Praca opiekunki osoby starszej oznacza, że większość czasu spędzać ona będzie w towarzystwie seniora, którym się opiekuje. Ważne jest zatem nie tylko umiejętne posługiwanie się językiem niemieckim, ale również zrozumienie dla pewnych zachowań osoby starszej. Część z nich to wynik zmian neurologicznych, jakie w wyniku chorób i starzenia zachodzą w mózgu. Część zaś to skutek stylu życia oraz nawyków, jakie wyrobił przez lata senior. Na co opiekunka powinna zwracać szczególną uwagę, jeśli chodzi o przyzwyczajenia seniora?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że praca opiekunki w dużym uproszczeniu polega na tym, by poprawić jakość życia podopiecznego. Co za tym idzie, to opiekunka musi dostosować swoją pracę do trybu życia seniora, a nie na odwrót. Oczywiście, wpajanie mu dobrych nawyków czy ciekawa organizacja czasu są bardzo dobrym pomysłem, jednak opiekunka musi pamiętać, by nie robić tego na siłę. Owszem, seniorowi można starać się urozmaicić czas, ale nie należy na siłę zmieniać jego przyzwyczajeń.
Praca opiekunki a czas wolny seniora
Jednym z aspektów, na jakie opiekunka powinna zwrócić uwagę jest czas wolny i sposób, w jaki lubi go spędzać senior. To do opiekunki należy animacja tego czasu, a jego odpowiednia organizacja pozwoli nie tylko na lepsze samopoczucie i dobry humor seniora. Różne zajęcia pozwalają na stymulowanie pracy mózgu seniora, a w przypadku osób starszych jest to szczególnie istotne.
Warto dopytać, jak senior lubi spędzać wolne chwile. Czy woli spacery, czy wyjścia na basen? Książki przygodowe czy literaturę piękną? Gry planszowe czy dobre kino? Pozwoli to na to, by opiekunka tak dobierała rozrywki, by zainteresować seniora. Jego dobry humor tym spowodowany przełoży się nie tylko na lepsze relacje senior – opiekunka, ale również na jego zdrowie.
Harmonogram pracy opiekunki a nawyki podopiecznego
Warto też dowiedzieć się, jak do tej pory wyglądał rozkład dnia podopiecznego. Właśnie na tej podstawie opiekunka tworzy swój harmonogram pracy. Jeśli senior należy do porannych ptaszków, to chcąc nie chcąc, opiekunka musi dostosować się do jego rytmu dobowego. Tego również nie należy na siłę zmieniać.
Jeżeli senior lubi wieczorem zasypiać z książką, opiekunka powinna mu na to pozwolić – wszak bycie opiekunką osoby starszej to nie to samo, co bycie strażnikiem. Są jednak rzeczy, co do których warto trzymać się sztywnych ram, na przykład pory posiłków czy kąpieli. Wówczas łatwiej jest zaplanować dzień. Na szczęście osoby starsze najczęściej lubią tego typu rutynę.
Przez żołądek do serca
Kolejną rzeczą, co do której trzeba uwzględnić upodobania i przyzwyczajenia seniora, jest jego jadłospis. Jeśli opiekunka chce wprowadzić jakieś zmiany i urozmaicenie w menu podopiecznego, to powinna to robić stopniowo. Jeśli opiekunka narzuca osobie starszej zupełnie odmienny rodzaj posiłków, niż te, do których się przyzwyczaiła, z pewnością spotka się z oporem, niechęcią i niezadowolenie.
Praca opiekunki osoby starszej to często sztuka kompromisu. Należy seniorowi wytłumaczyć, skąd obecność danych produktów w jadłospisie. Nie zawsze jednak senior daje się do zmian przekonać. Wówczas należy choć na jakiś czas odpuścić, gdyż zmuszanie go do zmian może okazać się zgubne dla relacji i atmosfery. Kiedy bowiem starsza osoba czuje się komfortowo przy opiekunce, chętnie zgodzi się na to, by pozostała z nią na dłużej.