W naszej polskiej kulturze przyjęło się, że starsi członkowie rodziny z czasem przechodzą pod opiekę młodszych – dzieci lub wnuków. Po kilku albo kilkunastu latach zdobywanego w ten sposób doświadczenia decydują się na wyjazd do opieki w Niemczech. Czy jednak opieka nad seniorem z rodziny to to samo, co profesjonalna praca za granicą? I czy zakres obowiązków w jakiś sposób się różni? Sprawdź!
Opieka nad seniorem: najczęstsze zadania opiekuna w Niemczech
Osoba pracująca w niemieckiej opiece zajmuje się przede wszystkim podopiecznymi w podeszłym wieku. Często są to ludzie niepełnosprawni, schorowani, w pewnym stopniu niesamodzielni. Opiekunka ma za zadanie pomagać im w codziennych czynnościach. Nietrudno się więc domyślić, że zakres jej obowiązków może być różny, w zależności od stopnia sprawności seniora. Istotne jest też miejsce zatrudnienia czy oczekiwania rodziny osoby starszej. Czym będziesz zajmować się na takim stanowisku? Chociażby dbaniem o higienę podopiecznego – myciem, czesaniem, ubieraniem. Często senior wymaga także pomocy w jedzeniu i podawaniu leków. Zdarza się, że osoba starsza z wieloma rzeczami jest w stanie poradzić sobie sama. W innych przypadkach jednak opieka nad seniorem oznacza szeroko zakrojoną pomoc albo nawet wyręczanie go w najprostszych czynnościach.
Do zadań opiekunki osób starszych w Niemczech należy też zajmowanie się gospodarstwem. Oznacza to, że rodzina seniora będzie od Ciebie wymagać podstawowych prac porządkowych (odkurzanie, ścieranie kurzu, pranie, prasowanie, zmiana pościeli), a także gotowania posiłków dla podopiecznego. Zdarza się też, że opiekunka robi zakupy, zawozi osobę starszą do lekarza czy załatwia sprawy urzędowe. Zawsze jednak ma jedno główne zadanie: zapewnienie seniorowi towarzystwa. Niemieccy seniorzy często z wielu powodów mieszkają sami. Obecność opiekunki jest więc dla nich odskocznią od smutnej, samotnej codzienności. Mają obok siebie kogoś, na kim mogą polegać, kto zajmie im czas rozmową i ciekawymi aktywnościami.
Relacja między opiekunką a osobą starszą
Opieka nad seniorem z rodziny jest przeżyciem bardzo emocjonalnym. Zajmujesz się w końcu bliską osobą – mamą, tatą, dziadkiem – która Cię wychowała, przekazała wartości i dbała o Ciebie. To sprawia, że jesteś silnie zaangażowana w swoje obowiązki, masz motywację do tego, by wykonywać je najlepiej, jak potrafisz. Z drugiej strony jednak rola opiekunki bliskiego Ci człowieka może stanowić poważny psychiczny bagaż. Wiesz bowiem, że Twój rodzic lub dziadek nieuchronnie się starzeje. A jeśli w grę wchodzi poważna, nieuleczalna choroba, pojawia się strach przed śmiercią i cierpieniem. W przypadku opieki zawodowej emocje również są obecne, ale nie są aż tak silne. Podopieczny jest tak naprawdę obcą osobą, niezależnie jak bardzo przyjacielskie są Wasze relacje.
Także relacja z rodziną wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim w przypadku opieki nad bliską osobą jest to także Twoja rodzina. Łatwiej więc się z nią dogadać chociażby w sprawie pomocy czy opieki zastępczej. Możecie swobodnie i z pełnym zrozumieniem wymieniać się obowiązkami, wspierać się nawzajem i tworzyć wokół seniora jeden wielki, rodzinny krąg. Osoby starsze cenią sobie obecność rodziny, niezależnie od narodowości. Dlatego podczas pracy w Niemczech na horyzoncie będą pojawiać się też krewni podopiecznego. Zdarza się, że mieszkają niedaleko. W takim przypadku dobrze jest już na samym początku zorientować się, na jakie wsparcie możesz liczyć. Nie zawsze bowiem rodzina seniora jest gotowa do współpracy z opiekunką. Jest ona dla nich obcą osobą, która przyjechała przecież do pracy. Warto więc od pierwszego dnia postarać się nawiązać z bliskimi seniora pozytywne relacje.
Codzienność opiekunki rodzinnej i opiekunki w Niemczech
Kluczowym zadaniem stojącym przed opiekunką jest odpowiadanie na potrzeby podopiecznego. I jeśli w przypadku opieki nad seniorem z rodziny wydaje się to proste (znamy go dobrze i wiemy, czego oczekuje), to zajmowanie się obcą osobą jest dużo trudniejsze. Umiejętności, które zdobyłaś we własnym zakresie, mogą okazać się niewystarczające do pracy w opiece w Niemczech. Nie zawsze bowiem masz okazję zajmować się osobą niepełnosprawną czy leżącą. A warto wiedzieć, że takiego typu oferty pracy pojawiają się coraz częściej. Opiekunka musi więc wiedzieć, jak go prawidłowo nakarmić, umyć, przetransportować na wózek czy do toalety. Jeżeli dotąd opiekowałaś się babcią, która była w stanie wykonać podstawowe czynności samodzielnie, będzie Ci trudno sprostać wymaganiom.
Ważną kwestią jest podawanie leków. Dotąd zapewne robiłaś to sama – podawałaś, a może nawet wydzielałaś lekarstwa swojemu bliskiemu. Otóż opiekunce w Niemczech nie wolno tego robić. Jeżeli senior jest niepełnosprawny, można jedynie pomóc mu w zażyciu lekarstwa lub o tym przypomnieć. Ustalanie dawek leków, podawanie zastrzyków czy zmiana opatrunków to zadanie lekarza albo pielęgniarki.
A co ze znajomością języka? Gdy opiekowałaś się rodzicem lub dziadkiem, sprawa była prosta, gdyż mówił on po polsku. Za granicą jest o to zdecydowanie trudniej. Początkujące opiekunki często pytają o pracę w opiece w Niemczech, ale w polskiej rodzinie. Ufają, że dzięki temu poradzą sobie bez znajomości języka. To jednak nie takie proste – tego typu zleceń jest coraz mniej. Osoby, które wiążą swoją przyszłość z zawodem opiekuna, powinny więc znać niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Opieka w Niemczech bez języka jest rozwiązaniem jedynie na starcie.
Czy opieka nad seniorem w Niemczech jest trudniejsza?
Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno wygląda nieco inaczej – przede wszystkim dlatego, że jest to praca, za którą otrzymujesz wynagrodzenie i masz podpisaną umowę. Inne są relacje z rodziną seniora, w odmienny sposób angażujesz się w obowiązki. A te z kolei mogą być zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze niż w domu. Wszystko zależy od tego, jakie zlecenie wybierzesz. Zawsze jednak warto pamiętać, że dobra sztela w opiece w Niemczech nie oznacza bezproblemowego zlecenia. Zawodowy opiekun może trafić na podopiecznego, z którym trudno się dogadać, a rodzina niechętnie reaguje na prośby o pomoc. Dlatego dobrze jest podjąć współpracę z agencją, która zagwarantuje Ci pomoc koordynatora.