SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Pierwszy dzień w pracy opiekunki w Niemczech. Jak przywitać podopiecznego?

Jeśli szukasz pracy jako opiekunka w Niemczech, zapewne masz już doświadczenie w kontaktach z seniorami. Mogą to być chociażby rozmowy ze starszym członkiem rodziny czy opieka nad nim. Kontakty zawodowe wyglądają jednak nieco inaczej. Podopieczni mają swoje przyzwyczajenia i upodobania, a choroby przewlekłe nieraz sprawiają, że są rozdrażnieni albo niemili. Łatwiej zachować cierpliwość w stosunku do rodzica czy dziadka, niż do zupełnie obcego człowieka. Na dodatek przyjazd do opieki w Niemczech wiąże się ze stresem dla obu stron. Dlatego tak ważne jest przywitanie i pierwsze wrażenie. Niech będzie ono komfortowe dla wszystkich i dobrze rokujące na najbliższe tygodnie. Jak to osiągnąć?

Zadbaj o dobrą atmosferę podczas spotkania

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie. Czy chciałabyś przebywać na co dzień z ludźmi, z którymi trudno jest porozmawiać, a ich obecność wprawia w zakłopotanie? Zgadujemy, że nie. Oczywiście przywitanie z podopiecznym bywa nieco „sztywne” – zwłaszcza jeśli opiekunka w Niemczech jest pierwszy raz i nie ma doświadczenia. Jednak ta obca na razie osoba za chwilę stanie się współmieszkańcem. Warto więc głęboko odetchnąć i przygotować się psychicznie na rozmowę. Zwykle jest ona wcześniej zaplanowana, nie ma więc elementu zaskoczenia czy zmieszania i można się do niej odpowiednio przygotować.

Bardzo ważną kwestią jest znajomość języka niemieckiego. Wielu podopiecznych to osoby w podeszłym wieku, a komunikacja z nimi jest utrudniona. Aby więc dogadać się z seniorem, trzeba znać chociażby podstawowe zwroty i zdania. W Agencji Veritas zatrudniamy Opiekunów, którzy znają niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jeśli angażujesz się w rozmowę z podopiecznym i rodziną, to zapewniasz ich, że jesteś przygotowana do pracy. Dobrze jest też wcześniej zapoznać się z informacjami na temat seniora, które dostajesz od agencji. Przygotuj też parę zdań o sobie. Zwykle pierwsze spotkanie z osobą starszą i jej bliskimi ma charakter luźnej pogawędki. Jest to więc dobra okazja, żeby poznać się bliżej i moment, który decyduje o tym, jak będzie wyglądać współpraca.

opieka w Niemczech

Dobre wrażenie jako opiekunka w Niemczech możesz zrobić tylko raz

To stwierdzenie sprawdza się nie tylko w życiu prywatnym, ale też w pracy. Co zatem możesz zrobić, żeby pierwsze spotkanie z podopiecznym przebiegło pomyślnie? Myśl pozytywnie i przywołaj na twarz uśmiech. Przyda się też zadbany wygląd i schludny ubiór. Przysłowie mówi co prawda, żeby nie oceniać książki po okładce, a ludzi po wyglądzie – ale to nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza w pracy w opiece seniora. Tutaj przede wszystkim musi zaakceptować Cię Twój podopieczny. Pamiętaj, że będzie to starsza osoba, która ma nieco inne wyobrażenie na temat elegancji czy kobiecości. Postaw więc na umiar. Delikatny makijaż, stonowany strój i krótkie, zadbane paznokcie będą dobrym rozwiązaniem.

Mile widziany będzie też niewielki, powitalny podarunek. Nie musi być to drogi gadżet, ale raczej drobny prezent „od serca”. Dobrze sprawdzi się tutaj jakiś regionalny przysmak (upewnij się, że senior nie ma alergii bądź przeciwwskazań zdrowotnych do jego zjedzenia) lub drobiazg kojarzący się z Polską: filiżanka, magnes na lodówkę. Możesz też wykonać coś własnoręcznie, chociażby serwetkę na szydełku.

praca w opiece seniora

Jak rozmawiać z podopiecznym?

Pierwsza rozmowa z seniorem i jego rodziną zawsze wiąże się ze stresem. Mimo wszystko warto wziąć kilka głębokich oddechów i starać się nie pokazywać po sobie zdenerwowania. Wybierz coś, o czym łatwo Ci będzie mówić: może to, jak minęła podróż? To neutralny temat, który idealnie nadaje się na przełamanie lodów. Możesz też porozmawiać o pogodzie za oknem lub opowiedzieć coś o sobie.

Równie ważny jest ton rozmowy – nie może być zbyt pretensjonalny. Podopieczny może też zrazić się do opiekunki, która mówi zbyt głośno i natarczywie. Aby uniknąć nerwowej atmosfery, mów spokojnie i daj seniorowi czas na reakcję. Pamiętaj, żeby okazywać osobie starszej należyty szacunek. Niemcy, tak samo jak Polacy, przykładają dużą wagę do form grzecznościowych. Podczas rozmowy zwracaj się więc do podopiecznego na Pan/Pani i nie wypytuj o osobiste sprawy. Na wszystko przyjdzie czas; póki co budujesz zaufanie. Pamiętaj, że osoba starsza może mieć problemy ze słuchem, a Ty mówisz w obcym dla siebie języku. Mów więc wyraźnie i spokojnie, a jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, dopytaj. Staraj się nie okazywać znudzenia lub zniecierpliwienia. Zerkanie na zegarek czy wzdychanie może zostać odebrane jako lekceważenie rozmówcy.

Praca jako opiekunka w Niemczech: pierwsza rozmowa z seniorem

Pierwsze spotkanie z nowym podopiecznym jest zwykle decydujące. Jeśli więc szukasz pracy jako opiekunka osoby starszej z zamieszkaniem, skup się na tym, żeby wypaść jak najlepiej. Pomoże Ci w tym odpowiednie zachowanie, pozytywne nastawienie i schludny wygląd. Na chwilę odłóż wszystkie troski i obawy i uśmiechnij się. Nie musisz się martwić, czy to będzie dobra sztela – oferty pracy w Veritas są sprawdzone pod kątem uczciwości i rzetelności. Możesz więc skupić się na rozmowie. Twój spokój i pogoda ducha będą idealną podstawą do nawiązania relacji z seniorem.