Niedawno pisaliśmy o depresji u seniora i o tym, jak zajmować się chorym podopiecznym. Dziś natomiast zajmiemy się zdrowiem emocjonalnym opiekunki pracującej w Niemczech. Jak wiadomo, opieka nad osobą starszą jest wymagającym zawodem. Nawet podczas wypełniania codziennych obowiązków zdarzają się stresujące sytuacje, z którymi trzeba sobie efektywnie poradzić. Co zatem zrobić, gdy stresu nie da się uniknąć? I jak dbać o swoje zdrowie psychiczne w trakcie pracy w opiece?
Praca w niemieckiej opiece a stres
W sieci można znaleźć wiele artykułów o wpływie stresu na organizm człowieka. Jednym z często wymienianych rezultatów jest tak zwane wypalenie zawodowe. Powstają nawet listy zawodów, w których narażenie na stres i wypalenie jest największe. Najczęściej wymienia się na nich pracowników administracji, nauczycieli, służbę zdrowia, pracowników socjalnych i kadrę zarządzającą. Opiekunki i opiekunowie osób starszych pojawiają się na tych listach stosunkowo rzadko, mimo że poziom stresu w ich zawodzie również jest wysoki. Dlaczego tak to wygląda? Opieka w Niemczech to specyficzna praca i nierzadko trudno w niej osiągnąć komfort psychiczny. Obowiązki, które wykonują pracownicy, zazwyczaj pozostają niewidoczne – wszystko odbywa się w prywatnym domu podopiecznego. Osoby z zewnątrz nie widzą więc, jak angażująca emocjonalnie jest to praca. Jeśli więc planujesz zostać opiekunką seniora, pamiętaj, że prędzej czy później stres i negatywne emocje staną się też Twoim udziałem. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Opieka nad osobą starszą: wypalenie zawodowe
Każdy miewa gorsze dni w pracy. I chociaż wydają się ciągnąć w nieskończoność, to koniec końców zawsze przychodzi wieczór i nadzieja na to, że następny dzień będzie lepszy. Można więc zauważyć pewną przemijalność – gdy trudna sytuacja odejdzie do przeszłości, skończymy większe zadanie czy projekt, negatywne emocje odchodzą razem z nią. Przy wypaleniu zawodowym nie jest to takie proste. Zły nastrój trwa cały czas, a wręcz się pogłębia. Czynnikiem, który często go wyzwala, jest praca z ludźmi wymagająca emocjonalnego zaangażowania. Kiedy wkładamy w obowiązki całe serce, ale rzeczywistość nie do końca układa się po naszej myśli, łatwo wpaść w przygnębienie. Dołóżmy do tego stres i oczekiwania innych, a otrzymamy gotowy przepis na wypalenie zawodowe.
Nietrudno więc dojść do wniosku, ze opiekunki seniorów pracujące w Niemczech są w grupie narażonej na wypalenie zawodowe wywołane stresem. Nawet jeśli nie od razu angażujesz się emocjonalnie w opiekę nad osobą starszą, to spędzasz z nią całe dnie. Choć nie do końca ją lubisz, to towarzyszysz jej niemal przy każdej czynności, nawiązujesz relację. W rezultacie emocjonalne zaangażowanie pojawia się samo, niemal niedostrzegalnie. A jeśli Twój podopieczny jest przewlekle chory, to siłą rzeczy myślisz o tym, jak mu pomóc. Wszystkie te aspekty powodują nagromadzenie stresu, który może prowadzić do wypalenia. Jak mu zapobiec?
Pamiętaj, że wypalenie zawodowe nie pojawia się z dnia na dzień. To proces, na który składa się wiele etapów. Objawy są rozłożone w czasie, a przebieg choroby zależy od indywidualnych uwarunkowań: odporności psychicznej, nastawienia do życia, a także atmosfery na szteli. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo jesteś zagrożona stresem i negatywnymi emocjami. I przede wszystkim traktować siebie z troską oraz obserwować swój nastrój. Jeżeli przygnębienie jest czymś więcej niż chwilowym złym humorem, dobrze jest zapytać o radę specjalistę, a do codzienności wdrożyć kilka praktyk radzenia sobie ze stresem.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy opiekunki osób starszych?
O radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami wiemy coraz więcej. Niestety, często jednak nie mamy pojęcia, jak zastosować „książkowe” porady w prawdziwym życiu. Jeżeli więc pracujesz jako opiekunka seniora i zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze stresem, pamiętaj, że nie jesteś sama. Rozmowa z własnymi bliskimi, rodziną podopiecznego czy koleżankami po fachu może Ci pomóc. Warto też poprosić o pomoc w codziennych obowiązkach – jeśli oczywiście jest taka możliwość. Szczególną skarbnicą wiedzy i wsparcia są inne opiekunki. One doskonale znają specyfikę pracy w tym zawodzie i są w stanie zrozumieć Twoje obawy jak nikt inny.
Pamiętaj też o odpoczynku. Znajdź chwilę tylko dla siebie (kiedy podopieczny śpi albo gdy zajmuje się nim ktoś inny). Wyjdź na spacer, poczytaj książkę, poświęć czas własnemu hobby. Dobre wykorzystanie czasu wolnego pozwoli Ci się odprężyć i odetchnąć od natłoku codziennych obowiązków. Co jednak, jeśli opieka nad osobą starszą tak Cię pochłania, że nie możesz znaleźć chociażby chwili na odpoczynek? To znak, że trzeba trochę odpuścić. Postaraj się nie brać na siebie coraz to nowych prac, a jeśli możesz, odłóż dany obowiązek w czasie. Nic się nie stanie, jeśli raz odkurzysz w piątek, a nie w czwartek. A jeżeli czujesz, że stres zaczyna Cię przerastać, nie bój się poszukać profesjonalnej pomocy psychologicznej. Twoje zdrowie jest ważne – nie zapominaj o tym.