Jeżeli pracujesz w opiece w Niemczech, z pewnością nie raz słyszałaś o zatrudnieniu na niemieckich warunkach. W ten sposób działa wiele firm i agencji współpracujących z opiekunkami seniora. Na czym jednak dokładnie polega praca w opiece na niemieckich warunkach? Co może zyskać opiekun osoby starszej? Zanim odpowiesz na ogłoszenie o tytule „szukam opiekunki do starszej osoby na warunkach niemieckich”, przeczytaj ten artykuł.
Gewerbe – czy to jedyna forma zatrudnienia?
Wbrew powszechnemu przekonaniu praca na niemieckich warunkach nie zawsze oznacza samozatrudnienia. Oprócz własnej działalności gospodarczej (Gewerbe) w Niemczech można jeszcze pracować w opiece na podstawie:
- zatrudnienia w firmie zarejestrowanej w Niemczech. To rozwiązanie nie należy jednak do popularnych za naszą zachodnią granicą. Niemieckie firmy są niechętne do zatrudniania polskich opiekunek na umowę zlecenie. Dlaczego? Z powodu czasochłonnych, uciążliwych i kosztownych formalności;
- umowy z firmą zarejestrowaną w Polsce. W tym przypadku agencja płaci podatki w naszym kraju, a składki ubezpieczeniowe (emerytalne i zdrowotne) odprowadza za zachodnią granicę.
Firmy decydują się najczęściej na drugie rozwiązanie – jest zresztą prawnie dopuszczone i usankcjonowane. Jeżeli nie pracujesz w polskiej agencji jako opiekunka oddelegowana do niemieckiego klienta, musisz odprowadzać składki w Niemczech. Zgodnie z rozporządzeniem liczy się miejsce wykonywania pracy, nie adres agencji, która zatrudnia opiekunkę. Dlatego podlegasz wtedy ustawodawstwu niemieckiemu, a nie polskiemu.
Korzyści z pracy w opiece na warunkach niemieckich
Oczywiście nie wszystkim pasują niemieckie warunki zatrudnienia. Jeżeli jednak czujesz, że dla Ciebie byłoby to idealne rozwiązanie, nie wahaj się z niego skorzystać. Oto kilka udogodnień, które czekają na Ciebie, jeśli zdecydujesz się pracować w opiece nad osobami starszymi w Niemczech w ten sposób:
- możesz zdecydować się na krótszy wyjazd – na 4, 5 lub 6 tygodni. Wynagrodzenie będzie takie samo, jak w przypadku dłuższej szteli;
- wypłatę masz w każdym miesiącu (a nie na koniec zlecenia);
- umowa jest zawierana tylko na czas wyjazdu. Nie ma potrzeby podpisywania umów na dłużej;
- masz dostęp do niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego, które jest bardziej niezawodne;
- masz możliwość uzyskania emerytury w Niemczech bez utraty świadczenia w Polsce.
Niestety, zatrudnienie na warunkach niemieckich ma również swoje wady. Nie sprawdza się ono w przypadku, kiedy opiekunka chciałaby pozostać ubezpieczona w Polsce, a nie kwalifikuje się do ubezpieczenia. Można sobie z tym poradzić, prosząc członka najbliższej rodziny o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli nie ma takiej możliwości, może się okazać, że po powrocie do Polski osoba ubezpieczona w Niemczech nie będzie mogła pójść do lekarza. Trudno więc orzec, czy lepsze do pracy w opiece w Niemczech są warunki niemieckie, czy polskie. Przy wyborze odpowiedniej opcji warto więc kierować się indywidualnymi kryteriami. Odpowiedz sobie na pytanie: co najbardziej Ci się opłaca? Warto też sprawdzić, od jakich kwot odprowadzane są składki. Dowiedz się też, jaka jest łączna wysokość należności, które dostaniesz.
Praca w opiece w Niemczech: świadczenia emerytalne i zdrowotne
Każda opiekunka pracująca w Niemczech zastanawia się, jak będzie wyglądała kwestia emerytury. Mówi się, że już po 5 latach można dostać niemiecką emeryturę – chodzi jednak o 5 lat składkowych. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania wyjazdów do opieki. Dobra wiadomość jest taka, że okresy przepracowane w Niemczech liczą się do ubezpieczenia w Polsce. Nie musisz się więc martwić, że pozostaniesz bez świadczeń. Otrzymanie niemieckiej emerytury przy regularnych wyjazdach również jest możliwe. Po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego opiekunce przysługuje niemieckie świadczenie. I to niezależnie od tego, czy w Polsce też pobiera ona emeryturę. Jeśli zatem spełnisz wszystkie warunki, możesz otrzymywać dwa świadczenia emerytalne.
Bardzo ważna dla opiekunek osób starszych w Niemczech jest też kwestia ubezpieczenia zdrowotnego. Często chętniej wybierają one ubezpieczenie w Niemieckiej Kasie Chorych, niż wyrobienie karty EKUZ. Korzystanie z niemieckiej karty AOK lub DAK daje wiele możliwości. Jest to między innymi szeroki zakres ubezpieczeń, krótki czas oczekiwania na wyrobienie karty i szybkie potwierdzenie ubezpieczenia. Masz pewność, że już pierwszego dnia pracy w Niemczech możesz w razie potrzeby skorzystać z opieki zdrowotnej. Twoje fundusze również są bezpieczne – nie musisz dopłacać do leczenia.