Poszukiwanie pracy w niemieckiej opiece to zadanie, do którego należy podejść drobiazgowo. Dlaczego? Głównie z powodu samej specyfiki pracy. Opiekunka osób starszych ma przed sobą odpowiedzialne zadania, wymagające od niej empatii i cierpliwości. To jednak nie wszystko. Pracując w opiece, powinnaś także znać obowiązujące przepisy prawne, które regulują legalność zatrudnienia. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo prawne i socjalne za granicą. Na co zwrócić uwagę? Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą praca bez umowy? I jakich korzyści może spodziewać się opiekunka pracująca legalnie?
Co powinna umieć opiekunka osób starszych?
Ile ofert pracy, tyle wymagań – to stwierdzenie jest po części prawdziwe. Jednak można wyróżnić kilka umiejętności, których oczekują niemal wszyscy pracodawcy i agencje. Są one niezbędne do tego, by zapewnić podopiecznym jak najlepszą opiekę. Chodzi przede wszystkim o:
- Komunikatywną znajomość języka niemieckiego – jako opiekunka osób starszych nie musisz biegle posługiwać się niemieckim. Wystarczy, że będziesz znała i potrafiła użyć zwrotów przydatnych w życiu codziennym. Nie zaszkodzi też podszkolić się w prostych terminach dotyczących chorób i ich leczenia. Dzięki temu będziesz mogła swobodnie porozumiewać się z seniorem i jego rodziną.
- Doświadczenie w opiece – może to być doświadczenie zawodowe, ale niekoniecznie. Opieka nad osobą starszą lub chorą z rodziny również się liczy. Oznacza, że posiadasz praktyczne umiejętności, które przydadzą Ci się w codziennej pracy z podopiecznym.
- Empatia i cierpliwość – osoby starsze, zwykle na skutek chorób, bywają trudne we współpracy. Aby zbudować z nimi relację, potrzebne są odpowiednie cechy charakteru, a także pozytywne nastawienie.
- Dyspozycyjność i gotowość do wyjazdu – nie tylko w przypadku ofert od zaraz. W branży opiekuńczej dobrze być elastycznym. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się wymarzone zlecenie z wyjazdem już za kilka dni.
- Zdolność adaptacji – zdarza się, że opiekunka zmienia sztelę co kilka tygodni lub miesięcy. Na każdej z nich czeka inny podopieczny, a rodzina ma inne wymagania. Potrzebna jest więc duża otwartość i elastyczność, a także gotowość na zmiany.
- Wiedza medyczna – głównie ta dotycząca pierwszej pomocy przedmedycznej i postępowania z przewlekle chorym seniorem. Opiekunka musi bowiem umieć prawidłowo zareagować w nagłych sytuacjach.
- Poczucie odpowiedzialności i sumienność – praca ta jest bardzo wymagająca; zajmujesz się drugim człowiekiem, często niesamodzielnym. Twoim zadaniem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa.
Czujesz się niepewnie i nie wiesz, czy poradzisz sobie jako opiekunka seniora? W Veritas mamy dla Ciebie specjalne kursy językowe i branżowe, które pomogą Ci szybko i skutecznie podnieść kompetencje. Oferujemy też możliwość długoterminowej współpracy i rozwoju zawodowego. Będziesz mogła zacząć od łatwiejszych zleceń i stopniowo piąć się w górę po szczeblach kariery opiekuńczej.
Praca bez umowy a wynagrodzenie
Tak zwana praca na czarno niesie za sobą poważne konsekwencje – również w branży opiekuńczej. A warto wiedzieć, że karę ponosi wtedy nie tylko pracodawca, ale także opiekunka. W Niemczech praca na czarno jest przestępstwem i obu stronom grożą za nią wysokie kary pieniężne. Osoba, która decyduje się na pracę bez umowy, nie ma też ubezpieczenia zdrowotnego i nie odprowadza się za nią składek emerytalnych. Jeśli więc zachoruje, nie może skorzystać z bezpłatnej wizyty lekarskiej. Niezależnie też, ile miesięcy czy lat przepracuje w ten sposób, za ów okres nie ma naliczanej emerytury. Opiekunka nie może również potwierdzić faktu, że była zatrudniona, gdyż nie posiada umowy. To może jej utrudnić znalezienie pracy w przyszłości.
Niestety, wśród osób zatrudniających opiekunki na czarno wciąż zdarzają się nieuczciwi pracodawcy. Mogą oni bez żadnego powodu odmówić wypłaty wynagrodzenia, a opiekunka nie ma możliwości dochodzenia swoich praw. Tak samo jest w przypadku konfliktu na linii opiekun-rodzina podopiecznego.
Brak jakiejkolwiek ochrony prawnej powoduje, że opiekunka w Niemczech nie jest pewna, czy pracując na czarno, otrzyma zarobione pieniądze. Może się też zdarzyć, że, co prawda, dostanie je – ale będzie musiała zapłacić wysoką grzywnę za nielegalną pracę. Tutaj należy też wspomnieć o niemieckim prawie pracy. Według niego zatrudnienie na czarno jest przestępstwem, za które grożą poważne kary. I wcale nie muszą one skończyć się jedynie na grzywnie pieniężnej.
Opiekunka osób starszych: legalne zatrudnienie w Niemczech
Szukając pracy w opiece w Niemczech, zwróć uwagę na to, by była ona legalna. Zapytasz pewnie: jak to zrobić? Przecież na pierwszy rzut oka nie widać, czy dane ogłoszenie jest wystawione przez uczciwą niemiecką rodzinę. Istnieje jednak sposób na to, by upewnić się, że podejmujesz legalną pracę. Wystarczy nawiązać współpracę z renomowaną agencją opieki – jak Veritas. U nas masz pewność, że otrzymasz:
- pełną ochronę Twoich praw,
- regularnie wypłacaną pensję,
- ubezpieczenie zdrowotne i społeczne,
- składki emerytalne,
- możliwość rozwoju w branży opiekuńczej,
- wsparcie koordynatora i pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Jeśli podejmiesz legalną pracę, przyczynisz się do rozwoju całej branży. Dobre agencje dbają o swoich pracowników, oferując im ciekawe szkolenia i kursy. Dzięki nim opiekunowie mogą rozwijać swoje umiejętności i lepiej wykonywać czekające na nich obowiązki. To sprawia, że branża opiekuńcza staje się coraz bardziej profesjonalna. Jest to też niewątpliwa zaleta dla rodzin podopiecznych. Bliscy seniorów są świadomi, że nawiązując współpracę z renomowaną firmą, zyskają opiekunkę z wiedzą i doświadczeniem.
Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Wybierz legalne zatrudnienie z Agencją Veritas! Zaufało nam już ponad 45 tysięcy Opiekunek, a niemalże 4,5 tysiąca stale przebywa na kontrakcie. Zapewnimy Ci umowę zgodną z przepisami zarówno polskiego, jak i niemieckiego prawa pracy. U nas masz zagwarantowane ubezpieczenie oraz wsparcie w razie jakichkolwiek wątpliwości czy konfliktów. Będziesz więc mogła czuć się bezpiecznie i poświęcić czas temu, co w Twojej pracy najważniejsze.