SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Rodzaje i objawy chorób serca u seniora

Serce to „układ rozruchowy” naszego organizmu. Nie bez powodu nazywa się go jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Od niego w dużej mierze zależy nasze życie. Niestety, zdarza się, że przestaje on funkcjonować prawidłowo. Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród seniorów są właśnie choroby serca. Jako opiekunka powinnaś znać ich charakterystykę i objawy – dzięki temu będziesz mogła szybko zareagować i, być może, nawet uratować podopiecznemu życie.

Jakie choroby serca zagrażają osobom starszym?

Czym tak naprawdę są popularne choroby serca? Nazywamy tak schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Ich przyczynami mogą być:

  • niedotlenienie komórek mięśnia sercowego,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • przeciążenia lub uszkodzenia serca,
  • wrodzone wady serca,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego.

Choroby serca mogą się też rozwijać na skutek nieleczonej cukrzycy, miażdżycy, zakrzepicy i niedrożności tętnic. W efekcie może dojść do zawału mięśnia sercowego, czyli ataku serca. Niestety, ten w ¼ przypadków prowadzi do śmierci. Liczy się czas – jeśli pomoc zostanie udzielona natychmiast, istnieje duża szansa, że chorego uda się uratować. Inną chorobą przewlekłą, która ma wpływ na schorzenia serca, jest nadciśnienie tętnicze. Nieleczone, skutkuje powikłaniami, które wraz z upływem czasu wywołuje przerost mięśnia sercowego i miażdżycę. Dochodzi również do powstania tętniaków i rozwarstwienia aorty, a w efekcie udaru mózgu.

Przyjrzymy się teraz najpopularniejszym wśród seniorów chorobom serca. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Chorobę wieńcową. Objawia się ona odkładaniem coraz większej liczby blaszek miażdżycowych w tętnicach, przez co dopływ krwi do serca zostaje mocno ograniczony.
  • Zaburzenia rytmu serca. Dzielą się one na arytmię (niemiarowa praca serca), tachykardię (przyspieszona praca serca), bradykardię (spowolniona praca serca) oraz migotanie przedsionków.
  • Ostrą albo przewlekłą niewydolność mięśnia sercowego. W jej przebiegu serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi. Powodem może być osłabienie mięśnia sercowego lub nieprawidłowa praca zastawek serca.
  • Blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego. Choroba ta powoduje zakłócenia w przesyłaniu impulsów elektrycznych do serca.

Inne częste choroby serca u osób starszych to na przykład: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia i osierdzia, wady zastawkowe, nerwica serca i choroba zakrzepowo-zatorowa.

zawał serca objawy

Objawy chorób serca, które powinny zaniepokoić opiekunkę

Podejrzewasz, że Twój podopieczny może chorować na serce? Uważnie go obserwuj, pytaj o samopoczucie. Zwróć uwagę, czy nie skarży się na następujące objawy:

  • ból w klatce piersiowej (uczucie ciężaru, ściskania albo ostry, nagły, rozpierający ból, który promieniuje do ręki, pleców, szyi lub twarzy),
  • trudności w oddychaniu,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne osłabienie i zmęczenie (zwłaszcza to, które pojawia się nagle i pozornie bez powodu),
  • zawroty głowy, osłabienia, omdlenia,
  • nieregularne bicie serca, przyspieszenie pulsu (szczególnie w spoczynku),
  • obrzęki nóg, stóp, kostek i brzucha.

Chore osoby mówią często o uczuciu pustki w klatce piersiowej, a także zbyt wolnym lub za szybkim, niepokojącym biciu serca. Jednak zanim zabierzesz podopiecznego do kardiologa, pamiętaj, że wymienione wyżej objawy mogą mieć zupełnie inne przyczyny. Niekiedy warto na początku zgłosić się do lekarza rodzinnego, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci dalsze postępowanie. Ma to znaczenie przy nietypowych objawach chorób serca, takich jak ból żuchwy, ramienia lub pleców, bóle brzucha, dyskomfort na tle żołądkowym, zgaga, duszność w trakcie wykonywania codziennych czynności, niepokój i lęk, nocne poty, zmiany nastroju. Warto wiedzieć, że zaawansowane choroby serca objawiają się też na skórze. Osoby cierpiące na niewydolność krążenia często mają niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych, a na nogach pojawiają się pajączki i żylaki. Natomiast wysokie ciśnienie krwi (towarzyszące chorobie niedokrwiennej serca) objawia się bólem i zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia i krwawieniami z nosa. Oczywiście u Twojego podopiecznego nie muszą wystąpić wszystkie te objawy. Dobrze jest więc obserwować seniora i jeśli zauważysz coś niepokojącego – jak najszybciej umówić go do lekarza.

leczenie chorób serca

Życie seniora a profilaktyka chorób serca

Dlaczego choroby serca tak często prowadzą do śmierci pacjenta? Głównie ze względu na to, że wykrywa się je dość późno, często bagatelizując objawy i prowadząc niezdrowy tryb życia. Właśnie – to, jak senior żyje, jest bardzo ważne w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzisiejsze tempo życia, długotrwały stres, niewłaściwa dieta i używki to gotowy przepis na chorobę serca. Oczywiście zdarza się, że odpowiadają za nią czynniki genetyczne, wady wrodzone i wiek. Nie są jednak jej głównym powodem. Warto zatem skupić się na tym, co można poprawić w trybie życia podopiecznego. Przede wszystkim będzie to zdrowsza dieta. Dobrze jest ograniczyć słodycze i tłuste potrawy, a w ich miejsce podawać seniorowi owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, chude mięsa i ryby.

Zadbaj też o jego kondycję fizyczną. Otyłość to kolejny czynnik wywołujący choroby serca. Każdy nadmiarowy kilogram zwiększa ryzyko ich wystąpienia o 3%. Brak ruchu i siedzący tryb życia może skutkować dodatkowo rozwojem cukrzycy II stopnia, nadciśnieniem tętniczym, udarem mózgu czy depresją. A jeżeli podopieczny pali, warto namówić go do rzucenia albo chociaż ograniczenia nałogu. I najważniejsze: chory, zdiagnozowany senior powinien być pod stałą opieką lekarza kardiologa. Na szczęście wiele chorób serca można leczyć, a kluczem do sukcesu jest szybka reakcja, odpowiednia pomoc medyczna, właściwa diagnoza i dobranie terapii.

Często opiekujesz się seniorami z problemami krążenia? Pamiętaj – Twoja praca jest nie tylko trudna, ale i bardzo ważna. Masz bowiem wiedzę, dzięki której jesteś w stanie pomóc podopiecznemu w prowadzeniu stosunkowo normalnego życia. Troska i zaangażowanie, które okazujesz, zasługują na uznanie. My, jako agencja opieki, doskonale o tym wiemy, dlatego mamy dla Ciebie atrakcyjne oferty pracy w opiece w Niemczech. Skontaktuj się z nami. Wspólnie wybierzemy dla Ciebie idealną sztelę.