SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Problemy ze słuchem u osób starszych

Niedosłuch jest częstą przypadłością u osób w podeszłym wieku. Wraz z upływem lat różne funkcje organizmu, w tym także słuch, ulegają pogorszeniu. W efekcie podopieczny może mieć problem z dosłyszeniem rozmów albo ciągle pogłaśniać radio. Czy to jednak oznacza, że senior jest skazany na dalszy ubytek słuchu? Niekoniecznie. Wczesne wykrycie niedosłuchu daje szansę na wygodniejsze życie. Dowiedz się, jak rozpoznać problemy ze słuchem u podopiecznego i co zrobić, gdy się pojawią.

Niedosłuch u seniorów: rodzaje i objawy

Warto wiedzieć, że pierwsze zmiany w organizmie, które prowadzą do niedosłuchu, mogą pojawiać się już po 40. roku życia. Osoba nimi dotknięta ciągle prosi o powtórzenie słowa lub zdania, a także niewyraźnie mówi lub mamrocze. Coraz częściej też pogłaśnia telewizor i radio, a przy rozmowach telefonicznych przekłada słuchawkę telefonu od jednego do drugiego ucha. Jeśli te sytuacje się powtarzają, zachowaj czujność. Nieleczony niedosłuch u seniora powoduje, że z czasem problemy się pogłębiają. Dotknięta nim osoba zaczyna unikać spotkań towarzyskich i rozmów z opiekunką, a jej pewność siebie znacznie się obniża. Konsekwencje mogą być poważne – zalicza się do nich nawet depresja.

W zależności od tego, w którym miejscu narząd słuchu został uszkodzony, możemy wyróżnić niedosłuch:

  • przewodzeniowy,
  • odbiorczy,
  • mieszany (przewodzeniowo-odbiorczy).

Niedosłuch przewodzeniowy polega na tym, że ucho jest mniej wrażliwe na dźwięki. Senior może nie słyszeć nieakcentowanych sylab, spójników czy końcówek słów, a w efekcie też ich nie wypowiada. Przy tego rodzaju problemach ze słuchem senior wyraźniej odbiera wysokie tony, a także szepty. Dobrze jest też stosować aparaty słuchowe.

Niedosłuch odbiorczy charakteryzuje się obniżonym progiem słyszenia, brakiem rozumienia mowy i wysokich dźwięków. Uszkodzenie słuchu zwykle jest obustronne, a stosowanie aparatu słuchowego nie zawsze daje efekty, jakich można by oczekiwać. Osoba dotknięta niedosłuchem ma ubogie słownictwo, niewyraźnie i bełkotliwie mówi oraz nie wymawia niektórych głosek.

Niedosłuch mieszany to najczęściej spotykany rodzaj zaburzeń słuchu. Na początku obserwuje się objawy niedosłuchu przewodzeniowego. Wraz z upływem czasu problem narasta, a problemy ze słuchem rozszerzają się i nabierają cech mieszanych. Senior dobrze słyszy niskie tony, a ubytek słuchu nie przekracza 60 dB.

problemy ze słuchem

Przyczyny niedosłuchu w podeszłym wieku

Problemy ze słuchem u osób starszych mają wiele źródeł. Jednym z nich jest postęp cywilizacyjny. Przeprowadzane badania pokazują, że seniorzy żyjący w dużych miastach częściej borykają się z niedosłuchem. Wpływa na to przede wszystkim hałas, a także długotrwały stres. Innym powodem kłopotów ze słuchem jest stopniowe zanikanie komórek w uchu wewnętrznym. Dzieje się tak na skutek złego stylu życia, obecności przewlekłych schorzeń i chorób genetycznych. Negatywny wpływ na narząd słuchu ma też stosowanie używek.

Opiekun osoby starszej nie powinien lekceważyć żadnej wady słuchu ani jej objawów. I chociaż przyjęło się stwierdzenie, że niedosłuch u seniora jest czymś normalnym, to rzeczywistość wygląda inaczej. Jeśli w porę dostrzeżesz problemy ze słuchem u swojego podopiecznego, tym ma on większą szansę na odzyskanie komfortu życia. Szybkie rozpoczęcie leczenia może bowiem zahamować proces degeneracyjny komórek. Pamiętaj, że niedosłuch można skutecznie leczyć. Warto też przekonać o tym samą osobę starszą, gdyż seniorzy często bagatelizują swoje problemy ze zdrowiem. A to jest niebezpieczne dla nich samych. Trudno komunikować się z podopiecznym, który coraz gorzej słyszy, a jeszcze trudniej odpowiadać na jego potrzeby. Problem narasta, gdy do niedosłuchu dołączają zmiany demencyjne. Dlatego dobrze jest skorzystać z profilaktycznych badań słuchu – oferuje je wiele przychodni, także w Niemczech. Natomiast w razie wystąpienia niepokojących objawów niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.

leczenie niedosłuchu

Aparat słuchowy, czyli skuteczne leczenie niedosłuchu

Najpopularniejszą obecnie metodą stosowaną u osób z niedosłuchem jest zakładanie aparatu słuchowego. Można je dostosować do potrzeb konkretnego pacjenta. Wyróżniamy kilka rodzajów aparatów:

  • okularowe: montowane na zausznikach okularów,
  • zauszne: nosi się je na uchu,
  • wewnątrzkanałowe: wkłada się je w małżowinę uszną, u wylotu kanału słuchowego,
  • kieszonkowe: noszone osobno, w specjalnym pudełku.

Dobrze dobrany aparat słuchowy natychmiast podnosi komfort życia seniora. Oprócz tego wspiera działanie narządu słuchu i sprawia, że procesy degeneracyjne postępują wolniej. Jeśli więc Twój podopieczny potrzebuje aparatu słuchowego, warto zgłosić się w tym celu do protetyka słuchu. Specjalista wybierze model odpowiedni dla potrzeb osoby starszej.

Pamiętaj, że nie wszystkie zmiany, które zachodzą w organizmie seniora, są spowodowane starzeniem. Jeśli coś Cię zaniepokoi, nie wahaj się porozmawiać o tym z podopiecznym lub jego rodziną. Wczesne wykrycie problemów zdrowotnych pozwala na ich skuteczne leczenie.