SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Praca w opiece z zakwaterowaniem

Opieka w Niemczech to pod wieloma względami specyficzna praca. Najczęściej jednak wspomina się o konieczności zamieszkania w domu podopiecznego. Przebywamy tam przez kilka tygodni albo miesięcy, zależnie od długości trwania zlecenia. O czym zatem pamiętać przy wyborze miejsca pracy w opiece w Niemczech? Co zrobić, żeby pobyt w mieszkaniu podopiecznego minął spokojnie i bez większego stresu?

Opieka w Niemczech: czy trzeba mieszkać u seniora?

Zamieszkanie w domu podopiecznego jest konieczne. Tylko w ten sposób możesz w pełni wywiązać się z obowiązków, jakie stawia przed Tobą praca w niemieckiej opiece. Rodzina seniora powinna więc zapewnić Ci dogodne warunki, a przede wszystkim miejsce, które będziesz mieć tylko dla siebie. Zwykle jest to osobny pokój, czasami z własną łazienką. Ostatecznie jednak wszystko zależy od warunków, jakimi dysponuje rodzina oraz sam podopieczny. Zdarzają się oferty zarówno wręcz luksusowe, jak i dużo skromniejsze. Wyjeżdżając do opieki w Niemczech, trzeba więc być na to przygotowanym.

Niezależnie jednak od tego, na jakie warunki mieszkaniowe trafisz, pamiętaj o uszanowaniu zasad i stylu życia w danym domu. Osoby starsze mają pewne przyzwyczajenia, a w ich mieszkaniu niektóre rzeczy mają swoje miejsce i nie wolno ich przestawiać. Może się okazać, że przełożenie ramki na inną półkę spotka się z wyraźnym protestem ze strony seniora. Najlepiej więc na samym początku obserwować i uczyć się życia w danym domu. Na wprowadzanie własnych porządków przyjdzie jeszcze czas. Seniorzy kochają rutynę, gdyż daje im ona poczucie bezpieczeństwa. Nie lubią wielkich zmian, są przyzwyczajeni do porządku i lubią wiedzieć, co nastąpi za chwilę. Dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie planu dnia opartego na dotychczasowych przyzwyczajeniach podopiecznego. Oczywiście w razie potrzeby możesz go modyfikować – chodzi o ogólny zarys wydarzeń w ciągu dnia. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i konfliktów, a praca z seniorem stanie się przyjemniejsza.

opieka osób starszych w Niemczech

Warunki zakwaterowania w niemieckiej opiece

Wybierając sztelę, warto zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się dom lub mieszkanie podopiecznego. Może to być duże miasto, jak Berlin czy Monachium, ale też zdarzają się zlecenia w niewielkich miasteczkach czy na wsiach. Jeśli zdecydujesz się na jedno z większych miast, masz pewność, że łatwo tam dojedziesz. Duże ośrodki miejskie oferują też o wiele więcej możliwości spędzania czasu. Minusem jest fakt, że w takiej lokalizacji prawdopodobnie będziesz mieszkać w bloku, bez dostępu do ogródka czy własnej łazienki.

Z kolei małe miasteczko to komfortowe miejsce do życia czy nawet do zwiedzania.  Dodatkowo nie ma tak dużych korków, jak w wielkich miastach, a wszystkie ciekawe miejsca można zwiedzić na piechotę.

Ostatnia opcja to wieś. W tym przypadku prawdopodobnie będziesz mieszkać w domu z ogródkiem. Istnieje szansa, że rodzina podopiecznego udostępni Ci więcej miejsca dla siebie, może nawet będziesz mieć osobną łazienkę. Minus to dalekie odległości – trzeba mieć prawo jazdy, żeby podwieźć seniora do lekarza czy zrobić zakupy.

Opieka w Niemczech: to warto ustalić przed wyjazdem

Zanim podpiszesz umowę z agencją, zorientuj się w kilku kwestiach dotyczących warunków mieszkaniowych na szteli. Pierwsza z nich to inni ludzie w mieszkaniu podopiecznego. Często senior mieszka sam, jednak zdarza się też, że oprócz niego w domu przebywa żona, mąż, brat czy siostra, czy nawet dzieci albo wnuki. Z pewnością w takim domu będzie się dużo działo, będzie głośniej i tłoczniej. Plusem jest jednak fakt, że w razie potrzeby zawsze znajdzie się pomoc. Opieka w Niemczech nad samotnym seniorem wiąże się z większym spokojem, ale przy tym wymaga pewności siebie. Z wieloma trudnymi sytuacjami trzeba sobie bowiem radzić samemu.

Inną kwestią, którą dobrze jest omówić, są zwierzęta w domu podopiecznego. Jeśli za nimi nie przepadasz albo masz alergię na sierść, powiedz o tym koordynatorowi z agencji. W Veritas dobierzemy dla Ciebie odpowiednią sztelę. Jeśli natomiast lubisz zwierzęta i pobyt w domu zamieszkanym przez psa czy kota nie sprawi Ci problemu, to takie zlecenie będzie dla Ciebie przyjemnością. Pamiętaj, że zdarzają się oferty pracy w niemieckiej opiece, w których jednym z obowiązków jest opieka nad zwierzęciem podopiecznego. Nie musisz się na nie decydować, ale dobrze być przygotowanym na takie ogłoszenia.

praca w opiece w Niemczech

Komfort pracy w niemieckiej opiece

Jeżeli do opieki w Niemczech wyjeżdża osoba paląca papierosy, to z pewnością chce się dowiedzieć, czy i gdzie będzie mogła palić. Zwykle podopieczny i rodzina zgadzają się na palenie poza domem. Niekiedy sam senior pali papierosy w domu i nie ma nic przeciwko, żeby osoba opiekująca się nim też to robiła.

Istotne są też dodatkowe udogodnienia, które rodzina podopiecznego powinna Ci w miarę swoich możliwości zapewnić. Pamiętaj, że Twój komfort podczas pracy w opiece jest bardzo ważny. Zazwyczaj będziesz mogła korzystać ze sprzętów i ogólnie dostępnego w domu wyposażenia, a także z bezpłatnego Internetu. Być może rodzina umieści w Twoim pokoju telewizor, odda do dyspozycji rower bądź samochód. Dobrze więc uważnie czytać oferty pracy w opiece osób starszych w Niemczech. Tam powinny znaleźć się tego typu informacje.

Warunki zakwaterowania w domu podopiecznego mają spore znaczenie. Każdy przecież chce czuć się na szteli jak najlepiej. Nie zapominaj jednak, że w dużej mierze jesteś tam gościem. Warto zatem uszanować zasady, jakie panują w domu. Dzięki temu spotkasz się z przychylnością seniora i jego rodziny, a pobyt upłynie Ci o wiele przyjemniej.