SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Relacja opiekuńcza. Jak sprawić, by senior mnie polubił?

Każda nowa praca w niemieckiej opiece jest w pewnym sensie niewiadomą. Nie znasz jeszcze danego miejsca i nie wiesz, jak będzie wyglądała Twoja relacja z podopiecznym. Jeśli wiec w Twojej głowie rodzą się obawy i przeróżne pytania – spokojnie. To zupełnie normalna reakcja i warto o tym mówić głośno. Chcesz nabrać nieco pewności siebie? Przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą oparta na budowaniu relacji.

Opieka nad osobą starszą a tworzenie więzi z podopiecznym

Praca opiekunki seniora opiera się głównie na komunikacji. Im łatwiej Ci dogadać się z podopiecznym, tym efektywniej możesz wykonywać swoje obowiązki. Dobrze jest więc już na samym początku zadbać o budowanie pozytywnej relacji z osobą starszą. Zwróć przy tym uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto one:

  • Twoja osobowość i predyspozycje: opiekunka powinna odznaczać się pewnymi cechami, takimi jak empatia, cierpliwość, asertywność i komunikatywność. Nie każdy spełni się w tej roli, tak samo jak nie wszyscy są powołani, aby być lekarzami czy sprzedawcami. Opieka nad osobą starszą w Niemczech wymaga umiejętności adaptacji. Dlatego przed wyjazdem upewnij się, że jesteś przygotowana do pracy. Dobrym ruchem będzie wybranie sprawdzonej agencji opieki, która zadba o Twoje bezpieczeństwo i o to, by na Twoje konto regularnie wpływała pensja.
  • Pozytywne myślenie: czasami może zdziałać cuda, zwłaszcza na samym początku znajomości z podopiecznym. Dlatego mimo obaw staraj się patrzeć z nadzieją w przyszłość. Kto wie, być może już od początku „złapiecie wspólny język”, a obowiązki okażą się lżejsze, niż przypuszczałaś?
  • Szacunek dla podopiecznego: opieka nad seniorem z zamieszkaniem wiąże się… właśnie z mieszkaniem w jego domu. Ty jesteś gościem – choć przyjechałaś tutaj z zamiarem podjęcia pracy zarobkowej. Dlatego pamiętaj, by odnosić się do osoby starszej z należytym szacunkiem i godnością. Nie bierz do siebie niemiłych wypowiedzi, gdyż często wynikają z frustracji czy z choroby. Mów do podopiecznego powoli i wyraźnie, ale traktuj go jak równorzędną osobę dorosłą.
  • Słuchanie: ale nie automatyczne, lecz aktywne. Seniorzy lubią rozmawiać o swoim życiu. I chociaż często powtarzają te same historie, warto uzbroić się w cierpliwość. Nie zapominaj, że może to wynikać z choroby, chociażby demencji. Postaraj się zadawać pytania, utrzymywać kontakt wzrokowy i nie przerywać podopiecznemu.
  • Wspólne aktywności: opieka nad osobą starszą to również jej aktywizacja. Możecie razem chodzić na spacery, ćwiczyć, rozwiązywać krzyżówki, grać w gry planszowe. A może macie wspólne hobby? Warto to sprawdzić.

opieka nad osobą starszą w domu

Kwestie, o których powinnaś pamiętać w budowaniu relacji

Wiele opiekunek pracujących w Niemczech zadaje sobie pytanie: czy mój podopieczny mnie lubi? Warto wiedzieć, że częstym problemem podczas budowania relacji z seniorem jest niejasne poczucie, że ten żywi do nas niechęć. To powoduje, że obie strony zachowują dystans i zamiast tworzyć więź, stawiają pomiędzy sobą mur. W takiej sytuacji zarówno opiekun, jak i podopieczny czują się odrzuceni, niechciani i samotni. Jeśli i Ty dotychczas borykałaś się z takimi uczuciami, pamiętaj: przeczucia czasami mogą mylić. Być może tak jest i w tym przypadku.

To, co opiekunki opisują jako złośliwość czy obojętność, mogą być wynikiem choroby, a nie brakiem sympatii. Czasami przez tego typu zachowanie senior chce zatrzymać opiekuna przy sobie. Dodatkowo to Ty, pełniąc opiekę nad osobą starszą w domu, stykasz się z większością jej emocji, także tych trudnych. Seniorowi łatwiej jest też rozładować je na obcej osobie (czyli na Tobie) niż na kimś z rodziny. Zdarza się też, że zarówno opiekunka jak i podopieczny „budują” swoją sympatię na pierwszym wrażeniu. A to z kolei jest subiektywne i często zależy od emocji, które kierują nami w danej chwili. Jeśli jesteś zadowolona z otrzymania pracy, szybciej zaakceptujesz i polubisz seniora.

opieka nad seniorem z zamieszkaniem

Jak dbać o relację w opiece nad osobą starszą?

No dobrze – powiesz – ale jak reagować, kiedy oboje z podopiecznym czujemy tę wzajemną niechęć? I czy da się na takich fundamentach zbudować dobrą relację? Odpowiedź brzmi: tak. Nie będzie to łatwe, zwłaszcza na początku, ale warto podjąć wyzwanie. Przede wszystkim postaraj się zrozumieć, dlaczego senior zachowuje się w dany sposób. Być może powodem jest choroba albo negatywne uczucia żywione do innej osoby. Warto poznać sytuację rodzinną osoby starszej, gdyż może wpływać na jej emocje.

Postaraj się zachować spokój, niezależnie od tego, jak reaguje senior. Wiemy, że to jest trudne, ale warto przez pewien czas „zacisnąć zęby” i pozwolić, żeby podopieczny Cię testował. Jednocześnie bądź uprzejma i stanowcza, mów, że nie życzysz sobie takiego zachowania. Okazuj zrozumienie i delikatność dla spraw, które denerwują lub męczą podopiecznego. Zapewniaj go, że jesteś tu po to, by mu pomóc i że zawsze może się do Ciebie zwrócić. Budowanie dobrej relacji to nie tylko wiedza, jak opiekować się osobą starszą w domu. To przede wszystkim obopólne zaufanie, na które pracuje się przez dłuższy czas. Warto o tym pamiętać.