Znajomość języka jest jednym z podstawowych kryteriów przy szukaniu pracy w opiece w Niemczech. Czasami jednak opiekunka sądzi, że nie zna niemieckiego wystarczająco dobrze, żeby pracować z obcokrajowcami. Skupia się więc na ofertach płynących od polskich rodzin, które mieszkają za zachodnią granicą. Decyzja ta wydaje się właściwa – ale czy na pewno tak jest? Sprawdź, na co powinna być przygotowana opiekunka w Niemczech, która pracuje u Polaków.
Czy znajomość języka w pracy w opiece jest konieczna?
Pierwsza sztela to zawsze duże przeżycie dla opiekunki. A jeśli dołożymy do tego barierę językową, stres może okazać się zbyt duży. Nieraz zdarza się, że bardzo dobrze przygotowana merytorycznie opiekunka rezygnuje z pracy, gdyż obawia się, że nie poradzi sobie z rozmową. A warto wiedzieć, że praca opiekunki w Niemczech opiera się przede wszystkim na komunikacji. Codzienne rozmowy z seniorem, zdawanie relacji z opieki rodzinie podopiecznego, załatwianie spraw „na mieście” i zakupy – to zwyczajne obowiązki opiekunki. Nic zatem dziwnego, że agencje i niemieccy pracodawcy wymagają dobrej, a czasami nawet bardzo dobrej znajomości języka. Opiekunki, które nie czują się pewnie, mówiąc po niemiecku, wybierają więc sztele u polskich rodzin. Mogłoby się wydawać, że to dobre rozwiązanie, dające przede wszystkim zarobek, ale i komfort psychiczny. Opiekunka w Niemczech pracująca u Polaków nie musi używać obcego języka, więc czuje się pewnie i spokojnie wykonuje swoje obowiązki. To jednak nie do końca prawda. Szukanie pracy u polskiej rodziny ma pewne wady, obok których nie sposób przejść obojętnie.
Wady pracy w Niemczech u Polaków
Po pierwsze, ofert pracy dla opiekunki w Niemczech bez języka jest dosyć mało. W agencjach znajdziesz głównie ogłoszenia zamieszczane przez rodziny niemieckojęzyczne. Dlatego polscy opiekunowie często decydują się na szukanie pracy poprzez tak zwaną pocztę pantoflową. W praktyce oznacza to nieraz pracę na czarno. Na dodatek opiekunka w Niemczech pracująca w polskiej rodzinie niejako utrudnia sobie rozwój zawodowy. Nie od dziś wiadomo, że to podejmowanie wyzwań pozwala podnosić kwalifikacje – a praca z niemieckim seniorem z pewnością nim jest. W efekcie opiekunka może liczyć na coraz atrakcyjniejsze i lepiej płatne zlecenia. Na początku można więc podjąć pracę w polskiej rodzinie. W ten sposób będziesz w stanie sprawdzić, czy ten zawód rzeczywiście jest dla Ciebie. Jednak w miarę upływu czasu warto próbować przełamać swój lęk i zacząć mówić po niemiecku. Inaczej ominie Cię wiele ciekawych zleceń.
Zdarzają się sytuacje, w których co prawda senior pochodzi z Polski, ale tylko on zna ten język. Całe jego otoczenie mówi po niemiecku. Wtedy rozmowa z podopiecznym po polsku będzie możliwa, ale dogadanie się z jego bliskimi w tym języku już nie. A warto pamiętać, że praca opiekunki w Niemczech odbywa się nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Od czasu do czasu trzeba wyjść chociażby na zakupy. Znajomość języka niemieckiego przyda Ci się więc na co dzień, w zupełnie zwyczajnych sytuacjach. Jeśli znasz podstawy, będzie Ci łatwiej funkcjonować za granicą. Dobrze jest też wziąć pod uwagę choroby, na które cierpi senior. Jeżeli zmaga się z demencją, istnieje ryzyko, że nie pamięta języka polskiego. Rodzinie podopiecznego wydaje się, że ten spokojnie porozumie się z polskojęzyczną opiekunką. Rzeczywistość okazuje się jednak inna: rozmowa jest właściwie niemożliwa. Do komunikacji potrzebny jest niemiecki, którego opiekunka nie zna zbyt dobrze.
Opiekunka w Niemczech powinna znać język
Praca opiekunki w Niemczech bez języka jest możliwa, ale dość trudna. Dlatego agencje zachęcają kandydatów, by jeszcze przed wyjazdem rozpoczęli naukę. Dzięki temu osoby, które wcześniej nie miały styczności z niemieckim, są w stanie podjąć pracę. W Veritas oferujemy naszym Opiekunkom bezpłatne lekcje języka niemieckiego – także dla początkujących. Razem z nami poznasz podstawowe słowa i wyrażenia, które przydadzą Ci się w codziennej pracy z podopiecznym. Znajomość niemieckiego otworzy przed Tobą wiele drzwi i sprawi, że szybko zaczniesz coraz lepiej zarabiać. Na dodatek łatwiej Ci będzie znaleźć ofertę zgodną z Twoimi preferencjami.
Czy zatem warto pracować w opiece, nie znając języka? Nie do końca. Praca w polskiej rodzinie jest dobra na początku, kiedy oswajasz się z nowymi obowiązkami i specyfiką zawodu opiekunki. Później warto spróbować swoich sił w niemieckojęzycznej rodzinie. Przez pierwsze dni i tygodnie możesz czuć się trochę niepewnie. Z czasem jednak wiele rzeczy, w tym rozmowa w obcym języku, stanie się dla Ciebie zupełnie normalne. Bariera językowa nie będzie już przeszkodą. Sprawdź nasze aktualne zlecenia – każda opiekunka w Niemczech, niezależnie od stopnia znajomości języka, znajdzie wśród nich coś dla siebie.