Opieka nad seniorem to zawód przyszłości. Fakt, że społeczeństwo w Europie starzeje się coraz bardziej, uspokaja opiekunki: pracy z pewnością nie zabraknie. Dlatego tak wiele osób z Polski decyduje się pracować jako opiekunka w Niemczech. Co jednak zrobić, by dostawać coraz lepsze sztele – zważając na to, że konkurencja cały czas rośnie? Rozwiązaniem jest dbanie o własny rozwój zawodowy. Wbrew pozorom w branży opiekuńczej jest to możliwe. Przedstawiamy kilka aspektów, w których opiekunka może podnosić swoje kompetencje.
Obszary, w których opiekunka może się rozwijać
Co najbardziej rzuca Ci się w oczy, gdy przeglądasz oferty pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością ich różnorodność. Na jednym portalu mogą się znaleźć zarówno lepiej płatne, ale i trudniejsze sztele, jak i prostsze, niżej płatne – dla początkujących opiekunek. Niektóre z nich obejmują specjalistyczną opiekę nad seniorem, inne jako obowiązki wymieniają głównie zajmowanie się domem. W zależności od zakresu prac od opiekunki wymaga się różnego rodzaju wiedzy i umiejętności. Co prawda ukończenie kierunkowych studiów, szkoły pielęgniarskiej czy kursów nie jest konieczne, ale mile widziane. Istnieją za to pewne aspekty opieki, w których dodatkowa wiedza po prostu się przydaje. Jakie informacje i umiejętności powinna przyswoić opiekunka w Niemczech?
- Zasady pierwszej pomocy – są niezbędne w pracy opiekunki, zwłaszcza gdy zajmujesz się osobą chorą lub w bardzo podeszłym wieku. Seniorzy są też narażeni na częstsze upadki lub omdlenia. Nierzadko od szybkiej reakcji zależy zdrowie, a nawet życie podopiecznego.
- Wytyczne dotyczące diety seniora – jadłospis dla każdej osoby starszej może być nieco inny. Wszystko zależy od schorzeń, alergii i indywidualnych przyzwyczajeń dietetycznych. Opiekunka powinna wiedzieć, jak skomponować dietę, by była pełnowartościowa i smaczna.
- Choroby wieku podeszłego – do najczęściej występujących należą: choroby otępienne, reumatyczne, cukrzyca, miażdżyca, choroba Parkinsona, nowotwory, osteoporoza, inkontynencja, zaparcia, a także zaburzenia lękowe oraz depresja. Dlatego przed rozpoczęciem pracy warto dowiedzieć się, na jakie schorzenia cierpi senior i poczytać na ich temat.
- Znajomość języka niemieckiego – bez tej umiejętności praca w niemieckiej opiece będzie bardzo trudna, a nawet niemożliwa. Zajmowanie się seniorem to ciągła komunikacja: z nim samym, z jego rodziną, ze sprzedawcą w sklepie czy z lekarzem. Dlatego dobrze jest znać niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym.
Opiekunka w Niemczech: cechy i kompetencje miękkie
Praca opiekunki w Niemczech to przede wszystkim przebywanie z seniorem. Będziesz dotrzymywać mu towarzystwa, a także pomagać w tych czynnościach, z którymi on sam już nie daje sobie rady. Często są to kwestie takie jak mycie czy ubieranie – a więc bardzo intymne. Dlatego opiekunka powinna mieć na uwadze poszanowanie godności osobistej podopiecznego. Bardzo ważną rolę pełni w tym przypadku etyka zawodowa opieki nad osobami starszymi. Obejmuje ona zbiór norm i zasad, dzięki którym opiekunka może swobodnie wykonywać swoje obowiązki, a senior czuje się bezpiecznie i komfortowo. Należy do nich chociażby empatia, czyli umiejętność postawienia siebie na miejscu podopiecznego. Druga sprawa to szacunek i zaufanie. Opiekunka powinna okazywać seniorowi sympatię i życzliwość, a także dotrzymywać słowa w każdej kwestii. Nie bez znaczenia jest też tolerancja, czyli bycie wyrozumiałym dla innych przekonań i poglądów, a także cierpliwość, zwłaszcza gdy opiekujesz się schorowaną osobą.
Najważniejszą cechą przyszłej opiekunki jest komunikatywność. Jeśli łatwo nawiązujesz relacje z nowymi osobami, prościej Ci będzie zbudować zaufanie podopiecznego. A to nie tylko ułatwia wykonywanie obowiązków, ale też pozwala lepiej „dogadać” się z rodziną seniora. Jego bliscy, zatrudniając opiekunkę, chcą przecież dla niego jak najlepiej. Jeśli zobaczą, że jesteś pozytywnie nastawiona do podopiecznego i można Ci zaufać, będą spokojniejsi. Pamiętaj jednak, że idealna relacja potrzebuje czasu. Nie stworzysz jej w jeden dzień, zwłaszcza że na początku jesteście dla siebie z seniorem obcymi osobami. Dlatego dobrym ruchem jest dowiedzenie się o nim jak najwięcej, najlepiej jeszcze przed wyjazdem. Zapytaj o jego zainteresowania, życie, charakter pracy. W ten sposób ułatwisz sobie pierwszy kontakt z osobą starszą. A już na zleceniu pamiętaj o przyjaznym uśmiechu i otwartości. Być może uda Ci się szybciej przełamać pierwsze lody.
Jak podnosić kwalifikacje zawodowe w opiece?
Rozwój zawodowy to coś, co powinna mieć na uwadze każda opiekunka w Niemczech. Praca ta jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, a większa wiedza i doświadczenie pozwalają ją lepiej wykonywać. Dodatkowo im więcej wiesz i potrafisz, tym lepiej płatne zlecenia możesz dostawać. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na podniesienie kwalifikacji opiekunki osób starszych.
- Specjalistyczne kursy opiekuńcze – często realizowane przez agencje opieki. W Veritas są to szkolenia praktyczne z opieki nad seniorem oraz kursy niemieckiego dla opiekunek .
- Kursy otwarte, organizowane przez zewnętrzne ośrodki – zwykle przypominają studia podyplomowe i weekendowe kursy zawodowe. Zaliczamy do nich na przykład gerontologię i opiekę nad osobami starszymi.
- Zajęcia w szkole językowej – pozwalają poznać ogólne podstawy języka niemieckiego.
- Aplikacje do nauki niemieckiego – to metoda, dzięki której możesz uczyć się w domu. Kiedy tylko masz chwilę, wyjmujesz smartfon albo uruchamiasz komputer i możesz poświęcić czas na naukę języka. Niektóre z nich, zwłaszcza te przygotowane przez firmy oferujące opiekę w Niemczech, skupiają się na najpotrzebniejszych Ci zagadnieniach.
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele opiekunek ceni sobie rozwiązania, które oszczędzają czas. Jedną z takich opcji są bezpłatne kursy opiekuńcze online. W ich zakres wchodzą: filmy instruktażowe omawiające różne sytuacje z zakresu opieki, poradniki dotyczące zajmowania się seniorami z różnymi schorzeniami, przydatne artykuły oraz kursy języka niemieckiego. Wiele z nich gwarantuje certyfikaty po ich ukończeniu – i na takich kursach właśnie warto się skupić. Udokumentowane doświadczenie sprawi, że będziesz otrzymywać coraz lepsze zlecenia.