SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Dlaczego polskie opiekunki w Niemczech są tak bardzo potrzebne?

Z roku na rok polskie opiekunki w Niemczech cieszą się coraz większą popularnością.  Zawód opiekuna osób starszych jest także coraz chętniej wybierany w Polsce. Dlaczego Niemcy decydują się na zatrudnienie opiekunek pochodzących z Polski? Dlaczego tak cenią akurat ich wsparcie?

polska opiekunka w niemczech

Jak starzeje się społeczeństwo?  

W związku z rosnącą długością życia ludzi w Europie zwiększa się zapotrzebowanie na zawód opiekuna osób starszych. Postęp w zakresie medycyny, jaki rozpoczął się na początku XX wieku, pozwolił nam nie tylko na poprawę jakości, ale i wydłużenie czasu życia.

W wieku XIX średnia długość życia wynosiła zaledwie 40 lat. Obecnie wynosi ona dwa razy tyle. Niestety, choć żyjemy coraz dłużej, nie oznacza to, że potrafimy spowolnić starzenie się organizmu. Każdy chciałby starzeć się z godnością i być w pełni sił witalnych jak najdłużej, ale nie wszystkim się to udaje.

Rzeczywistość wygląda tak, że po przekroczeniu pewnego wieku organizm zaczyna odczuwać liczne związane z nim dolegliwości, na które niewiele można zaradzić. Poruszamy się wolniej, dopadają nas różne choroby wieku starczego. Czynności, które wcześniej nie sprawiały problemu, nagle wywołują sporo kłopotów – na przykład proste wzięcie kąpieli.

Zwiększająca się liczba osób starszych oznacza też wzrost zapotrzebowania w zakresie usług opiekuńczych. Te, które dostępne są z ramienia państwa czy niemieckich samorządów, często bywają niewystarczające lub niezadowalające jakościowo.

Dlatego też osoby starsze potrzebują dodatkowej pomocy i taką pomoc mogą otrzymać od polskiej opiekunki. Jak widać, praca opiekunki jest bardzo ważna dla osób starszych w Niemczech. 

senior opieka

Dom opieki czy opieka w domu?

W Niemczech coraz mniej jest ludzi w wieku produkcyjnym, a co piąty Niemiec ma od 65 lat wzwyż. Jeśli przyjrzymy się statystykom, to zauważymy że obecnie na 100 osób czynnych zawodowo przypada aż 34 emerytów. Do myślenia dają również prognozy, według których do 2060 roku na każdą setkę ma przypadać ich nawet 60!

Na terenie Niemiec funkcjonuje 13,5 tysiąca domów opieki. Pomimo tego, że przybywa osób chorych i wymagających pomocy, ilość personelu jest zdecydowanie niewystarczająca. Niestety, ma to przełożenie na jakość oferowanych przez te placówki usług.

Według najnowszych danych (z tego roku) Instytutu Badań nad Opieką w Berlinie, w domach opieki brakuje 17 tys. opiekunów. Z kolei w przychodniach dla osób starszych aż 21 tysięcy. Przy takich niedoborach nietrudno sobie wyobrazić, że osobie starszej ciężko jest uzyskać właściwą pomoc. Aż 86% wniosków o opiekę krótkotrwałą jest odrzucanych.

Jednak domy opieki w Niemczech często są traktowane jako jedyne rozwiązanie dla zapewnienia komfortu oraz bezpieczeństwa seniorowi.

Co więcej, usługi większości placówek należą do kosztownych, a mimo to niejednokrotnie do mediów przeciekają informacje o fatalnym traktowaniu podopiecznych.

polskie opiekunki w niemczech

Opiekunka z Polski

To nie względy finansowe są decydującym aspektem przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu opiekunki dla osoby starszej. Nikt nie chciałby opuszczać swojego domu, który stworzył i ukształtował. Osoby starsze, często schorowane, nie chcą mieszkać w obcym miejscu, a doraźna opieka pielęgniarska często jest niewystarczająca.

Polskie opiekunki w Niemczech są alternatywą. Decydują się na nią w szczególności osoby, które nie chcą opuszczać swoich domów. Rodziny osób starszych chcą oszczędzić swoim bliskim poczucia wyizolowania i opuszczenia.

Polska opiekunka, zajmując się tylko swoim podopiecznym, może poświęcić mu znacznie więcej ciepła, troski i uwagi. Personel z domu opieki ma pod swoimi skrzydłami wielu pacjentów. Dlatego też decyzję o zatrudnieniu opiekunki z Polski podejmują często dzieci potencjalnej osoby podopiecznej. Wiedzą bowiem, że w ten sposób zapewnią rodzicom komfort i bezpieczeństwo.

Opiekunka otacza osobę starszą ciepłem, serdecznością i szacunkiem. Jest nie tylko opiekunem, ale często też przyjacielem, który wspiera towarzystwem, dobrą radą i uśmiechem. Czas takiej osoby nie jest ograniczony do kilku godzin, dlatego też jest w stanie w pełni zadbać o swojego podopiecznego.

polskie opiekunki w niemczech

Gwarancja spokojnej i pogodnej starości

Rodzinie zależy na tym, aby jej bliscy seniorzy otrzymali pomoc, na jaką zasługują, w swoim własnym domu. Dlatego bardzo chętnie korzystają z pomocy agencji, bo dzięki temu wiedzą, że „dostaną” osobę, której profil jest zgodny z oczekiwanymi cechami czy kwalifikacjami (np. odpowiednią znajomością języka, z prawem jazdy i niepalącą).

Polskie opiekunki z wielu względów często wybierają Niemcy jako kraj destynacji do tego typu pracy. Decyzję taką podejmują ze względu na odległość (z miejscowości położonych w zachodniej Polsce do miast w Niemczech można dojechać w kilka godzin). Ponadto polska kultura nie różni się znacząco od niemieckiej. Istotną zaletą jest również możliwość kontaktu z językiem, a znajomość niemieckiego jest niezbędna w pracy opiekunki.

Z wielu relacji wiemy również, że polskie opiekunki w Niemczech są bardzo zadowolone oferowanych warunków pracy.

Dzięki powyższym uwarunkowaniom niemieckie rodziny również chętnie zatrudniają taką osobę. Bardzo cenią Polki – podkreślając ich troskę, serdeczność i zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków. Chwalą też ich umiejętności organizacyjne, zaradność, a nawet… gotowanie.

senior

Odpowiadając zatem na pytanie, polska opiekunka w Niemczech jest ceniona za swoją wiedzę, znajomość języka, nieocenioną pomoc często bardzo schorowanej, samotnej osobie starszej.

Dzięki jej pomocy seniorzy nie muszą opuszczać swoich domów.