Jako opiekunka osoby starszej pracująca w Niemczech powinnaś znać swoje prawa i obowiązki. To one określają, do czego jesteś zobowiązana, a co nie należy do Twoich zadań. Na ich podstawie umawiasz się z rodziną podopiecznego, w jakich godzinach czy dniach możesz odpocząć. Znajomość przepisów regulujących Twoją pracę w Niemczech pozwala zadbać nie tylko o siebie, ale i o bezpieczeństwo seniora. Jakie zatem prawa i obowiązki posiada opiekunka? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Opiekunka w Niemczech i jej obowiązki
Do podstawowych zadań opiekunki należy przede wszystkim pomoc w codziennych czynnościach. Będziesz asystować swojemu podopiecznemu przy porannej i wieczornej toalecie, szykować i podawać mu posiłki, pomagać w poruszaniu się, wstawaniu i siadaniu. Zdarza się, że senior jest leżący lub ma w znacznym stopniu ograniczone zdolności ruchowe. Wtedy nierzadko trzeba go wyręczać w najprostszych czynnościach. Na Twojej liście obowiązków może się więc znaleźć wymiana bielizny chłonnej czy pomoc w korzystaniu z toalety. Bardzo ważne, niezależnie od stanu zdrowia osoby starszej, jest jej aktywizowanie. Trzeba zachęcać go do wykonywania tych zadań, które jest w stanie zrobić. Może to być chociażby założenie butów lub umycie zębów. W ten sposób utrzymasz u podopiecznego poczucie samodzielności i sprawczości.
Praca w niemieckiej opiece oznacza czasem także wstawanie w nocy. Niektórzy seniorzy wybudzają się ze snu, potrzebują pomocy w dotarciu do toalety bądź podania leków. Agencja, z którą współpracujesz, powinna powiadomić o tym już na etapie prezentacji oferty pracy. Zawsze powinnaś mieć możliwość wyrażenia zgody (lub nie) na nocne pobudki.
Obowiązkiem opiekunki jest też przygotowywanie głównych posiłków. Jeżeli masz ochotę upiec swoje popisowe ciasto, możesz to zrobić, ale nikt nie powinien tego od Ciebie wymagać. Istnieją również ogłoszenia o zatrudnieniu w opiece w Niemczech bez gotowania, więc jeśli nie chcesz spędzać czasu w kuchni, powiedz o tym konsultantowi. Zdarza się, że senior nie jest już w stanie samodzielnie jeść – a wtedy trzeba go karmić.
Czy opiekunka osoby starszej musi sprzątać i wydzielać leki?
W większości przypadków tak. Sprzątanie również należy do obowiązków opiekunki pracującej w Niemczech. Chodzi jednak o utrzymanie w czystości tylko tych pomieszczeń, z których korzystasz Ty i Twój podopieczny. Ścieranie kurzu, odkurzanie, sprzątanie po posiłkach, ścielenie łóżek – zazwyczaj na tym sprzątanie się kończy. Rodzina nie powinna od Ciebie wymagać mycia okien, odśnieżania, trzepania dywanów czy robienia generalnych porządków na strychu. Zanim więc podpiszesz umowę, dokładnie się jej przyjrzyj i sprawdź, czy wszystkie zapisy są dla Ciebie do przyjęcia. Czasami rodzina chce, by opiekunka zrobiła zakupy albo pojechała do apteki po lekarstwo dla seniora. Takie wymagania również powinny być zapisane w umowie.
Co jednak zrobić, jeżeli bliscy podopiecznego proszą o zmianę opatrunku, podanie leku, zmierzenie poziomu cukru we krwi albo zrobienie zastrzyku? Nawet jeśli umiesz to robić i nie masz żadnych obaw, lepiej się powstrzymać. Pamiętaj: jeśli coś by się stało, Ty jesteś za to odpowiedzialna. Według obowiązującego w Polsce i Niemczech prawa opiekunka domowa nie może wykonywać czynności medycznych. Może jedynie przypominać o zażywaniu leków i pilnować, by osoba starsza przyjmowała je zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystkie czynności, które ingerują w powłoki skórne, powinny być wykonywane przez pielęgniarkę. Ona również rozdziela lekarstwa.
Prawa opiekunki pracującej w Niemczech
Opiekunka osoby starszej ma prawo przede wszystkim do prywatności. Twoi niemieccy pracodawcy zapewniają Ci osobny pokój, do którego wstęp masz tylko Ty, a inni domownicy muszą zapytać o zgodę na wejście. Niestety, zdarza się, że rodzina nie przestrzega tej zasady – warto wtedy asertywnie i uprzejmie zaznaczyć granice. Pamiętaj: bliscy podopiecznego dają Ci dostęp do łazienki, ale nie mają obowiązku oddania Ci jej na wyłączność. Jeśli tak jest, to wynika to wyłącznie z ich możliwości i dobrej woli.
Masz również prawo do korzystania z produktów spożywczych znajdujących się w domu. Jeżeli czegoś brakuje, powinnaś mieć możliwość poproszenia o to albo uzyskania pieniędzy na zakupy. Wyjeżdżając za pośrednictwem agencji, masz zapewnione wyżywienie w domu podopiecznego. Jeśli musisz zachowywać dietę albo masz alergię pokarmową, poinformuj o tym rodzinę.
Opieka w Niemczech to zawód wymagający i często męczący. Opiekunka, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki, powinna być w pełni sił fizycznych i psychicznych. Dlatego warto już na wstępie ustalić z rodziną podopiecznego czas, który będziesz mogła przeznaczyć na odpoczynek. Zazwyczaj jest to wieczór, gdy senior już śpi. Wiele rodzin proponuje też pojedyncze wolne popołudnia – wtedy to oni zostają ze swoim bliskim, a Ty masz trochę czasu dla siebie. Oczywiście ostateczne ustalenia zależą od ich oraz Twoich możliwości. Dobrze jest więc już na początku szteli porozmawiać na ten temat.
Dlaczego nie warto szukać pracy w opiece w Niemczech prywatnie, bez pośredników? Z prostego powodu: w sytuacji kryzysowej czy konfliktowej nikt Ci nie pomoże. Gdy współpracujesz z agencją, w każdej chwili możesz liczyć na wsparcie koordynatora, który doradzi, jak rozwiązać problem. A nic tak nie podnosi na duchu, jak świadomość, że jest ktoś, do kogo zawsze możesz się zwrócić.