Opiekunowie osób starszych nie mają łatwego zadania. Jeśli podejmują pracę w Niemczech, problemem może być bariera językowa. Opieka nad seniorem polega bowiem w dużej mierze na rozmowie z podopiecznym i na odpowiadaniu na jego potrzeby. Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej obejmuje też pomoc przy codziennych czynnościach, przygotowywanie posiłków, dbanie o higienę seniora, a także o jego aktywność fizyczną. Korzystnym dla Was obojga ruchem będzie chociażby praca w ogrodzie. Dowiedz się, jak może ona wyglądać i na co zwrócić uwagę podczas przebywania w ogródku z podopiecznym.
Co zyskują opiekunowie osób starszych i ich podopieczni?
Wielu ludzi, także Niemców, nie wyobraża sobie domu bez ogrodu. Widok drzew, krzewów i kwiatów uspokaja ich i wprowadza w dobry nastrój. A jeśli piękny ogródek jest wytworem ich własnych rąk, to do tego wszystkiego dochodzi satysfakcja i duma z wykonanej pracy. Można podziwiać wyhodowane przez siebie kwiaty, różne rośliny, większe i mniejsze drzewa, krzewy owocowe i planować następne nasadzenia. Oczywiście utrzymanie ogródka wymaga nieco pracy, ale efekt jest tego wart. Dlatego prace w ogrodzie są doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu nawet z podopiecznym w podeszłym wieku. Dzięki temu oboje zyskacie miejsce, w którym można miło spędzać czas. Nie trzeba będzie jechać do lasu, w góry czy na łąkę, by mieć stały kontakt z naturą.
Jeżeli więc Twój podopieczny uwielbia relaksować się wśród zieleni, dobrym pomysłem jest zaproponowanie mu dłuższego pobytu w ogrodzie. Można go połączyć z dbaniem o rośliny – podlewaniem, przesadzaniem, wyrywaniem chwastów. Daje to seniorowi poczucie kontroli nad otoczeniem, a także możliwość skupienia na prostej czynności. Sama obecność w ogrodzie jest korzystna dla zdrowia psychicznego, a jeśli dodamy do tego niewielką dawkę ruchu – także dla fizycznego. W trakcie pracy w ogrodzie znajomość niemieckiego jest mniej ważna, niż wykonywane czynności. Bariera językowa okazuje się więc mniejszą przeszkodą, niż mogłoby się wydawać. Wreszcie: dbanie o ogród ma szansę stać się wspólnym hobby opiekunki i seniora. A to dobry wstęp do zawiązania pozytywnej, przyjacielskiej relacji.
Dbanie o zdrowie to jeden z aspektów opieki nad seniorem
Regularna, spokojna praca w ogrodzie wpływa pozytywnie na zdrowie seniora. Dopasowany do jego możliwości ruch to doskonała profilaktyka osteoporozy, a zajmowanie się ulubionymi kwiatami wywołuje uśmiech. Zajmowanie się własnym, przydomowym ogródkiem sprawia, że senior pozytywnie patrzy na świat, czerpie większą radość z życia i jest bardziej energiczny. Oprócz tego praca w ogrodzie poprawia krążenie i działa korzystnie na kondycję fizyczną, co jest bardzo ważne w podeszłym wieku. Podlewanie czy sadzenie kwiatów to również pretekst do wyjścia z domu. Co prawda do ogrodu nie jest daleko, ale nawet krótki spacer jest lepszy, niż siedzenie na kanapie przed telewizorem.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, praca w ogródku dobrze działa na kości, gdyż zwiększa ich gęstość i przez to zapobiega rozwojowi osteoporozy. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem kości tracą swoją gęstość. Aktywność fizyczna pozwala zredukować ten proces i chroni przed rozwojem choroby łamliwych kości. Wykonywanie drobnych prac ogrodowych wymaga użycia siły mięśni, a więc wzmacnia je i usprawnia narząd ruchu. Seniorowi łatwiej jest chodzić, a jego ścięgna i więzadła są o wiele bardziej wytrzymałe. Ruch na świeżym powietrzu pomaga też w redukcji tkanki tłuszczowej i obniża poziom złego cholesterolu w organizmie.
Te fakty opiekunowie osób starszych powinni znać
Co daje wysiłek fizyczny powiązany z pracą w ogrodzie? Przede wszystkim dotlenia organizm seniora oraz zwiększa jego wydolność. Poprawia się nie tylko kondycja, ale też pamięć i koncentracja. Praca w ogrodzie obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Oprócz tego aktywność, nawet polegająca na podlewaniu roślin, zapobiega udarom mózgu i wylewom. Wystarczy, że podopieczny spędzi dwie godziny w ogrodzie, a bardzo szybko zauważy pozytywne efekty. Pamiętaj jedynie, żeby aktywność fizyczna seniora nie trwała zbyt długo i nie była za intensywna, gdyż da to odwrotny rezultat.
Dobrze rozplanowany wysiłek wpłynie pozytywnie na osobę starszą i pozwoli jej cieszyć się życiem. Wychodząc z domu, przerwiecie nieco monotonię codzienności i zmienicie otoczenie, co jest zbawienne dla kondycji mózgu. Opieka nad własnoręcznie wyhodowanymi roślinami da seniorowi powód do dumy i będzie sposobem na ciekawe spędzenie czasu. Nie sposób też pominąć dobroczynnego działania słońca na organizm – dzięki niemu ciało produkuje witaminę D. Trzeba tylko ostrożnie i rozważnie z niego korzystać.
Opiekunowie osób starszych coraz bardziej doceniają korzyści, jakie daje praca z podopiecznym w ogrodzie. Począwszy od samej aktywności fizycznej, poprzez relaks, aż po gimnastykę umysłu i umiejętność planowania. Przestrzeń w ogrodzie trzeba przecież dobrze zorganizować, tak, by całość cieszyła oko. Jeśli tylko chcesz, możesz wspomagać podopiecznego w planowaniu, coś mu podpowiedzieć – ale go nie wyręczaj. Dopytaj, co chciałby mieć w ogródku, bądź cierpliwa i gotowa do ewentualnej pomocy. Dzięki Twoim staraniom senior będzie mógł choć na chwilę zapomnieć o chorobach czy trudach starości.