SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Przenoszenie seniora

Praca opiekunki wymaga sprawności fizycznej i siły. Związane jest to z faktem, że bardzo często podopieczny jest nie do końca sprawny. Mobilność seniora zależy od jego stanu zdrowia, ogólnej kondycji i wagi. W starszym wieku bardzo dużo jest przypadków niepełnosprawności, a co za tym idzie, potrzebna jest pomoc w transferze seniora (na przykład na wózek, na łóżko, do wanny czy na toaletę).

Zasady transferu podopiecznego

Podstawową zasadą transferu jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Mowa tu zarówno o bezpieczeństwie podopiecznego, jak i opiekunki. Trzeba pamiętać, by zachować ergonomię ruchu i korzystać z wszystkich ułatwień, jakie tylko są dostępne.

Kolejna z zasad to maksymalna możliwa współpraca ze strony podopiecznego. Oczywiście, nie zawsze jest ona możliwa. Ograniczona współpraca następuje choćby wtedy, gdy senior jest całkowicie sparaliżowany. Bywa również tak, że z powodu chorób otępiennych czy gorszego samopoczucia podopieczny nie chce współpracować, stawia opór a nawet bywa agresywny. Jeśli to jednak tylko możliwe, należy włączyć osobę starszą w proces. Będzie to dużym ułatwieniem dla obu stron i zwiększy bezpieczeństwo.

Trzeba też koniecznie pamiętać o właściwej ergonomii ruchu. Ugięte kolana, kucnięcie zamiast pochylenia, właściwy chwyt. Ruch powinien być bezpieczny dla kręgosłupa. Opiekun powinien uważać zarówno na właściwą postawę ciała podopiecznego, jak i swoją własną. Wszak od jego pełni sprawności zależy, czy może prawidłowo opiekować się seniorem. Koniecznie należy więc transfer zaczynać ustawiając się jak najbliżej podopiecznego. Nie należy też podnosić podopiecznego na prostych nogach i z wygiętymi w koci grzbiet plecami – wydaje się to prostsze, ale dla kręgosłupa jest wręcz zabójcze. Trzeba koniecznie trzymać napięte mięśnie brzucha, proste plecy i nogi w lekkim rozkroku, na ugiętych kolanach. Wysunięcie jednej z nich do przodu może pomóc w zachowaniu większej równowagi i stabilności.

Przenoszenie seniora – sposoby

Oczywiście nie każde przeniesienie podopiecznego jest przenoszeniem ręcznym, wymagającym wyłącznie pracy mięśni opiekunki. Często w transferze wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt. Wlicza się w niego zarówno specjalistyczne, elektryczne przenośniki, podciągniki i i inne urządzenia, jak i pasy czy prześcieradła, wspomagające transfer ręczny.

Jeśli to tylko możliwe, warto wspomnieć rodzinie podopiecznego o konieczności wyposażenia mieszkania tak, by przemieszczanie podopiecznego było jak najłatwiejsze (zarówno jego własne, jak i transfer). W tym celu można zdemontować progi w drzwiach, zainstalować poręcze, uchwyty. W łazience przyda się antypoślizgowa mata i krzesełko kąpielowe. Brodzik z prysznicem w miejsce wanny również jest zalecanym rozwiązaniem.