Czy wiesz, że z roku na rok wśród seniorów rośnie grupa osób, które przeszły zawał serca? Jeśli i Twój podopieczny do nich należy, warto wiedzieć, jak się nim odpowiednio zająć. Opieka nad seniorem po zawale lub udarze to nie tylko codzienne obowiązki i podawanie leków. To czasem również przygotowanie podopiecznego do koniecznych zabiegów i operacji oraz troszczenie się o jego powrót do zdrowia. Rekonwalescencja chorego na serce jest trudna i wymaga od opiekunki dużej uwagi, cierpliwości i wiedzy. Dziś dowiesz się, jak choroba serca seniora wpływa na opiekę nad nim. Zapraszamy!
Jakie objawy daje choroba serca?
Niejedna choroba serca, w tym niewydolność krążenia, zawał czy miażdżyca, rozwija się w ukryciu. Często pierwszym jej objawem są problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem. Szacuje się, że dotyczą one niemal 70% osób starszych. Wielu z nich jednak bagatelizuje niepokojące znaki, jak szybkie męczenie się, zadyszka przy wchodzeniu po schodach lub problemy ze snem. Zrzucają odpowiedzialność na swój podeszły wiek, twierdzą, że „na starość tak już musi być”. A choroba ciągle, niepostrzeżenie atakuje organizm, prowadząc nierzadko do stanu, który zagraża życiu. Opiekunka powinna więc regularnie dbać o to, by podopieczny mierzył sobie ciśnienie – oraz oczywiście zapisywać wyniki. Jeżeli ciśnieniomierz przez dłuższy czas wskazuje wartości przekraczające 140/90, warto zachować czujność. Zwłaszcza, gdy osoba starsza skarży się na bóle głowy czy zaburzenia widzenia. Jeśli stan zdrowia seniora Cię niepokoi, umów go na wizytę u lekarza. Specjalista przeprowadzi podstawowe badanie i zapisze leki. Być może skieruje seniora na dodatkowe badania, jak chociażby stężenie cholesterolu i cukru we krwi. W ten sposób będzie można szybko określić ryzyko lub stopień zaawansowania choroby serca.
Twoim głównym zadaniem, jako opiekunki, jest więc zrozumienie i szybkie rozpoznanie objawów chorób serca. Tylko w ten sposób będziesz w stanie szybko zareagować na nagłe pogorszenie się stanu zdrowia seniora. Niektóre symptomy mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne albo mylące. Na jakie objawy zwrócić uwagę?
- duszności, trudności w oddychaniu (zwłaszcza przy wysiłku albo w ciepły dzień),
- zawroty głowy, nadmierne pocenie,
- obrzęki nóg lub rąk, uczucie ucisku w obszarze kostek albo nadgarstków,
- uczucie nadmiernego zmęczenia i osłabienia, które nie ustępuje po odpoczynku,
- nieprawidłowe bicie serca, arytmia,
- bóle w klatce piersiowej,
- nudności, wymioty,
- nagłe i nietypowe osłabienie.
Warto być wyczulonym szczególnie na ostatnie dolegliwości, gdyż mogą być oznaką zawału. Jeśli podopieczny skarży się na ból w klatce piersiowej lub plecach, jest osłabiony i ma nudności, jak najszybciej wezwij pomoc medyczną.
Opieka nad seniorem chorym na serce
Na czym powinna polegać opieka nad podopiecznym chorującym na serce? Przede wszystkim na uważności. Konieczne jest zrozumienie specyfiki schorzenia i obserwowanie na bieżąco stanu zdrowia osoby starszej. Trzeba odtąd regularnie monitorować ciśnienie, puls i poziom cukru we krwi. Naucz się także reagować na nieprzewidziane sytuacje: rozpisz sobie plan działania, a w widocznym miejscu powieś kartkę z ważnymi numerami telefonów. W profilaktyce i leczeniu tego typu schorzeń nie bez znaczenia jest też zbilansowana dieta i ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu. Pamiętaj również o psychice seniora. Postępująca choroba serca, zawał czy udar może skutkować przygnębieniem, lękiem o zdrowie czy nawet depresją. Dlatego staraj się rozmawiać z podopiecznym o jego obawach i niepokojach, proponuj mu ciekawe zajęcia, dzięki którym choć na chwile oderwie się od ponurych myśli.
Przyjrzyjmy się teraz kwestii żywienia osób chorych na serce. To, co senior je, wpływa na stan jego naczyń krwionośnych, udrożnia je i wspomaga ich prawidłowe działanie. Dieta przy chorym sercu powinna obejmować 5 posiłków dziennie. Niech będą urozmaicone, pełne warzyw, ryb i olejów roślinnych. Chory powinien ograniczać za to tłuszcze zwierzęce, białe pieczywo i ciężkostrawne potrawy. Pamiętaj też, by zachęcać seniora do picia wody (optymalna jej ilość to 30 ml dziennie na kilogram masy ciała). Jeżeli podopieczny ma nadwagę, dobrym ruchem będzie konsultacja z dietetykiem.
W przypadku leczenia i profilaktyki chorób serca dieta i leki to nie wszystko. Równie ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Wpisuje się w niego codzienna aktywność seniora, jak chociażby spacer i lekka gimnastyka. Bardzo istotna jest poranna i wieczorna toaleta, a konkretnie obserwacja skóry i stanu zdrowia osoby starszej. Zwracaj uwagę na wszelkie obrzęki, rany i zaczerwienienia, a także na dolegliwości, które zgłasza podopieczny. Dbaj o jego zdrowy, spokojny sen i odpoczynek. Choroba serca powinna też być motywacją do ograniczenia, a najlepiej rezygnacji z używek takich jak alkohol czy papierosy.
Na opiekunce spoczywa duża odpowiedzialność
Opiekunka pracująca w Niemczech powinna na bieżąco poszerzać swoją wiedzę – zwłaszcza gdy w grę wchodzi opieka nad osobą chorą na serce. W takiej sytuacji Twoja praca nie jest tylko prostą pomocą w codziennych sprawach. To także zapewnienie wsparcia emocjonalnego, ciągła kontrola zdrowia i obserwacja objawów. Warto mieć na uwadze, że niejedna choroba serca stanowi poważne zagrożenie dla życia osoby starszej. Gdy zrozumiesz istotę tych schorzeń, łatwiej Ci będzie dbać o seniora i właściwie reagować w nagłych sytuacjach.
Całodobowa opieka nad chorym seniorem to bardzo trudne zajęcie. Często opiekunce towarzyszą trudne emocje, które udzielają się podopiecznemu – i odwrotnie. Dlatego codziennie warto troszczyć się o Wasz dobrostan. Postaraj się tak zaplanować dzień, żeby zrobić wszystko bez zbędnego pośpiechu, a dodatkowo znaleźć chwilkę na złapanie oddechu, wspólny spacer z podopiecznym czy rozmowę z bliskimi. Pamiętaj, że Twój spokój udziela się też seniorowi.