SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Ruch na świeżym powietrzu - propozycje aktywności fizycznych dla seniora

Aktywizacja podopiecznego to jedno z najważniejszych zadań stojących przed opiekunką osoby starszej w Niemczech. Codzienna dawka ruchu pozwala zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie seniora. Dlaczego więc – zwłaszcza wiosną i latem, kiedy jest ciepło – nie postawić na wspólne ćwiczenia na świeżym powietrzu? Opiekunki, które ćwiczą razem z seniorem, wraz z nim czerpią korzyści z regularnego ruchu. Kluczem do sukcesu jest dobranie bezpiecznych i dających satysfakcję treningów. Sprawdź, jaka aktywność fizyczna będzie odpowiednia dla Twojego podopiecznego.

Chodzenie, czyli umiarkowana aktywność fizyczna

Na pierwszym miejscu wśród aktywności dla seniorów znajdują się oczywiście spacery. Są one dostępne niemal dla każdego, bez względu na sprawność fizyczną czy wydolność oddechową. Jeśli więc zastanawiasz się, od czego zacząć wiosenne treningi ze swoim podopiecznym, postaw na spacer. Zorientuj się, gdzie znajduje się najbliższy park lub las; dobrym wyborem okaże się też plaża czy tereny nad rzekami. W takich miejscach powietrze jest czystsze niż w mieście, jest też bezpieczniej i zwykle nie ma tłumów. Już półgodzinna aktywność fizyczna będzie miała dobroczynne działanie dla organizmu – poprawi krążenie, dotlenienie oraz nastrój seniora. Jeżeli Twój podopieczny ma problemy z poruszaniem się, lepiej nie wybierać się na długie wyprawy. Zamiast tego idźcie do pobliskiego parku albo na promenadę. Ważne jest, by na trasie znajdowały się ławki, na których będzie można odpocząć.

Senior lubi spacery, ale od czasu do czasu chciałby spróbować nieco bardziej intensywnych ćwiczeń? Zaproponuj mu chodzenie z kijkami, czyli nordic walking. W ostatnich latach ten sport staje się coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród osób starszych. Spacer z kijkami angażuje wiele mięśni w ciele, a przy tym zapewnia asekurację i stabilizację. To przekłada się na komfort i poczucie bezpieczeństwa – senior nie musi się martwić, że w trakcie ćwiczeń coś mu się stanie.

Najbardziej intensywnym rodzajem ćwiczeń z tej grupy jest oczywiście jogging. Bieganie po 60. roku życia jest dobroczynne dla ciała, ale też obciążające dla organizmu. Dlatego zanim zdecydujecie się wspólnie biegać, dobrze jest poradzić się lekarza prowadzącego seniora. Warto też rozważyć „marszobieg”, czyli bieg w tempie, które pozwala swobodnie rozmawiać.

wiosenne aktywności

Plenerowy sport dla osoby starszej

Jednym z treningów, które można przenieść z domu „pod chmurkę”, jest gimnastyka lub aerobik. Ćwiczenia te znakomicie uelastyczniają mięśnie, utrzymują ruchomość stawów i zwiększają gęstość kości. Planując trening na świeżym powietrzu, wybierz ruchy o małej intensywności, tak by zredukować ryzyko kontuzji. Dobrym pomysłem będzie marsz w miejscu, krążenia ramion i tułowia, stanie na jednej nodze, skręty tułowia, rozciąganie nóg i pleców. Możesz też wzbogacić trening prostymi ćwiczeniami na bazie jogi – znajdziesz je w Internecie.

Kolejną propozycją sportu dla seniora jest jazda na rowerze. Ciepłe dni zachęcają do dalszych wypraw, a stan zdrowia podopiecznego na nie pozwala? Zapakujcie do plecaka wodę, zdrowe przekąski i wsiądźcie na rowery. Ta dyscyplina nie tylko wpływa pozytywnie na kondycje stawów, ale też na pracę serca i całego układu krwionośnego. Jeśli więc senior ma tendencję do żylaków i zakrzepów, regularna jazda na rowerze pomoże mu ich uniknąć. Także w przypadku problemów z sercem ta aktywność fizyczna będzie nieoceniona. Minimalizuje bowiem ryzyko miażdżycy, zawału serca, a nawet udaru. A jeśli Twój podopieczny cierpi na bezsenność, popołudniowe wycieczki rowerowe pomogą mu ją zwalczyć. Warto jednak pamiętać, że jazda na rowerze jest dyscypliną wymagającą więcej wysiłku. U osób bardzo osłabionych, z zaburzeniami błędnika czy poważnymi chorobami stawów stan zdrowia może się niestety pogorszyć. Zamiast wycieczek w plener można wtedy wybrać krótkie sesje na rowerku stacjonarnym; oczywiście po konsultacji z lekarzem albo fizjoterapeutą.

sport dla seniora

Gdy pada deszcz: grupowe zajęcia ruchowe dla seniorów

Zdarza się, że pogoda mimo wszystko nie zachęca do wyjścia na zewnątrz. W takich przypadkach nie trzeba ograniczać się tylko do codziennej gimnastyki w domu. Dobrym pomysłem na aktywizację seniora będzie pływanie. Nie tylko poprawia kondycję i wydolność oddechową, ale też dba o stawy, nie obciążając ich zbytnio. Regularna aktywność fizyczna na basenie pomaga walczyć z cukrzycą, nadciśnieniem, miażdżycą i bólami kręgosłupa. Fizjoterapeuci często zalecają pływanie jako rehabilitację, zwłaszcza przy chorobie Parkinsona, zwyrodnieniach stawów czy powikłań po udarze mózgu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej pływalni oferuje zajęcia na basenie dla seniorów. Być może i w Waszej okolicy się one odbywają?

Ostatnią na dziś propozycją aktywności dla osoby starszej jest taniec. To połączenie sportu i dobrej zabawy, a jednocześnie możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Taniec wpływa korzystnie na równowagę, koordynację ruchową i elastyczność ciała, a dodatkowo poprawia kondycję. A jeśli zapiszesz podopiecznego na zajęcia dla seniorów, będzie mógł więcej przebywać ze swoimi rówieśnikami i – kto wie – może odkryje w sobie nową pasję?

Chcesz, by Twój podopieczny długo cieszył się sprawnością, kondycją i dobrą formą fizyczną? Kluczem do sukcesu będzie odpowiednio dobrana aktywność. Regularny ruch wzmocni układ odpornościowy seniora, poprawi sen, a także zwiększy motywację i poczucie celu. Wiosną i latem, gdy jest ciepło i słonecznie, śmiało można przenieść treningi na zewnątrz, do parku lub ogródka. W ten sposób organizm osoby starszej wyprodukuje więcej witaminy D, ważnej dla zdrowia i mocnych kości. Aktywność fizyczna niesie więc za sobą wiele korzyści – zarówno dla podopiecznego, jak i dla jego opiekunki.