SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Przeziębienie u seniora: leczenie i profilaktyka

Jesienne infekcje utrudniają życie nie tylko nam, ale i osobom starszym. Co prawda przeziębienie u seniora zdarza się dużo rzadziej, niż u młodszego człowieka. Wiąże się jednak z ryzykiem poważnych powikłań. Aby im przeciwdziałać, należy poznać przyczyny występowania przeziębienia, sposoby jego leczenia i metody unikania zakażeń. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie zapraszamy do lektury.

Przyczyny przeziębień u osób starszych

Popularna nazwa – przeziębienie – może mylnie sugerować, że choroba ta bierze się z zimna. Jest w tym trochę prawdy, ale zmarznięcie nie zawsze równa się zachorowaniu. Przeziębienie jest bowiem chorobą wirusową, inaczej zwaną wirusowym zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok. Wywołują je rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy oraz wirusy grypy rzekomej. Aby więc doszło do zakażenia, trzeba mieć bezpośredni kontakt z osobą chorą. Jeżeli dodatkowo chwilę wcześniej senior przemarznie (albo wręcz przeciwnie – przegrzeje się i spoci), organizm dodatkowo ulega osłabieniu i wirusy łatwiej się namnażają. W efekcie dochodzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego, co łatwo można zaobserwować dzięki kilku charakterystycznym symptomom. Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się po 1-2 dniach od zakażenia.

Osoby starsze są szczególnie narażone na wystąpienie powikłań przeziębienia. Powodem są choroby przewlekłe, na które cierpi wielu seniorów. Jeżeli więc Twój podopieczny się przeziębił, zabierz go najpierw do lekarza. Nie podawaj leków bez recepty na własną rękę, mimo że w Twoim przypadku działają. Mogą bowiem wchodzić w interakcję z lekarstwami przyjmowanymi przez seniora. Lekarz rozpozna też, czy nie doszło do nadkażenia bakteryjnego zatok przynosowych, ucha środkowego lub płuc. Wtedy trzeba już zastosować antybiotyk, którego – to ważne – nie podajemy przy zwykłym przeziębieniu. Antybiotyki nie działają na wirusy, a jedynie dodatkowo osłabiają organizm walczący właśnie z infekcją.

objawy przeziębienia

Jakie objawy daje przeziębienie u seniorów?

Osoby starsze chorują na przeziębienie najczęściej jesienią i zimą. Znacznie niższe temperatury i mało zachęcająca aura sprawiają, że więcej czasu spędzają w zamkniętych, słabo wietrzonych pomieszczeniach. Jest im zimniej, więc włączają grzejniki, przez co śluzówka nosa i gardła ulega wysuszeniu. W takich warunkach wirusy mają ułatwione zadanie. Szybko namnażają się w drogach oddechowych, a podopieczny zaczyna odczuwać objawy takie jak:

  • złe samopoczucie, uczucie osłabienia, rozbicia,
  • ból głowy i mięśni,
  • katar (początkowo wodnisty, później gęstszy),
  • kaszel (na początku infekcji suchy, potem mokry, wywołujący odkrztuszanie się wydzieliny),
  • zaczerwienienie i ból gardła.

W odróżnieniu od grypy przeziębienie rozwija się powoli i stopniowo. Zwykle chory nie ma też gorączki, a jedynie łagodne stany podgorączkowe.

Ile trwa przeziębienie u osoby starszej? Zazwyczaj objawy ustępują w ciągu 7-10 dni, a ich największe nasilenie można zauważyć drugiego i trzeciego dnia infekcji. Wyjątkiem jest kaszel, który może utrzymywać się nawet do 3-4 tygodni. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, nie wahaj się pójść z seniorem do lekarza po raz drugi. Szczególną czujność powinny wzbudzić takie objawy, jak: nagła i wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, duszność czy kaszel z ropną wydzieliną. Regularnie pytaj podopiecznego o to, jak się czuje i poproś, żeby informował Cię, jeśli jego stan ulegnie pogorszeniu. Zwróć uwagę na to, czy u seniora nie występują zaburzenia świadomości. Może to świadczyć o rozwoju bakteryjnego zapalenia płuc.

przeziębienie u seniora

Leki na przeziębienie dla osób starszych

Niestety, nie ma leku, który bezpośrednio działa na przyczynę przeziębienia. Powodem infekcji może być bowiem zakażenie różnymi patogenami. Dlatego leczy się przede wszystkim uciążliwe objawy, tak, by ułatwić choremu walkę z wirusem. Zatem – co na przeziębienie? Jeśli jest taka potrzeba, stosuje się leki przeciwgorączkowe, leki na ból gardła (szczególnie te naturalne), krople do nosa na katar, syropy na kaszel mokry lub suchy oraz leki przeciwwirusowe. Te ostatnie jedynie wspomagają organizm, który i tak sam musi poradzić sobie z infekcją. Równie skuteczne mogą okazać się domowe sposoby na przeziębienie. Herbata z miodem, cytryną i imbirem oraz napar z szałwii dadzą ukojenie w bólu gardła. Czosnek i cebula, znane jako naturalne antybiotyki, pomogą zwalczyć chorobę. Zadbaj o to, by posiłki, które podajesz podopiecznemu, obfitowały w warzywa i owoce. Są one źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów, tak potrzebnych przy infekcji. I przede wszystkim zapewnij seniorowi miejsce do spokojnego wypoczynku.

Bardzo ważna jest również profilaktyka, zarówno w przypadku zdrowej osoby, jak i takiej, która niedawno przeszła przeziębienie. Kluczowe jest unikanie kontaktu z chorymi ludźmi. Dodatkowo warto wietrzyć mieszkanie, bez względu na porę roku i pogodę. Dobrze jest jedynie na bieżąco sprawdzać komunikaty dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Jeśli jest taka potrzeba, zachęć podopiecznego do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze i dopilnuj, żeby odpowiednio się nawadniał. W przypadku osób starszych może też pomóc szczepionka na grypę. Chociaż bezpośrednio nie chroni przed przeziębieniem, to zmniejsza ryzyko powikłań i poważniejszych chorób.