SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Pierwszy dzień pracy w niemieckiej opiece

Początek nowej szteli niemal zawsze jest wielką niewiadomą. Mimo że znasz swoje obowiązki i wiesz, kim jest Twój nowy podopieczny, w Twojej głowie wciąż rodzi się wiele pytań. Najbardziej nurtująca jest kwestia pierwszego dnia pracy. Jak będzie on wyglądał? Czy senior i jego rodzina mnie polubią? Czy otrzymam wszystkie potrzebne mi wskazówki i ułatwienia? Opieka w Niemczech jest trudną pracą, dlatego pytania i wątpliwości są zupełnie zrozumiałe. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących pierwszego dnia na szteli. Zapraszamy do lektury!

Rozmowa z poprzednią opiekunką

Zdarza się, że po Twoim przyjeździe na miejscu zlecenia jest jeszcze poprzednia opiekunka. Warto wykorzystać tę – dłuższą lub krótszą – chwilę, aby z nią porozmawiać. Twoja zmienniczka ma bowiem informacje „z pierwszej ręki”. Wie, jak przebiega opieka w Niemczech na danej szteli, jakie senior ma przyzwyczajenia i jak wygląda kontakt z jego bliskimi. Może dać Ci kilka przydatnych rad, dzięki którym szybciej oswoisz się z nowym miejscem pracy. Podejdź więc do niej w sposób przyjazny i serdeczny, podziękuj z uśmiechem za wskazówki. Każdą przydatną informację zanotuj sobie na kartce lub w specjalnym zeszycie. W natłoku emocji nietrudno bowiem zapomnieć o ważnych kwestiach. Co powinnaś wiedzieć już pierwszego dnia? Na pewno to, jakie leki przyjmuje senior, kiedy i w jakich ilościach. Zapytaj zmienniczkę, czy podopieczny ma jakieś alergie lub specjalne zalecenia dietetyczne. Dowiedz się też, z kim powinnaś kontaktować się w razie nagłej potrzeby i poproś poprzednią opiekunkę o opisanie obowiązków.

Wymiana zdań i obserwacji z poprzednią opiekunką pracującą w Niemczech jest bardzo cenna. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, dobrze jest jeszcze przed wyjazdem poprosić w agencji o kontakt do niej. W większości przypadków opiekunki bardzo chętnie dzielą się swoimi odczuciami w stosunku do danego miejsca pracy. Może się zdarzyć, że poprzedniczka będzie niezadowolona, ale nie warto się tym sugerować. Pamiętaj, że ile ludzi, tyle opinii – a jeśli wybierasz uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, nie musisz się martwić. Zawsze też możesz się też skontaktować z koordynatorem, który w miarę swojej wiedzy i możliwości udzieli Ci odpowiedzi na pytania.

opiekunka w Niemczech

Opieka w Niemczech: zapoznanie z rodziną podopiecznego

Pierwszy dzień pracy opiekunki w Niemczech to czas na poznanie rodziny seniora. Głównym tematem rozmowy będzie zapewne zakres Twoich przyszłych obowiązków. Jednak mimo wszystko możesz wykorzystać ten czas, by nawiązać dobry kontakt z niemieckimi pracodawcami. Przekonaj bliskich podopiecznego, że jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu i dołożysz wszelkich starań, żeby ich krewny dobrze się z Tobą czuł. Ale jak to zrobić? Rodzina z pewnością chce Cię lepiej poznać. Pragną przecież dowiedzieć się, z kim ich bliski będzie mieszkał i spędzał całe dnie. Powiedz więc kilka słów o sobie, o tym, skąd pochodzisz i jakie masz doświadczenie w opiece. Dobrym pomysłem jest zapisanie sobie kilku zdań po niemiecku. Nawet jeśli doskonale operujesz tym językiem, emocje i stres mogą sprawić, że zapomnisz, co miałaś powiedzieć.

Podczas spotkania warto też poruszyć kwestię poszczególnych obowiązków. Zorientuj się, czy robienie zakupów będzie należało do Ciebie, czy może zajmie się tym ktoś z rodziny. Zapytaj również o oczekiwania dotyczące spędzania czasu wolnego seniora. To jest dobry moment na ustalenie wolnych godzin czy popołudni. Poproś także o opisanie typowego dnia osoby starszej – na tej podstawie będziesz przecież opierać swoje działania. Dobrze jest już od początku wiedzieć, kiedy możesz zająć się obowiązkami domowymi, a o jakich porach senior oczekuje Twojej pomocy i uwagi. Zapytaj też o okolicę: gdzie znajdują się sklepy i apteka, dokąd możesz pójść z podopiecznym na popołudniowy spacer. I przede wszystkim bądź dociekliwa, ale przy tym serdeczna i uprzejma.

opieka osób starszych w Niemczech

Początki w pracy, czyli opieka w Niemczech od kuchni

Kolejnym krokiem jest poznanie swojej przestrzeni i otoczenia. Rodzina seniora zapewne wskaże Ci Twój pokój – teraz jest doskonały moment na pójście do niego i na rozpakowanie walizki. Naładuj też telefon i skontaktuj się ze swoimi bliskimi w Polsce, a następnie przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne do pracy. Rozejrzyj się po mieszkaniu, a jeśli nie jesteś pewna, gdzie znajdują się środki higieniczne czy sprzęt ułatwiający opiekunce pracę, zapytaj o to rodzinę lub zmienniczkę. Poproś o oprowadzenie i pokazanie, gdzie są najpotrzebniejsze Ci rzeczy. Dzięki temu łatwiej znajdziesz zapasowe ręczniki czy pościel, kiedy trzeba będzie szybko je zmienić. Dobrym pomysłem jest też stworzenie sobie przyjaznej, osobistej przestrzeni. Lubisz wieczorami oglądać telewizję? Zapytaj rodzinę o możliwość ustawienia w pokoju niewielkiego odbiornika. A może relaksujesz się, szydełkując? Poproś o dodatkową lampkę z mocniejszym światłem, która Ci to ułatwi.

Ostatnią kwestią, którą każda opiekunka powinna wziąć pod uwagę, jest poznawanie okolicy. Opieka osób starszych to nie tylko zajmowanie się nimi w domu, ale także wychodzenie na zewnątrz, chociażby na spacery. Jeśli wcześniej zorientujesz się w otoczeniu, poczujesz się bezpieczniej. A gdy już nieco poznasz okolicę, zabierz seniora na spacer i poproś go o to, by opowiedział Ci, co gdzie się znajduje. Taka rozmowa z pewnością zacieśni Wasze więzi i pozwoli na budowanie pozytywnej relacji już na samym początku zlecenia. Pamiętaj, że opieka w Niemczech to wymagająca praca, a każde nowe zlecenie jest wyzwaniem. Nie zniechęcaj się więc, nawet jeśli na początku wszystko wydaje się trudne i skomplikowane. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca, na poznanie podopiecznego, a praca powoli będzie się stawać coraz łatwiejsza.