SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Praca w opiece w Niemczech kiedyś i dziś

Zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich 20-30 lat, są ogromne. Mowa tu przede wszystkim o codziennej technologii. Dobrze nam znane telewizory i komputery stacjonarne zastąpiły niewielkie, mieszczące się w dłoni urządzenia. Ale to nie jedyna sfera życia, która podlega ciągłym zmianom. Również relacje społeczne działają dziś w inny sposób, a to ma wpływ na działalność zawodową – także na pracę, którą wykonują opiekunki osób starszych w Niemczech. Dziś przyjrzymy się zmianom, jakie zaszły w branży opiekuńczej w ciągu ostatnich lat.

Opiekunki osób starszych w Niemczech wciąż potrzebne

Chociaż instytucje oferujące opiekę nad seniorami są wynalazkiem dość nowym, to samo zajmowanie się osobami starszymi ma długą tradycję. Sięga ona czasów starożytnych, a w zależności od epoki przybierała różne formy i zasady. W Europie starsi członkowie rodzin czy plemion przechodzili pod opiekę najbliższych sobie osób. Na zatrudnienie profesjonalnej pomocy mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Obecnie jest nieco inaczej. Wykwalifikowane opiekunki osób starszych – w Niemczech i innych europejskich krajach – mogą pracować właściwie wszędzie. Dodatkowo coraz więcej rodzin seniorów podejmuje decyzję o zatrudnieniu osoby do opieki. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest poprawa statusu ekonomicznego. Rodziny seniorów mają większe możliwości finansowe, więc opcja zatrudnienia opiekunki znajduje się po prostu w ich zasięgu.

Myślisz o podjęciu pracy w niemieckiej opiece, ale zastanawiasz się, czy jest czego szukać? Otóż uspokoimy Cię – liczba dostępnych szteli ciągle się zwiększa. Taki stan rzeczy spowodowany jest zjawiskiem, o którym już kiedyś wspominaliśmy. Mowa o starzeniu się społeczeństwa europejskiego. Oznacza to, że osoby powyżej 60. roku życia stanowią coraz większy procent ludności. Z kolei rodziny seniorów nie zawsze mogą godzić swoje obowiązki zawodowe i prywatne z opieką nad rodzicami czy dziadkami. Dlatego coraz częściej szukają profesjonalnych opiekunek osób starszych. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że za kilka lat ofert pracy w opiece będzie jeszcze więcej.

uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech

Jakie zmiany zaszły w branży opiekuńczej?

Kilkadziesiąt lat temu poszukiwanie pracy opiekunki w Niemczech – czy to w polskiej, czy niemieckiej rodzinie – było o wiele trudniejsze. Kandydaci nie mieli do dyspozycji Internetu, korzystali więc głównie z tak zwanej poczty pantoflowej. Jeżeli ktoś nie dysponował szeroką siecią kontaktów, było mu o wiele trudniej znaleźć zatrudnienie. Opiekunowie, którzy już wcześniej pracowali w niemieckiej opiece, mogli liczyć na referencje od pracodawców. Dziś brak znajomości czy rekomendacji nie jest już przeszkodą. Samo szukanie pracy jest też o wiele szybsze i bardziej efektywne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie słowa, a oferty pojawią się w ciągu sekundy. Jeśli kandydat spełnia warunki opisane w ogłoszeniu, może zacząć pracę niemal od razu.

W trakcie trwania zlecenia mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje. Opiekunom i opiekunkom osób starszych w Niemczech nieobce są też konflikty. Zdarza się, że podopieczny zachowuje się nieodpowiednio, a jego rodzina nie akceptuje nowej opiekunki. Niekiedy niemieccy pracodawcy oczekują, że wykona ona prace wykraczające poza zakres jej obowiązków. Kiedyś z takimi sytuacjami opiekun musiał radzić sobie sam. Wielu po prostu zaciskało zęby i starało się jakoś przebrnąć do końca szteli. Opuszczenie miejsca pracy oznaczało dla nich ponowne, często żmudne szukanie zatrudnienia. Dzisiaj opiekunka, która ma problemy, może zgłosić się do koordynatora z agencji opieki. On pomaga jej załagodzić konflikt, a jeśli to nie zdaje egzaminu, razem znajdują inne rozwiązanie.

opieka w Niemczech

Legalna praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece – prywatnie, bez języka – wciąż kusi kandydatów. Jednak na przestrzeni lat zmniejszyła się liczba osób pracujących na czarno. Ludzie coraz częściej wybierają współpracę z polecanymi agencjami pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech. I trudno się temu dziwić, gdyż przy okazji zyskują szereg korzyści. Legalne zatrudnienie, atrakcyjne i terminowo wypłacane wynagrodzenie, wsparcie na każdym etapie zlecenia: to tylko niektóre z nich.

Oczywiście praca bez pośredników nie zawsze musi być pracą nielegalną. Niestety, dzieje się tak nader często. Aby pracować prywatnie, a do tego legalnie, trzeba mieć umowę o pracę zgodną z prawem obowiązującym w Niemczech. Rodzina podopiecznego staje się więc pracodawcą opiekunki. Takie rozwiązanie należy jednak do rzadkości. Wiele rodzin nie ma ochoty zajmować się dokumentacją, więc opiekunka osób starszych w Niemczech jest zatrudniona „na słowo”. A to wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak chociażby kary finansowe. Nie mówiąc już o ryzyku nieotrzymania wypłaty za swoją pracę. W przypadku współpracy z dobrą firmą opiekuńczą nie trzeba się tym martwić. Wystarczy więc, że odpowiesz na uczciwą ofertę pracy dla opiekunki w Niemczech, a zyskasz pewność i bezpieczeństwo.