SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Sposoby na stres w pracy opiekunki

Praca w niemieckiej opiece, ze względu na swój charakter, może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne. Jedną z nich jest przewlekły stres, którego trudno uniknąć podczas wypełniania obowiązków. Opiekunka osoby starszej nie powinna więc bagatelizować nawet najmniejszych objawów. Na co zwrócić uwagę, kiedy powinna Ci się zapalić czerwona lampka i co najważniejsze – jak sobie z tym stresem radzić?

Opiekunka osoby starszej często się stresuje

Opieka nad seniorami w Niemczech jest zajęciem bardzo wymagającym, ale dającym też wiele satysfakcji. Często też wiąże się z wysokimi zarobkami i możliwością długofalowej współpracy. Zawód ten nie jest jednak wolny od wad. Wielomiesięczna, a czasem i wieloletnia opieka nad starszymi, chorymi podopiecznymi to duże obciążenie dla zdrowia. Opiekunka może cierpieć nie tylko na fizyczne schorzenia. Codzienna praca oddziałuje też na jej psychikę. Specyfika pracy za granicą sprawia, że opiekunki rezygnują z życia prywatnego i tego, co sprawiało im radość. A to z kolei może prowadzić do powstania problemów ze zdrowiem czy nawet wypalenia zawodowego. Wykonywanie obowiązków staje się trudne, męczące i obarczone coraz większym stresem.

Z upływem czasu w opiekunce może narosnąć frustracja i niezadowolenie z tego, co robi. Niektórzy twierdzą, że przeciągające się złe samopoczucie prowadzi wprost do stanu, który nazywają zespołem stresu opiekuna. I chociaż termin ten nie jest potwierdzony medycznie, to dane wskazują, że wiele osób pracujących w niemieckiej opiece może cierpieć na przewlekły stres. Objawia się on przede wszystkim psychicznym i fizycznym zmęczeniem, a także pogarszającym się stanem zdrowia.

opiekunka osoby starszej

Przyczyny i objawy stresu w pracy opiekunki

Chociaż stres nie zna wieku, to ryzyko wystąpienia jego przewlekłego stanu może wzrastać wraz z metryką. Znaczenie ma też czas trwania zlecenia. Opiekunka osoby starszej codziennie staje przed wieloma wyzwaniami i obowiązkami. Musi pomagać seniorowi w wykonywaniu codziennych czynności, niekiedy zmagać się z jego złymi nastrojami. Do tego konieczne jest przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości, ograniczony czas dla siebie i odstawienie na bok własnych potrzeb. To wszystko sprawia, że zmęczenie i negatywne emocje cały czas rosną. Następnym etapem jest wspomniane już wcześniej fizyczne i psychiczne wyczerpanie organizmu. Jeśli opiekunka jest zdana tylko na siebie, to potęguje frustrację.

Pierwsze objawy przewlekłego stresu bardzo łatwo zbagatelizować. Na dodatek opiekunowie poświęcają się całkowicie pracy, rezygnując z życia towarzyskiego. Nie warto tego robić, gdyż uzyskana w ten sposób samotność źle działa na psychikę. Gdy człowiek nie ma wsparcia z zewnątrz, łatwiej ulega stanom lękowym i depresyjnym. Na co więc zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności na:

  • zwiększony lęk i stres,
  • poczucie bezsilności, narastającą frustrację,
  • uczucie osamotnienia,
  • większą drażliwość i nerwowość,
  • stałe uczucie zmęczenia, a nawet wyczerpania,
  • problemy ze snem i koncentracją,
  • dolegliwości żołądkowe.

Skutki długotrwałego stresu mogą być bardzo obciążające dla psychiki i zdrowia opiekunki. Dlatego tak ważne jest, żeby umieć sobie z nim radzić – i to jak najbardziej efektywnie.

jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem w opiece w Niemczech?

Przede wszystkim nie obawiaj się rozmowy i proszenia o pomoc. Jeżeli trafiłaś na tak zwanego „trudnego” podopiecznego, spokojnie porozmawiaj z jego rodziną. Być może wahania nastrojów i gwałtowne zachowania da się wyciszyć poprzez dobranie odpowiednich lekarstw. A gdy czujesz, że codzienność Cię przytłacza, nie bój się zadzwonić do swojego koordynatora. W Veritas wspieramy nasze Opiekunki w trudnych chwilach. Nieoceniona okazuje się też rozmowa z bliskimi osobami albo koleżanką po fachu. Najważniejsze jest, żebyś nie została sama z problemem i korzystała z pomocy, kiedy tylko jej potrzebujesz.

Opiekunka w Niemczech zwykle nie ma wiele wolnego czasu. Niemal cały dzień, a niekiedy i noc, poświęca podopiecznemu. Dlatego dla równowagi psychicznej ważne są przerwy. Wykorzystaj jak najlepiej i najpełniej czas, gdy senior ma drzemkę albo zajmuje się nim ktoś inny. Zrób coś, co Cię odpręży: poczytaj książkę, wyjdź na spacer, wybierz się na przejażdżkę rowerową, „odkurz” swoje zapomniane hobby. Każda minuta odpoczynku jest na wagę złota – zregenerowana i zrelaksowana opiekunka osoby starszej lepiej zadba o podopiecznego, ale też o siebie. W odzyskaniu dobrego samopoczucia pomoże Ci stały harmonogram dnia. Łatwiej będzie zająć się obowiązkami ze świadomością, że już za godzinę czy dwie usiądziesz z książką na tarasie.

I ostatnia rzecz, być może najważniejsza: doceniaj swoją pracę. Opieka w Niemczech jest bowiem zajęciem trudnym, ale bardzo potrzebnym i szanowanym. Dostosuj też stawiane przed sobą cele do swoich możliwości, a będzie Ci prościej je osiągnąć. Pamiętaj, że negatywne emocje są naturalne, a zaprzeczanie im może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Pozwól im wybrzmieć, a następnie postaraj się skupić na pozytywach. Uwierz w siebie i swoje umiejętności, a kiedy tego potrzebujesz, nie wahaj się prosić o wsparcie. I przede wszystkim doceniaj każde swoje osiągnięcie i sukces. Wykonujesz niezwykle wartościową pracę – nie zapominaj o tym!