SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Specyfika pracy w Niemczech: z czym musi liczyć się opiekunka?

Opieka w Niemczech jest zawodem zupełnie niepodobnym do innych. To połączenie pracy fizycznej z umysłową, a na dodatek pewnego rodzaju powołanie. Opiekunki zajmują się drugim człowiekiem, często starszym, schorowanym, o specjalnych potrzebach. Każda sztela jest inna; zmieniają się potrzeby seniorów i oczekiwania rodzin. Trzeba więc przygotować się na każdą ewentualność i być otwartym na wszelkie zmiany. To nie jedyne wyzwanie, przed jakim staje opiekunka w Niemczech. Dziś przekonasz się, na czym polega specyficzność pracy w opiece. Zapraszamy!

Przygotowania do pracy w opiece w Niemczech

Mówi się, że ile szteli, tyle rodzajów pracy w opiece – i to poniekąd prawda. Zawód ten jest wielowymiarowy, a zakres obowiązków opiekunki w dużej mierze zależy od oczekiwań podopiecznego i jego rodziny. Nietrudno się więc domyślić, że niemieccy pracodawcy oczekują od opiekunki szerokiego zakresu umiejętności. Zadania, które będą przed nią stały, nie ograniczają się tylko do czynności pielęgnacyjnych. Opiekunka w Niemczech dba też o samopoczucie i komfort podopiecznego, a nierzadko również zajmuje się domem. Do jej obowiązków należy więc monitorowanie stanu zdrowia seniora, zapewnianie mu rozrywki, dbanie o jego kondycję umysłową i fizyczną. Oprócz tego opiekunka przygotowuje posiłki, robi zakupy, sprząta użytkowane przez siebie i seniora pomieszczenia, przypomina mu o zażywaniu leków. Jej obowiązki są więc różnorodne, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania.

Jak więc przygotować się do tej pracy? Najważniejszą umiejętnością jest dostosowanie się do stanu zdrowia i potrzeb konkretnego podopiecznego. Warto, byś była gotowa zarówno na pracę z zupełnie sprawnym seniorem, jak i na opiekę nad osobą leżącą. Zwykle na ostatnią opcję decydują się doświadczone opiekunki, z wiedzą medyczną i zawansowanymi umiejętnościami pielęgnacyjnymi. Niezależnie jednak od tego, na jaką sztelę wyjedziesz, ważne, byś umiała adaptować się do zmieniających się warunków. W większości przypadków bowiem opiekunka zamieszkuje w domu podopiecznego. Jest więc przy nim właściwie całą dobę, a to rodzi wiele wyzwań i trudności. Jedną z nich jest rozdzielenie życia zawodowego od prywatnego, a także konieczność rozmowy w obcym języku. Rodziny oczekują, że opiekunka będzie posługiwać się przynajmniej podstawowym niemieckim.

opiekunka osób starszych

Wpływ lokalizacji i warunków zatrudnienia na ofertę pracy

Czym jeszcze charakteryzuje się praca opiekunki osób starszych w Niemczech? Przede wszystkim różnorodnością ofert i lokalizacji. Ogłoszenia o pracę dotyczą całego obszaru Niemiec, od wielkich miast po najmniejsze wioski. Każda z tych lokalizacji ma swoje plusy i minusy. W dużych miastach łatwiej jest zrobić zakupy, wyjść do kawiarni czy kina; wszędzie też dojedziesz komunikacją miejską. Trzeba się za to przyzwyczaić do hałasu i tłoku. Z kolei mniejsze miasta i wsie dają więcej prywatności i spokoju, a także większą bliskość z naturą. Trudniej jest jednak gdziekolwiek dojechać – często więc rodziny wymagają od opiekunki czynnego prawa jazdy. Jeśli natomiast chodzi o same oferty zatrudnienia, ich różnorodność polega na zakresie obowiązków. Niektóre z nich obejmują samą opiekę nad seniorem, inne rozszerzają obowiązki opiekunki o zajmowanie się domem. Zdarza się też, że rodziny wymagają doświadczenia medycznego czy znajomości konkretnych schorzeń. Różnice dotyczą też czasu trwania kontraktu. Umowę można zawrzeć na krótkoterminowe zastępstwo, na dłuższy czas (kilka lub kilkanaście tygodni, z opcją przedłużenia) albo jedynie na święta lub wakacje.

Kolejną specyficzną cechą pracy w opiece seniora są warunki zatrudnienia i wynagrodzenie. Ile zarabia opiekunka w Niemczech? Najprościej powiedzieć: to zależy. Zazwyczaj od doświadczenia, poziomu znajomości języka, lokalizacji pracy oraz zakresu obowiązków. W Veritas mamy dla Ciebie zlecenia za minimum 1800 euro netto miesięcznie – łatwo też możesz u nas trafić na sztelę wartą powyżej 2100-2200 euro na rękę. Dodatkowo proponujemy opiekunkom premie świąteczne i wakacyjne oraz zwrot kosztów podróży w obie strony. Jako agencja zapewniamy też bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie w domu podopiecznego. Istotnym elementem pracy w opiece w Niemczech jest ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Firma, która je oferuje, z pewnością działa legalnie, a to przekłada się na lepsze warunki pracy i większe bezpieczeństwo. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyjeździe za granicę, dokładnie zapoznaj się z ofertą zatrudnienia i prezentowanymi w niej warunkami pracy.

opieka w Niemczech

Na jakie wyzwania musi przygotować się opiekunka w Niemczech?

Praca w charakterze opiekunki osób starszych może się wydawać monotonna, ale w rzeczywistości taka nie jest. Wiąże się ona z wieloma codziennymi wyzwaniami. Aby im sprostać, opiekunka w Niemczech musi nie tylko posiadać praktyczne umiejętności, ale również być odporna psychicznie i emocjonalnie. Z czym najczęściej muszą radzić sobie opiekunki?

  • Zarządzanie czasem – praca w opiece oznacza wiele, często różnorodnych, obowiązków. Czasem okazuje się, że 24 godziny to za mało, aby ze wszystkimi sobie poradzić. Opiekunka powinna więc mądrze zarządzać swoim czasem pracy.
  • Stres – zajmowanie się starszą, schorowaną osobą bywa źródłem stresu. Taka praca jest emocjonalnie obciążająca, dlatego warto, by opiekunka znała techniki radzenia sobie z napięciem psychicznym.
  • Bariera językowa i kulturowa – nieznajomość języka to duże utrudnienie w komunikacji. Na początku trudno też zrozumieć obcą kulturę, z którą nie miało się wcześniej styczności.
  • Obciążenie fizyczne – podnoszenie, przenoszenie, pomoc seniorowi we wstawaniu to wymagające fizycznie czynności. Dlatego dobrze, jeśli opiekunka od początku uczy się prawidłowych technik transferu.
  • Tęsknota za domem – kilka lub kilkanaście tygodni za granicą, z dala od bliskich jest dla opiekunki dużym przeżyciem.
  • Trudne zachowania podopiecznego – mowa w szczególności o osobach chorych na demencję czy Alzheimera. Do opieki nad nimi potrzebne są duże pokłady cierpliwości i empatii.

Często jednak wyzwania, przed którymi staje opiekunka w Niemczech, nie umniejszają jej satysfakcji z wykonywanej pracy. Dobrze jest mieć świadomość, że sukces w zawodzie zależy od odpowiedniego przygotowania. Jeżeli opiekunka cały czas doskonali swoje umiejętności i dba o zdrowie (fizyczne i psychiczne), będzie jej łatwiej odnaleźć się na szteli.