Zdecydowałaś, że chcesz podjąć pracę w opiece w Niemczech, z dobrą agencją jako pośrednikiem. Gratulacje – właśnie zapewniłaś sobie bezpieczeństwo płynące z legalnego zatrudnienia. Agencja dopilnuje za Ciebie wszelkich formalności, w tym także organizacji wyjazdu na sztelę. Sporo rzeczy jednak zależy od Ciebie. Opieka w Niemczech jest specyficzną branżą, dlatego warto wiedzieć, jak dobrze przygotować się do podróży. Czego lepiej nie przeoczyć? Oto kilka wskazówek dla kandydatów na opiekunów w Niemczech.
Formalności i nauka niemieckiego dla opiekunek
Pierwszym krokiem jest załatwienie formalności z wybraną agencją. Chodzi tutaj przede wszystkim o podpisanie umowy. Czasami jest to bardzo proste – na przykład Veritas ma swoje oddziały w 21 polskich miastach. Wystarczy, że znajdziesz biuro najbliżej swojego miejsca zamieszkania. A jeżeli nie jesteś w stanie przyjechać osobiście, firma wyśle do Ciebie dokumenty za pomocą bezpiecznej przesyłki kurierskiej. W domu na spokojnie zapoznasz się z ich treścią, podpiszesz oba przesłane egzemplarze i odeślesz do nas jeden z nich listem poleconym. Jeśli opiekunka podejmuje pracę w Niemczech od zaraz, dokumenty i wszelkie dane dotyczące wyjazdu firma przesyła mailowo. Natomiast oryginały będą na Ciebie czekać w domu podopiecznego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, śmiało możesz kontaktować się ze swoim koordynatorem w godzinach pracy biura – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00. Oddajemy też do Twojej dyspozycji telefon alarmowy. Możesz skorzystać z niego w razie napotkania problemów podczas podróży do Niemiec lub samego zlecenia.
Bardzo ważnym aspektem pracy opiekunki w Niemczech jest znajomość języka. Nawet jeżeli umiesz mówić po niemiecku, przed wyjazdem na sztelę dobrze jest zaplanować powtórkę. Zwłaszcza jeśli wracasz do pracy po przerwie. Przypomnij sobie podstawowe słownictwo obejmujące codzienne życie, a także słówka z zakresu opieki nad seniorem i chorób wieku podeszłego. W pracy będziesz używać zwrotów dotyczących gotowania, sprzątania, ubierania, robienia zakupów. W pracy takiej, jak opieka w Niemczech, proste zdania i zwroty sprawdzają się najlepiej. Warto też przygotować krótką informację na temat Twojego doświadczenia w opiece i przetłumaczyć ją na niemiecki. A jeżeli lubisz uczyć się z filmów, mamy dla Ciebie niespodziankę – darmowe lekcje od podstaw, dzięki którym powtórzysz słownictwo i reguły gramatyczne.
Co opiekunka powinna zabrać ze sobą?
Najważniejsza rzecz, którą musisz mieć w torebce lub plecaku, to dokumenty. Zabierz dowód osobisty oraz paszport, jeśli go posiadasz. Być może przyda się też prawo jazdy – zwłaszcza gdy Twoim obowiązkiem będzie robienie zakupów czy wożenie podopiecznego do lekarza. Nie zapomnij też o dokumentach związanych z podróżą i pobytem w Niemczech, o umowie z agencją oraz o polisie ubezpieczeniowej. Weź też ze sobą nieco fizycznej gotówki. Pomoże Ci to w sytuacji, gdy w jakimś sklepie nie będzie można płacić kartą albo terminal się zepsuje. A jaką kwotę najlepiej mieć w portfelu? Doświadczone opiekunki mówią, że minimum 100 euro to optymalna suma. Nie tylko pozwoli Ci zrobić drobne zakupy podczas podróży, ale też przyda się na nagłe wydatki, jak jazda autobusem czy taksówką. Upewnij się też, że posiadasz kartę płatniczą honorowaną na terenie Niemiec. Bankomaty naszych zachodnich sąsiadów przyjmują między innymi karty Visa, Mastercard, Maestro i Cirrus. I najważniejsze: weź ze sobą sprawny telefon komórkowy wraz z ładowarką i spisem numerów kontaktowych. Dzięki niemu będziesz mogła szybko skontaktować się z koordynatorem i z rodziną w Polsce.
Co jeszcze musi znaleźć się w walizce opiekunki osób starszych?
- ubrania dopasowane do pory roku i pogody,
- wygodne buty,
- lekarstwa, które przyjmujesz na stałe,
- kosmetyki i środki higieny osobistej, a także ręcznik,
- drobiazg, który przypomni Ci o domu: zdjęcie rodzinne, mała poduszka, serwetka, ulubiona książka,
- jednorazowe rękawiczki i płyn do dezynfekcji rąk.
Warto też zabrać ze sobą rozmówki polsko-niemieckie. Opieka w Niemczech to praca, w której rozmowy są na porządku dziennym. Dobrze jest więc mieć pewność, że poradzisz sobie w każdej sytuacji – nawet wtedy, gdy nie mówisz biegle po niemiecku. Wiele opiekunek posługuje się aplikacjami na telefon lub po prostu internetowym translatorem.
Opieka w Niemczech: sposoby na podróż
Współpracując z agencją opieki, masz zapewniony przejazd na miejsce zlecenia. Opiekunki najczęściej podróżują busem, który odjeżdża z wyznaczonego wcześniej miejsca. Cała organizacja przejazdu, opłaty i wszelkie sprawy techniczne pozostają po stronie agencji. Nie musisz się niczym przejmować; jeśli chcesz jechać na zlecenie w inny sposób, nie ma problemu. Wystarczy, że ustalisz szczegóły z przedstawicielem firmy. Określ w rozmowie, czy chcesz jechać własnym samochodem, czy może znasz dogodne dla siebie połączenie autobusowe. Agencja powinna zagwarantować zwrot kosztów podróży.
Teraz jednak ustalmy, że zdecydowałaś się jechać busem podstawionym przez firmę opiekuńczą. Co zrobić w sytuacji, gdy przewoźnik się spóźnia? Na samym początku upewnij się, że czekasz we właściwym miejscu i o odpowiedniej godzinie. Przewoźnik zapewne wysłał Ci SMS-a z informacją, o której będzie podstawiony bus i z numerem telefonu do kierowcy. Zapewne posiadasz też dane adresowe i przybliżoną godzinę wyjazdu. Możesz więc zadzwonić i dowiedzieć się, co się stało. W skrajnej sytuacji skontaktuj się z koordynatorem zlecenia albo zadzwoń pod numer alarmowy agencji.
Już w trakcie jazdy, jeszcze przed dotarciem na miejsce, spróbuj zadzwonić albo wysłać SMS do rodziny podopiecznego. Być może miałaś już z nią kontakt na etapie wyboru oferty pracy w niemieckiej opiece. Poinformuj o tym, jak przebiega podróż i daj znać, jeśli autobus z jakiegoś powodu ma opóźnienie (albo wręcz przeciwnie, przyjedzie wcześniej). Określ, o jakiej godzinie będziesz na miejscu – możesz o to zapytać kierowcę. W sytuacji, gdy na szteli jest jeszcze inna opiekunka, warto zadzwonić również do niej. I pamiętaj, że w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji masz do dyspozycji telefon alarmowy. Koordynatorzy służą wsparciem przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.