SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Samotna osoba starsza - jak się nią opiekować?

Starość spędzona w samotności to dosyć często spotykany problem wśród seniorów. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Niezależnie jednak od przyczyn samotności, jest ona bardzo trudna dla osób starszych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy ich stan zdrowia ulega nagłemu pogorszeniu i nie mogą już funkcjonować tak, jak dotychczas. Ty, jako opiekunka, możesz pomóc podopiecznemu poradzić sobie z samotnością. Praca w Niemczech w opiece jest ku temu doskonałą okazją.

Powody samotności wśród seniorów

Skąd tak naprawdę bierze się samotność osób starszych? Przecież w ciągu swojego życia nawiązywali oni wiele relacji osobistych i zawodowych. Spotykali różnych ludzi, budowali rodziny, a także sami byli dziećmi. Zdarza się jednak, że w miarę upływu lat seniorzy stopniowo zamykają się na świat i ludzi. Niektórzy przez długi czas żyją w samotności; niewykluczone są także konflikty rodzinne. A jeżeli nawet podopieczny ma dobre relacje z dorosłymi dziećmi, to często kontakt między nimi zanika. Ludzie w podeszłym wieku niekiedy żyją też sami ze względu na śmierć współmałżonka. Taka samotność jest bardzo dokuczliwa, ale statystyki pokazują, że niewiele seniorów wchodzi ponownie w związki małżeńskie. Aktywność zawodowa pomaga nieco odsunąć samotność w czasie, ale ignorowany problem zwykle daje owoce w podeszłym wieku.

samotny senior

Mimo, że powstaje coraz więcej miejsc, w których seniorzy mogą się spotykać, samotność wśród nich ciągle rośnie. Tę tendencję obserwuje się także w Niemczech. Dlaczego samotna starość jest coraz częstsza? Głównym powodem jest to, że dorosłe dzieci seniorów wyprowadzają się z domu i zakładają własne rodziny. Jeszcze do niedawna domy były wielopokoleniowe, a najstarsi członkowie rodów mogli liczyć na codzienną pomoc dzieci, wnuków i prawnuków. Relacje z sąsiadami też nie są dziś tak zażyłe, jak kiedyś, zwłaszcza w wielkich miastach. Wbrew pozorom na wsi trudniej o samotność – tam wszyscy się znają, a więzi społeczne wciąż jeszcze są silne.

Praca w Niemczech: rola opiekunki samotnej osoby starszej

Samotność tak naprawdę może dopaść każdego z nas, ale to seniorzy częściej się z nią borykają. Duży wkład w to mają też choroby przewlekłe. Osoba starsza, która prawie nie wychodzi z domu ze względu na uporczywe schorzenia, nie poznaje wielu nowych ludzi. Dodatkowym problemem jest brak znajomości nowoczesnych technologii. Nie mając dostępu do internetu, samotny senior jest skazany wyłącznie na swoje towarzystwo. Jeśli więc pracujesz jako opiekunka w Niemczech, możesz pomóc swojemu podopiecznemu pokonać samotność. Jak? Po prostu – dotrzymując mu towarzystwa. Oprócz wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności warto też zachęcić seniora do dodatkowych aktywności. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, z których z pewnością wybierzesz coś, co będzie odpowiadać osobie starszej.

opiekunka osoby starszej

Samotny senior – jak można mu pomóc?

Wielu seniorów ma obawy przed korzystaniem z internetu. Jeśli Twój podopieczny do nich należy, warto spróbować zmienić jego nastawienie. Poznawanie nowych ludzi w sieci może być lekarstwem na samotność dla osoby starszej, która nie wychodzi z domu. Na dodatek internet jest kopalnią wiedzy. Korzystanie z niego spodoba się seniorom, którzy lubią być na bieżąco z informacjami.

Także ludziom w podeszłym wieku przydaje się codzienna dawka ruchu. Aktywność fizyczna dopasowana do możliwości seniora zwiększa kondycję, poprawia samopoczucie i redukuje stres. Osoby starsze z reguły nie lubią zmian, dlatego przekonanie ich do konkretnych aktywności może być trudne. Nie zrażaj się jednak – daj seniorowi raz lub dwa razy spróbować jazdy na rowerze czy regularnych spacerów. Jeśli je polubi, spotkają Was same korzyści. Dla Ciebie praca w Niemczech stanie się przyjemniejsza, a podopieczny zachowa zdrowie, dobry nastrój i jednocześnie nie będzie samotny. Nawet na spacerze można poznać nowe osoby i zamienić z nimi kilka niezobowiązujących słów.

Ostatnim, ale najskuteczniejszym pomysłem na pokonanie samotności są częste rozmowy. Opiekunka pracująca w Niemczech powinna dbać o relację z seniorem, a najlepszym sposobem na to jest dialog. Osoby starsze często potrzebują słuchacza i rozmówcy w jednym. Pragną po prostu posiedzieć z kimś znajomym, spokojnie porozmawiać, zwierzyć się ze swoich problemów i obaw. Znajdź więc chwilę na wysłuchanie podopiecznego, poproś, żeby opowiedział Ci historie z dzieciństwa i młodości. Dzięki temu nie tylko zbudujesz z seniorem więź, ale też sprawisz, że poczuje się całkowicie bezpiecznie.