SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Rozmowa kwalifikacyjna: przykładowe pytania

Praca opiekunki, szczególnie za granicą, wymaga przede wszystkim odpowiednich kwalifikacji i kompetencji. To jednak nie wszystko – opiekunka osoby starszej powinna posiadać również pewne cechy charakteru. Właśnie ich dotyczyć będzie duża część pytań na rozmowie o pracę. Jesteś ciekawa, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko opiekunki? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz pytania, które może zadać Ci rekruter. Zapraszamy do lektury!

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi to nie jest, wbrew pozorom, praca dla każdego. Potrzeba do niej zarówno odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, jak i właściwych cech charakteru. Takie wymagania nie biorą się znikąd. Opiekunka osoby starszej spędza z nią wiele godzin każdego dnia. Do jej zadań należy nie tylko dbanie o dom i przygotowywanie posiłków, ale też pomoc seniorowi w myciu, ubieraniu się czy poruszaniu. Zakres obowiązków jest uzależniony głównie od stanu zdrowia podopiecznego. Na niektórych sztelach opiekunka ma za zadanie jedynie towarzyszyć osobie starszej, spędzać z nią czas i organizować rozrywki. Jednak nie brakuje zleceń, na których konieczna jest kompleksowa, niekiedy całodobowa opieka nad seniorem. To, jaki charakter będzie miała Twoja praca, często zależy też od lokalizacji, dostępności sklepów, odległości od przychodni, parków czy najbliższego miasta.

Jakie zatem cechy powinna mieć opiekunka pracująca w Niemczech? Nietrudno się domyślić, że na pierwszym miejscu stoi cierpliwość i empatia. Osoba, która opiekuje się seniorem, powinna też odznaczać się troskliwością i zaangażowaniem. W wypełnianiu codziennych obowiązków pomoże pogoda ducha i radosne usposobienie. W ten sposób łatwiej jest wymyślić ciekawe rozrywki na popołudnie czy po prostu przetrwać trudniejszy dzień. Warto pamiętać, że podopieczni to często osoby w podeszłym wieku, cierpiące na różne choroby. Schorzenia te mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i zachowanie seniora. Jeżeli więc Twój podopieczny zacznie zachowywać się nieracjonalnie albo nawet agresywnie, nie daj się ponieść emocjom. Zadbaj o jego i własne bezpieczeństwo, postaraj się zachować spokój. Tak samo postępuj w nagłych wypadkach, gdy na przykład musisz wezwać karetkę czy jechać z seniorem do szpitala. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli opiekunka już zżyła się z osobą starszą. Dlatego wśród cech przydatnych w opiece musi się też znaleźć silna psychika.

rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna: jak się przygotować?

Wiesz już, że praca w opiece w Niemczech jest zawodem specyficznym, zarówno pod względem wymagań, jak i obowiązków. Teraz zapewne zadajesz sobie pytanie: jak się przygotować do rozmowy z rekruterem? Pocieszymy Cię – rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko opiekunki jest podobna do innych tego typu spotkań. Rekruter będzie chciał poznać Cię osobiście i zweryfikować informacje, które zawarłaś w CV i w liście motywacyjnym. Będzie też chciał dowiedzieć się, czy Twój charakter i usposobienie pasuje do profilu opiekunki osób starszych. Co zatem zrobić przed rozmową?

  • Zadbaj o swój wygląd. Strój powinien być czysty, schludny i wygodny. Możesz ubrać się bardziej elegancko, ale raczej nie decyduj się na idealnie skrojony garnitur, szpilki i wyraźny makijaż. Postaw na skromność i naturalność.
  • Bądź punktualna. W ten sposób okażesz szacunek osobie, która na Ciebie czeka. A jeśli z jakichś powodów nie możesz przyjść, zadzwoń wcześniej i poinformuj o tym rekrutera.
  • Wycisz, a najlepiej wyłącz telefon. Nic tak nie rozprasza w trakcie rozmowy, jak ciągle „pikające” powiadomienia lub sygnały połączeń.
  • Zrób dobre wrażenie. Profesjonalny, spokojny uśmiech, zdecydowany (lecz nie za mocny) uścisk dłoni – to klucze do sukcesu. Rozmowa kwalifikacyjna służy temu, by obie strony jak najlepiej się poznały. Dlatego staraj się zachowywać naturalnie, w sposób budzący zaufanie. Rekruter pragnie się upewnić, że można powierzyć Ci opiekę nad drugim człowiekiem.

pytania na rozmowie o pracę

Te pytania mogą paść podczas rozmowy o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący etap ubiegania się o pracę. Jeśli dobrze zaprezentujesz się na spotkaniu, Twoje szanse na zatrudnienie rosną. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, o co może Cię zapytać rekruter. Jakie pytania zdarzają się najczęściej?

  • Dlaczego chce Pani/Pan pracować jako opiekun/ka? Lepiej nie odpowiadać, że potrzebujesz pieniędzy i dlatego odpowiedziałaś na ogłoszenie o pracę w niemieckiej opiece za 2000 euro miesięcznie. Wszyscy pracujemy po to, by zarabiać – i rekruter doskonale o tym wie. To pytanie ma pomóc mu poznać Twoją motywację do pracy ze starszymi osobami. Zastanów się, dlaczego według Ciebie seniorzy potrzebują pomocy i jak możesz im ją zapewnić.
  • Jak będzie wyglądał Pani/Pana dzień pracy? To pytanie ma sprawdzić, czy znasz zakres obowiązków opiekunki i czy dobrze go rozumiesz. Pamiętaj, że może on wyglądać inaczej na różnych sztelach, dlatego dokładnie przeczytaj ogłoszenie.
  • Jak spędzi Pani/Pan wolne popołudnie z seniorem? Jednym z Twoich obowiązków będzie dotrzymanie podopiecznemu towarzystwa. Odpowiadając na to pytanie, podkreśl znaczenie zainteresowań seniora, zaproponuj kilka aktywności umysłowych, fizycznych i społecznych.
  • Jakie ma Pani/Pan doświadczenie i kwalifikacje? Jeśli masz odpowiednie wykształcenie, warto o tym wspomnieć. Jeżeli nie – opowiedz o dotychczasowych sztelach czy o opiece nad starszym członkiem rodziny.
  • Jakie pomoce przydadzą się Panu/Pani w opiece nad osobą niepełnosprawną? Tutaj odpowiedź będzie wymagała pewnej wiedzy. Jeśli jeszcze nie pracowałaś z taką osobą, dobrze jest poczytać fachową literaturę. Samo wymienienie łóżka rehabilitacyjnego, krzesła toaletowego czy liftu może rekruterowi nie wystarczyć.
  • Jak zachowa się Pani/Pan w sytuacji, gdy…? W tym pytaniu rekruter wymieni nagłą, niespodziewaną sytuację, z jaką może zetknąć się opiekunka. Niezależnie od tego, czego będzie dotyczyła, powiedz, że przede wszystkim zachowasz spokój i odłożysz emocje na bok. W trudnych momentach często ważna jest szybka, zdecydowana reakcja.

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko opiekunki w Niemczech to stresujący moment. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci przejść przez nią z sukcesem.