SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Święta opiekunki w Niemczech

Boże Narodzenie to dla wielu ludzi okazja do spędzenia czasu z bliskimi. Atmosfera świąt i Wigilii sprawia, iż nie wyobrażają sobie, żeby kogokolwiek mogło zabraknąć przy stole. Zdarza się jednak, że praca opiekunki w Niemczech utrudnia powrót do domu na święta. Dodatkowo podopieczni niekiedy nie mają nikogo, kto mógłby towarzyszyć im w świąteczne dni. Dlatego niektórzy opiekunowie decydują się na pozostanie na szteli. Przed świętami zwiększa się również ilość ofert pracy – ze względu na to, że stali opiekunowie zjeżdżają na kilka dni do Polski. Jeżeli więc stoisz przed dylematem: zostać na święta Bożego Narodzenia w Niemczech, czy może wrócić do kraju, przeczytaj nasz artykuł.

Powrót opiekunki w Niemczech do domu na święta

Praca jako opiekunka w Niemczech to dość specyficzny zawód, który znacznie różni się od obowiązków wykonywanych za biurkiem. Obowiązki wykonuje się przez cały tydzień, a w niektórych przypadkach seniora trzeba wspomagać także w nocy. Wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznego, jego sprawności fizycznej i umysłowej. Nie da się zatem wziąć urlopu z dnia na dzień. Na opiekunce spoczywa odpowiedzialność za drugiego człowieka, a nie za projekt czy zadanie, które można odłożyć w czasie. Osoba starsza, którą się opiekujesz, ufa Ci, a być może nawet traktuje jak członka rodziny. Wierzy, że go rozumiesz i pomożesz mu, kiedy będzie taka potrzeba.

W ciągu roku ten podział ról pasuje zwykle obojgu stronom. Jednak gdy święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz bardziej, wielu opiekunów myśli o powrocie na ten czas do Polski. To dla nich okazja do odpoczynku, na który w pełni zasłużyli i do którego mają całkowite prawo. Niemieccy pracodawcy nie mogą więc wymagać od Ciebie pozostania na święta w Niemczech. Jeśli koniec końców zostaniesz z podopiecznym, powinna to być tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Jeżeli jednak chcesz wyjechać do Polski na święta, poinformuj o tym rodzinę seniora. Zrób to odpowiednio wcześniej, tak, aby mogli oni poszukać opiekunki na zastępstwo. Pamiętaj, że dla osoby starszej każda zmiana to duże przeżycie. Dlatego dobrze jest porozmawiać z podopiecznym na temat świąt. Powiedz mu o tym, że wyjeżdżasz na święta do domu, a Twoje obowiązki na kilka dni przejmie inna osoba. Zapewnij go, że po tym czasie wrócisz. Możesz też wytłumaczyć seniorowi, dlaczego wyjazd na święta jest dla Ciebie tak ważny. Większość osób starszych jednak doskonale wie, jak istotne są świąteczne spotkania z rodziną.

praca jako opiekunka w Niemczech

Boże Narodzenie na szteli także może być udane

Zdarza się, że opiekunki z różnych powodów podejmują decyzję o pozostaniu na święta w Niemczech. Jeśli i Ty do nich należysz, pamiętaj, że spędzanie Bożego Narodzenia z podopiecznym może być ciekawym kulturowo doświadczeniem. Za naszą zachodnią granicą również obchodzi się święta, ale w nieco inny sposób, niż w Polsce. Warto więc nawiązać do tego tematu w rozmowie z seniorem, opowiadać o polskich tradycjach świątecznych i pytać o niemieckie. To doskonały sposób, aby lepiej poznać zarówno niemiecką kulturę, jak i swojego podopiecznego. A może przygotujecie wspólnie kolację wigilijną, podając na stół i polskie, i niemieckie potrawy?

W Niemczech przygotowania do Bożego Narodzenia także związane są z Adwentem. Tak samo, jak i u nas, przygotowuje się stroiki lub wieńce z czterema świecami, a później w każdą niedzielę zapala się jedną świecę więcej. Dzieci odmierzają czas kalendarzami adwentowymi – najczęściej pełnymi czekoladek. Choinkę ubiera się nawet na kilka tygodni przed świętami, a rodziny do kolacji wigilijnej zasiadają po przyjściu z kościoła. W Niemczech nie ma też tradycji poszczenia w Wigilię, dzielenia się opłatkiem czy pozostawiania wolnego miejsca przy stole.

Rozłąka z rodziną może być szczególnie trudna właśnie w Wigilię. Pamiętaj o tym, że co prawda nie spędzisz tych świąt z bliskimi, ale za to podarujesz samotnej osobie coś najcenniejszego – swój czas, swoją uwagę i obecność. Nie wszyscy seniorzy, którzy zatrudniają opiekunki w Niemczech, mają własne rodziny. Na co dzień radzą sobie z samotnością na miarę swoich możliwości, ale podczas świąt jest to dla nich o wiele trudniejsze. Zwłaszcza w tak wyjątkowe dni potrzebują oni ciepła i bliskości życzliwych osób. Pozostając w Niemczech, możesz więc zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka.

święta w Niemczech

Zarobki opiekunki w Niemczech podczas świąt

Wyjazd do pracy w Niemczech w trakcie świąt Bożego Narodzenia jest szansą na szybkie podniesienie kwalifikacji. Docenią ją zwłaszcza opiekunki, które dopiero zaczynają karierę w branży. Kandydatów jest mniej, a stałe opiekunki pracujące w Niemczech zjeżdżają na kilka dni do Polski. Z tego powodu niemieccy pracodawcy nieco obniżają wymagania. Jeżeli więc przed Tobą pierwsza w życiu sztela, a język niemiecki znasz w stopniu podstawowym – warto zainteresować się świątecznymi ofertami. Praca w Niemczech podczas świąt pomoże Ci zdobyć cenne doświadczenie jako opiekunka seniora. Warto wiedzieć, że wielu opiekunów pracuje sezonowo. Wyjeżdżają kilka razy do roku, często właśnie w czasie świąt, wykorzystując przy okazji nagromadzony w pracy urlop wypoczynkowy.

Chcesz zostać w święta z podopiecznym? A może zastanawiasz się, czy nie wyjechać w tym czasie na krótkoterminową sztelę? Mamy dla Ciebie aktualne, atrakcyjne i uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. To jednak nie wszystko – za pracę w Wigilię, Boże Narodzenie i w Sylwestra otrzymasz dodatkową premię. W tym roku jest to aż 350 euro netto! W Veritas premie dla opiekunów są zagwarantowane w umowie, zatem możesz mieć pewność, że otrzymasz ustalony bonus.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad podjęciem pracy opiekunki, święta mogą być dobrym czasem na zdobycie pierwszego doświadczenia. Jednak jeśli nie wyobrażasz sobie Bożego Narodzenia bez własnej rodziny, poświęć ten czas bliskim. Niech Twoja decyzja będzie przemyślana i zgodna z tym, co sama czujesz w sercu.