracy. Standardowo jest to 8-10 godzin dziennie, z odpowiednimi przerwami. Opiekunka powinna mieć też zapewnione co najmniej 11 godzin na dobę na nieprzerwany odpoczynek (zwykle jest to nocny sen). Masz również prawo do własnych „czterech kątów”, czyli oddzielnego pokoju, w którym będziesz mogła się zrelaksować po pracy, oczywiście z dostępem do własnej lub wspólnej łazienki. Pracodawca oraz agencja powinni zapewnić Ci wynagrodzenie nie niższe niż niemiecka płaca minimalna, a także ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Przysługuje Ci również prawo do urlopu.
Opiekunka ma też prawo do poszanowania prywatności i godności osobistej. Nikomu nie wolno wchodzić do Twojego pokoju pod Twoją nieobecność i bez Twojej zgody. Niemiecka rodzina nie powinna Cię też zmuszać do wykonywania zadań wykraczających poza zapisy umowy. Nie może również wymagać podejmowania prac, które naruszają Twoje prawa pracownicze.
Jeśli szukasz pracy jako opiekunka z zamieszkaniem w Niemczech, powinnaś wiedzieć, jakie prawa przysługują Ci za granicą. Będziesz mogła od razu zareagować, jeżeli zostaną one naruszone. W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej zwrócić się o pomoc do agencji opieki albo do odpowiednich niemieckich instytucji. Pamiętaj, że w umowie nieprzypadkowo wymienione są nie tylko Twoje obowiązki, ale również prawa. Gdy obie strony przestrzegają warunków pracy, korzyść odnoszą wszyscy. Wypoczęta i zadowolona opiekunka ma więcej sił do pracy, więc może lepiej zająć się seniorem.
Wsparcie agencji, czyli legalna opieka w Niemczech
Zastanawiasz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i pewność, że Twoje prawa będą respektowane? Podejmij współpracę z dobrą agencją. W Veritas przygotowaliśmy dla Ciebie program wsparcia, który będzie chronił Cię w każdej chwili. Nie poprzestajemy tylko na wyborze oferty. Nasze Opiekunki i Opiekunowie mogą liczyć na:
- bezpłatne lekcje języka niemieckiego,
- szkolenia i kursy zawodowe z zakresu opieki nad osobami starszymi,
- wsparcie w formalnościach, w wypełnianiu dokumentów,
- gwarancję legalnego zatrudnienia,
- ubezpieczenie zdrowotne i społeczne,
- wsparcie koordynatora na każdym etapie zlecenia,
- pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach, jak problemy ze zdrowiem, nagłe rodzinne zdarzenia, konflikty na linii opiekunka-rodzina,
- organizację dojazdu na miejsce zlecenia i z powrotem,
- atrakcyjne premie i programy lojalnościowe.
Jesteśmy doświadczoną agencją oferującą legalną pracę w opiece w Niemczech. U nas znajdziesz jasne warunki zatrudnienia. Przed podjęciem współpracy z niemiecką rodziną dokładnie ją weryfikujemy, by móc Ci zapewnić jak najlepszą sztelę. Nasi koordynatorzy służą wsparciem w sytuacjach kryzysowych – chociaż dokładamy wszelkich starań, by dochodziło do nich jak najrzadziej. Wyposażymy Cię też w odpowiednią wiedzę i narzędzia, które pomogą Ci radzić sobie z wymagającą codziennością opiekunki seniora. Opieka w Niemczech to trudna praca, a za granicą może czyhać wiele pułapek. Dlatego dobrze jest podjąć współpracę z agencją, która będzie nie tylko pośrednikiem w szukaniu pracy, ale prawdziwym partnerem biznesowym, dbającym o Twoje interesy.